Festiwal Literacki Sopot to nie tylko spotkania z literaturą, debaty, możliwość udziału w targach książki, warsztatach, seansach kinowych czy czytaniach performatywnych. To także szansa, aby “zarazić” dzieci i młodzież miłością do literatury. To okazja, aby same odkryły inny, tajemniczy świat książek.

***

Właśnie dlatego podczas siódmej edycji Literackiego Sopotu, w dniach 16-19 sierpnia 2018, dzieci będą miały do wyboru szereg warsztatów i zajęć związanych z literaturą, nie tylko francuską.

W Muzeum Sopotu dzieci będą miały okazję zgłębić świat Madeline i Mikołajka w grze interaktywnej. Podczas zabawy wraz z Mikołajkiem z książek René Gościnnego i Madeline z opowieści Ludwiga Bemelmansa uczestnicy będą musieli rozwiązać serię zadań i zagadek, przy okazji poznając różne ciekawostki związane z Francją. Grupa, która wykona wszystkie zadania najszybciej, zdobywa Wielkie Trofeum! Uwaga! Na zajęcia będą obowiązywały zapisy.

Zaplanowano też  warsztaty ilustratorskie z Jean-François Martinem, wybitnym ilustratorem, nagrodzonym Bologna Ragazzi Award za „Bajki Ezopa”, w sierpniu  zaś ukażą się w Polsce „Histoires naturelles” z jego ilustracjami. To przepiękne dzieło o naturze, pełne szacunku i czułości do świata zwierząt i roślin. Odbędą się też zajęcia z Frédérique Bertrand, autorką bestsellerowej francuskiej serii „Piżamorama” z ruchomymi ilustracjami. Historia opowiada o kolejnej podróży chłopca w piżamie w paski, który przenosi się we śnie do muzeum. Na tych zajęciach będzie można stworzyć własną, ruchomą historię prosto z wyobraźni uczestników, która ożywa przy przejściu magicznej siatki! Uwaga, na oba spotkania obowiązują zapisy!

Dla tych, którzy chcą pogłębić swoje zdolności manualne przygotowano serię warsztatów z książką w Parku Książki, przygotowane wspólnie z Księgarnią Ambelucja. Na pierwszy ogień Agata Półtorak poprowadzi zajęcia związane ze “Złodziejem kury”. Na początek całą historię ilustratorki Béatrice Rodriguez przedstawi teatr Kamishibai, a w plastycznej części warsztatów będzie można wykonać głównych bohaterów historii – lisa i kurę. Kolejnego dnia podczas warsztatów z książką Benjamina Chaudv “Zegnaj skarpeto” przedstawi poruszającą historię o odrzuceniu, tęsknocie i akceptacji. Będzie też możliwość wykonania głównego bohatera opowieści – królika Skarpetkę. Grażyna Rigalli i Agnieszka Żelewska zaś wraz z uczestnikami zajęć będą zgłębiać tajemnice Ogrodu Luksemburskiego – na podstawie książki Elżbiety Mierzejewskiej: “Chichotka i Kocicho”. Uczestnicy dowiedzą się, czy mała mysz może zostać pogromczynią kotów, a później stworzą portret zwierząt z piórek i futerek. Ostatniego dnia festiwalu wraz z Agatą Półtorak będzie można zapoznać się z ludową baśnią francuską “Naneta i lew”, która jest jedną z dawniejszych wersji “Pięknej i Bestii”, a w części plastycznej będzie można wykonać torby z wizerunkiem lwa w technice piankorytu.  A wszystko na zielonej trawce sopockiego parku

To nie wszystko! Sylwia Stano i Zofia Karaszewska wraz z Fundacją Pankracy, poprowadzą warsztaty z książką „Ada, to wypada!”, która ukaże się nakładem wydawnictwa Znak. To książka, która pokazuje, że wiek nie ma znaczenia i że wypada robić wszystko, o czym się marzy! Każdy ma prawo być sobą, rozwijać się i uczyć od najlepszych. Dlatego wybitne kobiety chcą dzielić się swoimi historiami i doświadczeniem. W tej niezwykłej książce porad udzielają m.in.: Agnieszka Holland, Katarzyna Bonda, Irena Eris, Marta Dymek i prof. Ewa Łętowska. Ich opowieści  zainspirują i dziewczynki, i chłopców, bo współpraca daje siłę!

Również z Fundacją Pankracy zajęcia poprowadzi Michał Strzałkowski. W Muzeum Sopotu podczas warsztatów  z książką „Miasto”, która ukaże się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry, będzie się zastanowić dlaczego budynki w Hong Kongu mają dziury? Czy krowy na ulicach New Delhi naprawdę są święte? Skąd w Kielcach biorą się morskie muszelki? Uczestnicy wyruszą w podróż po miastach w Europie, Azji, Afryce czy Ameryce. Dzieci zajrzą do tych, które zbudowano na środku pustyni, i tych, które ktoś postanowił wybudować za kołem podbiegunowym. Będą miały też okazję zaplanować własne miasto.

A dla nieco starszych, Laurent van Wetter przygotował warsztaty teatralne w oparciu o swoją sztukę „Eduquons-les!”, czyli „Wychowajmy ich!”. Po zapoznaniu się z fragmentami sztuki, młodzież będzie pracować przez 4 godziny dziennie w ciągu 3 dni, a na koniec warsztatów przygotują specjalną prezentację. Poniżej zaproszenie na warsztaty od samego Laurenta van Wettera. Na warsztaty dla młodzieży również obowiązują zapisyhttps://www.youtube.com/watch?v=haj2Al1GcFI

Więcej informacji i zapisy na www.literackisopot.pl!

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.