Największe życiowe nauki płynące z książki „Odnajdywanie ojczyzny” Lecha Foremskiego

Odkrywamy przed Tobą najważniejsze lekcje życiowe, które można wyciągnąć z najnowszej książki Lecha Foremskiego.

Lech Foremski

SKLEP

Emigracja to nie tylko fizyczne przemieszczenie się z jednego miejsca na drugie, ale także podróż przez labirynt emocji, tożsamości i przemian osobistych. Książka „Odnajdywanie Ojczyzny” Lecha Foremskiego jest swoistym atlasem tej podróży, ukazującym złożoność doświadczeń emigranta i tęsknoty za utraconymi korzeniami.

Lech Foremski to emigrant pochodzący z Białegostoku, który od 1982 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jest znanym profesjonalnym fotografem, amatorem malarzem, rzeźbiarzem i grafikiem. Oprócz tworzenia dzieł artystycznych, Foremski jest także autorem artykułów, esejów, słuchowisk oraz reportaży radiowych. Jego twórczość często koncentruje się na doświadczeniach emigracyjnych, tożsamości oraz tęsknocie za utraconymi korzeniami.

W zbiór trzydziestu opowiadań swojej najnowszej książki Foremski wplata własne historie, refleksje i spostrzeżenia, tworząc mozaikę życia emigranta, który choć znalazł nową ojczyznę za oceanem, wciąż nosi w sercu obraz miejsca, które nazwał kiedyś domem.

Temat ten jest mi wyjątkowo bliski, bo sama blisko 10 lat mieszkałam poza granicami Polski. Co prawda w innych czasach, ale emocje, problemy i tęsknoty były bardzo podobne do tych, ukazanych w książce Lecha Foremskiego.

Lech Foremski
Lech Foremski

Książka „Odnajdywanie Ojczyzny” Lecha Foremskiego otwiera drzwi do świata emigranta, ukazując jego historię, tęsknoty i poszukiwania. Przez opowieści o dzieciństwie w białostockiej dzielnicy Bojary oraz pierwszych latach życia na obczyźnie autor zaprasza nas do podróży przez labirynt emocji, wspomnień i refleksji. To dzieło nie tylko rysuje pejzaż życia emigranta, ale także stawia fundamentalne pytania o tożsamość, korzenie i sens życia.

Książkę przeczytałam jednym tchem w marcowy wieczór. Nie chcę Ci o niej zdradzać za wiele, ale wybrałam dla Ciebie najważniejsze życiowe nauki, które dojrzałam czytając tą książkę. Chciałam się z Tobą nimi podzielić, bo to cenne spostrzeżenia, które każda z nas może wziąć pod rozwagę.

Poznaj 5 życiowych nauk płynących z książki Lecha Foremskiego

 1. Wartość pamięci i korzeni

Książka Lecha Foremskiego przypomina nam, jak istotne są nasze korzenie i pamięć o przeszłości. Choć może się wydawać, że życie toczy się do przodu, ważne jest, aby nie zapominać o naszych początkach i historii, która nas kształtuje. To ciekawy temat także do rozmów z naszymi dziećmi. W naszym domu często wracamy do rodzinnych zdjęć, anegdot i historii. Co więcej organizujemy zjazdy rodzinne, aby o tych więzach krwi nie zapomnieć w biegu życia. 

2. Znaczenie adaptacji i elastyczności

Opowieści emigranta wskazują na potrzebę adaptacji do zmieniających się warunków życia. Dla osiągnięcia sukcesu w nowym środowisku niezbędne jest posiadanie elastyczności i otwartości na nowe doświadczenia oraz umiejętność dostosowywania się do nowych sytuacji. W dzisiejszym świecie mam wrażenie, że dużo łatwiej przychodzi nam dostosowanie się do zmian, do sytuacji. Z mojej perspektywy osoby, która mieszkała zagranicą tak długo, to szalenie ważne, aby moje dzieci umiały elastycznie podejść do życia.

3. Siła wspomnień i tęsknoty

Książka pokazuje, że wspomnienia z przeszłości i tęsknota za utraconymi czasami mogą mieć silny wpływ na nasze życie. Wspomnienia mogą być zarówno źródłem radości, jak i bólu, ale są one integralną częścią naszej tożsamości i pomagają nam lepiej zrozumieć, kim jesteśmy. Kształtują nas, to pewne. Ja w swojej rodzinie staram się jednak powtarzać dzieciom, że musimy skupić się na tu i teraz, wyciągać wnioski z błędów, ale nie rozpamiętywać tego, co było i może już nie wróci. Niech te wspomnienia będą siłą napędową, a nie czekaniem na to, co nie możliwe.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

4. Poszukiwanie sensu i przynależności

Opowieści Lecha Foremskiego poruszają temat poszukiwania sensu życia oraz poczucia przynależności. Emigrant często musi zmierzyć się z pytaniem, gdzie jest jego miejsce na świecie i jak znaleźć równowagę między przeszłością a teraźniejszością.

To temat, który szczególnie dotknął mnie osobiście, gdy mieszkałam w Paryżu. Wyjechałam, gdy Polska nawet nie była jeszcze w Unii Europejskiej, a Francuzi często dopytywali mnie, gdzie w ogóle ta Polska leży i czy u nas chodzą niedźwiedzie polarne. Pierwsze lata nie były sielanką, zmagania z nową kulturą, papierologią, poszukiwania swojego miejsca, w którym poczuję się jak u siebie. W końcu poszukiwanie wspólnego z nowym miejscem zamieszkania, z nowymi koleżankami i kolegami. Dziwnym trafem moja paczka znajomych w tych pierwszych lat na obczyźnie to głównie mieszanka z całego świata, którzy tak, jak i ja szukali w Paryżu siebie.

5. Wartość empatii i zrozumienia

Książka uczy nas empatii i zrozumienia dla osób, które musiały opuścić swoje rodzinne strony w poszukiwaniu lepszego życia. Przeżywając ich historie, możemy lepiej zrozumieć ich perspektywę i doświadczenia oraz docenić trudności, z jakimi się borykają.

Jedno jest pewne, mamy tendencje do wierzenia, że lepiej jest tam, gdzie akurat nas nie ma. A prawda jest taka, że nie ma takiego miejsca, w którym nie musielibyśmy się w jakiś sposób dostosować.

Lech Foremski
Lech Foremski

Książka „Odnajdywanie Ojczyzny” Lecha Foremskiego nie tylko ukazuje nam zmagania emigranta z nową rzeczywistością, ale także otwiera drzwi do naszej własnej refleksji nad sensem przynależności, tożsamości i pamięci. Przez opowieści autora odkrywamy, że ojczyzna nie zawsze jest miejscem fizycznym, ale często stanowi skomplikowaną mozaikę wspomnień, emocji i doświadczeń, które nosimy w sobie, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy.

Zapraszając nas do podróży przez swoje opowieści, Lech Foremski przypomina nam o wartości naszych korzeni i o sile wspomnień, które kształtują naszą tożsamość. To zaproszenie do zatrzymania się na chwilę, by spojrzeć wstecz i docenić to, co przyniosło nas tu, gdzie jesteśmy dzisiaj. W końcu, choć podróż życia często jest pełna zmian i niepewności, to w naszych wspomnieniach i relacjach zawsze możemy odnaleźć naszą prawdziwą ojczyznę.

Lech Foremski
Lech Foremski

Artykuł powstał przy współpracy z wydawnictwem Novae Res.

podobne artykuły

magazyn dla mam

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.