Oto kilka bardzo ciekawych pozycji książkowych dla dzieci, na które w kwietniu warto zwrócić uwagę. Będą świetną lekturą, umilą czas i będą stanowiły świetne uzupełnienie dziecięcej biblioteczki.

KSIĄZKI KOLAŻ

 1. AMELIA BEDELIA I PRZYJĘCIE NIESPODZIANKA / PEGGY PARISH / Wydawnictwo Literackie

To już kolejna dawka dobrego humoru w wykonaniu Amelii Bedeli, zwariowanej gosposi, która ma ciekawe przygody i piecze najlepsze ciasta na świecie. Książka w przekładzie Wojciecha Manna, w którym główna bohaterka bawi się grą słowną. To już klasyka amerykańskiej literatury dla dzieci. Książka, dzięki której dzieci same i to z przyjemnością sięgać będą do biblioteczki.

 1. ZŁOTA RÓŻDŻKA CZYLI BAJKI DLA NIEGRZECZNYCH DZIECI / HEINRICH HOFFMANN / Art Egmont

Jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek dla dzieci, jakie kiedykolwiek powstały. To nie lada gratka dla tych, którzy poszukują nietuzinkowych książek, pięknie wydanych, gwarantujących świetną zabawę i pobudzających wyobraźnię. Klasyka literatury dziecięcej zrodziła się z potrzeby jej autora, który poszukiwał prezentu dla syna. Książka wydana co najmniej w 540 wersjach, wraca na półki w zupełnie nowej współczesnej adaptacji. Dzieci lubią się bać, a wiersze nie zawsze kończą się happy endem. To doskonała okazja do rozmowy o tym jak wychowywać dzieci, ciekawi jesteśmy jak zareaguje młody czytelnik.

 1. CHARLIE CIUCH-CIUCH / BERYL EVANS / Prószyński i S-ka

Wyjątkowa książka dla dzieci i miłośników Stephena Kinga. Wyjątkowa – bo trafia wprost z kart… książki. To właśnie tę bajkę czyta jeden z bohaterów jego słynnej sagi „Mroczna wieża”, Jake Chambers, komentując ją w charakterystyczny dla siebie sposób. Historia Charliego, na pozór zwyczajnej „ciuch-ciuch-ciuchci”, i jego wielkiej przyjaźni z maszynistą Bobem z pewnością poruszy serca wielu dzieci (i dorosłych!)

 1. POCZYTAM CI MAMO / ELEMENTARZ PRZYRODNICZY / BEATA OSTROWICKA / Nasza Księgarnia

Idealna propozycja książkowa dla małych miłośników przyrody. Wprowadzi w miły i prosty sposób w tajniki biologicznej wiedzy. Poprze ilustracje i dymki z ciekawostkami starszaki dowiedzą się więcej o zjawiskach w przyrodzie. Co więcej poczytają same, bo to seria Poczytam Ci mamo.

 1. DLACZEGO SZTUKA PEŁNA JEST GOLASÓW / SUSIE HODGE / PWN

Przyjazne, a jednocześnie ambitne wprowadzenie do historii sztuki dla dzieci, już od wczesnych klas szkoły podstawowej. Odpowiada na najważniejsze, podstawowe, często zaskakujące i podchwytliwe, ale zawsze prawdziwe pytania dzieci dotyczące praw, którymi rządzi się sztuka. Przedstawia rozmaite zagadnienia z nimi związane, tłumaczy, czym jest malarstwo jaskiniowe, kubizm, malarstwo odrodzenia czy sztuka współczesna. Objaśnia terminy z historii sztuki w sposób niezwykle przystępny, a zarazem merytoryczny. Prezentuje sztukę w ujęciu problemowym: od malowideł naskalnych do kubizmu, od renesansu do sztuki współczesnej.

 1. WĘDROWNE PTAKI / MICHAEL ROHER / Prószyński i S-ka

To książka z najwyższej półki – znakomicie ilustrowana opowieść o spotkaniu chłopca z grupą Obcych. O szukaniu porozumienia i wzajemnym poznawaniu się, o szacunku wobec odmienności i fascynacji nią. O potrzebie niesienia pomocy „wędrownym ptakom”. Ale i o tym, co nam dają.

