Festiwal Literacki Sopot to nie tylko spotkania z literaturą, debaty, możliwość udziału w targach książki, warsztatach, seansach kinowych czy czytaniach performatywnych. To także szansa, aby “zarazić” dzieci i młodzież miłością do literatury. To okazja, aby same odkryły inny, tajemniczy świat książek.

***

Właśnie dlatego podczas siódmej edycji Literackiego Sopotu, w dniach 16-19 sierpnia 2018, dzieci będą miały do wyboru szereg warsztatów i zajęć związanych z literaturą, nie tylko francuską.

W Muzeum Sopotu dzieci będą miały okazję zgłębić świat Madeline i Mikołajka w grze interaktywnej. Podczas zabawy wraz z Mikołajkiem z książek René Gościnnego i Madeline z opowieści Ludwiga Bemelmansa uczestnicy będą musieli rozwiązać serię zadań i zagadek, przy okazji poznając różne ciekawostki związane z Francją. Grupa, która wykona wszystkie zadania najszybciej, zdobywa Wielkie Trofeum! Uwaga! Na zajęcia będą obowiązywały zapisy.

Zaplanowano też  warsztaty ilustratorskie z Jean-François Martinem, wybitnym ilustratorem, nagrodzonym Bologna Ragazzi Award za „Bajki Ezopa”, w sierpniu  zaś ukażą się w Polsce „Histoires naturelles” z jego ilustracjami. To przepiękne dzieło o naturze, pełne szacunku i czułości do świata zwierząt i roślin. Odbędą się też zajęcia z Frédérique Bertrand, autorką bestsellerowej francuskiej serii „Piżamorama” z ruchomymi ilustracjami. Historia opowiada o kolejnej podróży chłopca w piżamie w paski, który przenosi się we śnie do muzeum. Na tych zajęciach będzie można stworzyć własną, ruchomą historię prosto z wyobraźni uczestników, która ożywa przy przejściu magicznej siatki! Uwaga, na oba spotkania obowiązują zapisy!

Dla tych, którzy chcą pogłębić swoje zdolności manualne przygotowano serię warsztatów z książką w Parku Książki, przygotowane wspólnie z Księgarnią Ambelucja. Na pierwszy ogień Agata Półtorak poprowadzi zajęcia związane ze “Złodziejem kury”. Na początek całą historię ilustratorki Béatrice Rodriguez przedstawi teatr Kamishibai, a w plastycznej części warsztatów będzie można wykonać głównych bohaterów historii – lisa i kurę. Kolejnego dnia podczas warsztatów z książką Benjamina Chaudv “Zegnaj skarpeto” przedstawi poruszającą historię o odrzuceniu, tęsknocie i akceptacji. Będzie też możliwość wykonania głównego bohatera opowieści – królika Skarpetkę. Grażyna Rigalli i Agnieszka Żelewska zaś wraz z uczestnikami zajęć będą zgłębiać tajemnice Ogrodu Luksemburskiego – na podstawie książki Elżbiety Mierzejewskiej: “Chichotka i Kocicho”. Uczestnicy dowiedzą się, czy mała mysz może zostać pogromczynią kotów, a później stworzą portret zwierząt z piórek i futerek. Ostatniego dnia festiwalu wraz z Agatą Półtorak będzie można zapoznać się z ludową baśnią francuską “Naneta i lew”, która jest jedną z dawniejszych wersji “Pięknej i Bestii”, a w części plastycznej będzie można wykonać torby z wizerunkiem lwa w technice piankorytu.  A wszystko na zielonej trawce sopockiego parku

To nie wszystko! Sylwia Stano i Zofia Karaszewska wraz z Fundacją Pankracy, poprowadzą warsztaty z książką „Ada, to wypada!”, która ukaże się nakładem wydawnictwa Znak. To książka, która pokazuje, że wiek nie ma znaczenia i że wypada robić wszystko, o czym się marzy! Każdy ma prawo być sobą, rozwijać się i uczyć od najlepszych. Dlatego wybitne kobiety chcą dzielić się swoimi historiami i doświadczeniem. W tej niezwykłej książce porad udzielają m.in.: Agnieszka Holland, Katarzyna Bonda, Irena Eris, Marta Dymek i prof. Ewa Łętowska. Ich opowieści  zainspirują i dziewczynki, i chłopców, bo współpraca daje siłę!

Również z Fundacją Pankracy zajęcia poprowadzi Michał Strzałkowski. W Muzeum Sopotu podczas warsztatów  z książką „Miasto”, która ukaże się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry, będzie się zastanowić dlaczego budynki w Hong Kongu mają dziury? Czy krowy na ulicach New Delhi naprawdę są święte? Skąd w Kielcach biorą się morskie muszelki? Uczestnicy wyruszą w podróż po miastach w Europie, Azji, Afryce czy Ameryce. Dzieci zajrzą do tych, które zbudowano na środku pustyni, i tych, które ktoś postanowił wybudować za kołem podbiegunowym. Będą miały też okazję zaplanować własne miasto.

A dla nieco starszych, Laurent van Wetter przygotował warsztaty teatralne w oparciu o swoją sztukę „Eduquons-les!”, czyli „Wychowajmy ich!”. Po zapoznaniu się z fragmentami sztuki, młodzież będzie pracować przez 4 godziny dziennie w ciągu 3 dni, a na koniec warsztatów przygotują specjalną prezentację. Poniżej zaproszenie na warsztaty od samego Laurenta van Wettera. Na warsztaty dla młodzieży również obowiązują zapisyhttps://www.youtube.com/watch?v=haj2Al1GcFI

Więcej informacji i zapisy na www.literackisopot.pl!

Zapisz się na newsletter

No.13 Mint | gazeta online dla mamy już jest!

Magazyn MINT to poradnik dla mam o charakterze lifestylowym. MINT to nie tylko portal, który codziennie dostarcza porcji inspiracji dla mamy i dziecka. To także drukowany kwartalnik stworzony dla chwili relaksu. Poczuj miętę do MINT.

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.