To w końcu wzruszająca historia o przyjaźni Łukasza z Paulinką, która jeszcze niedawno była… obca. Przyjaźni, która zobowiązuje. Trudno piękniej opowiedzieć dziecku o tym, że czasem spotykamy na swej drodze „wędrowne ptaki”, a czasem… sami bywamy przybyszami.

 1. RYCERZ LEWIE SERCE. KSIĄŻKA GRA, KTÓREJ BOHATEREM JESTEŚ TY! / DELPHINE CHEDRU / Nasza Księgarnia

Tajemnicza książka-łamigłówka dla młodszych dzieci, którą pokochał już cały świat! To jest książka. Ale też gra, w której tylko od ciebie zależy, czy nieustraszony rycerz Lwie Serce odzyska utraconą odwagę. Rozwiązuj zagadki, odpowiadaj na pytania, decyduj, jaką drogą podąży twój bohater. Ma pójść czerwonymi schodami? Czy zaufać syrenie? Każdy wybór może cię przybliżyć do upragnionego celu albo od niego oddalić. Czy odważysz się zajrzeć do środka?

 1. CUDA NIEWIDY. ZAGADKI DLA MŁODYSZYCH I STARSZYCH / MARIANNA OKLEJAK / Art Egmont

Wytęż wzrok, wyostrz wszystkie zmysły!

Przeżyj przygodę wraz z dzielnymi braćmi, pomóż im pokonać zło i znaleźć to, co najważniejsze… Jak? Zagadki, zadania na spostrzegawczość, wyszukiwanie różnic, labirynty – jeśli tylko zdołasz      rozwiązać wszystkie łamigłówki zawarte w książce, bracia będą wiedzieli, co robić dalej.

 1. ZULA I PORWANIE KROPKA / NATASZA SOCHA / Nasza Księgarnia

Rezolutna Zula przeprowadza się do domu z niebieskimi wieżyczkami, który zamieszkują jej dwie zwariowane ciotki – Mela i Hela. Magiczna atmosfera domu sprawia, że dziewczynka odkrywa w sobie czarodziejskie moce – potrafi wyczarować na zawołanie czekoladowy torcik, rozumie mowę zwierząt. Zula, zaskoczona swoimi możliwościami, szybko przekona się, że gdy zabraknie przyjaciół i rozwagi, magia może spowodować masę kłopotów.

 1. FASCYNUJĄCE EKSPERYMENTY NAUKOWE / Prószyński i S-ka

Kolorowa bogato ilustrowana zdjęciami i rysunkami książka dla dzieci. Zawiera opisy 60 eksperymentów, z których prawie wszystkie ze względu na swoją atrakcyjność wizualną mogą aspirować do magicznego triku. Większość produktów do wykonania doświadczenia znajduje się w każdym domu. Dobra zabawa połączona z nauką gwarantowana!

 1. ATLAS PRZYGÓD ZWIERZĄT / RACHEL WILLIAMS I EMILY HAWKINS / Nasza Księgarnia

Książka dla  młodych poszukiwaczy przygód, książka, w której każda strona jest okazją, by odkryć setki szczegółów i przyswoić sobie mnóstwo wiadomości. Pozwoli prześledzić mapy 7 kontynentów, odkryć zamieszkujące tam zwierzęta i poznać je z bliska.

 1. 24 GODZINY – COŚ SIĘ DZIEJE W PORCIE / BRITTA TECKENTRUP / Prószyński i S-ka

Przy tej książce nie sposób się nudzić. Za każdym razem znajdziecie coś nowego. Można opowiadać przygody, bawić się w poszukiwanie skarbów, poznać z bliska życie w porcie. Jest tak wiele możliwości, wybór należy do Was.

 1. BASIA I WOLNOŚĆ / ZOFIA STANECKA / EGMONT

Jubileuszowe wydanie, Basia wybiera się na wystawę 225 rocznicy uchwalenia konstytucji, dziewczynka w ogóle nie ma na to ochoty, jednak daje się przekonać i wcale tego nie żałuje. To nie tylko miły czas z klasą, ale także doskonała lekcja o życiu.

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.