Naturalna pielęgnacja skóry

Dowiedz się wszystkiego o naturalnej pielęgnacji skóry. Kupuj mądrze i świadomie.

ZDJĘCIE: Agnieszka Stodolska-Przybylak

naturalna pielęgnacja skóry

SKLEP

Przemysł kosmetyków naturalnych jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu urodowego.

Istnieje bowiem tak wiele powodód, dla których warto sięgać po naturalną pielęgancję skóry. Główna wartość to unikanie potencjalnie szkodliwych produktów. Poza tym jest to przyjazna dla środowiska praktyka.

1. Czym jest naturalna pielęgnacja skóry?

Pojęcie ,,naturalna pielęgnacja skóry” ma kilka wyjaśnień. Nie ma jednej regulacji, która określa słowo ,,naturalne”. W branży kosmetycznej toczą się zatem dyskuje co uznawane jest za naturalne, a co już zdecydowanie nie. Uznaje się, że, aby mówić o naturalnym kosmetyku większość jego składników powinna być naturalna. 

Jaśniej wyjaśnić można termin ,,kosmetyku organicznego”, bo tutaj ekstrakty zawarte w kosmetyku musza pochodzić z plantacji i posiadać atest. Mówi on o tym, że sposób uprawy następuje w zgodzie z naturą. Zatem nie może być mowy o dodatkach, które mają zwiększać płodność roślin czy efektywność plonów. Tutaj możemy być pewni, że składniki tego kosmetyku były wyhodowane w sposób naturalny.

2. Jakie są korzyści płynące z naturalnej pielęgnacji skóry?

Bazując na badaniach naukowych, kosmetyki naturalne są cennym źródłem:

  • witamin
  • antyoksydantów
  • olejków eterycznych
  • białek
  • związków bioaktywnych

Niektórzy jednak twierdzą, że zbierając rośliny, nie szanujemy natury. Stąd alternatywne rozwiązanie i stosowanie syntetycznych olejków. Nie niszczymy ekosystemu, ale bierzemy z niego to, co najlepsze, a potem w laboratorium odtwarzamy.

Warto jednak wiedzieć, że kosmetyki naturalne nie leczą chorób i skórnych problemów. Można powiedzieć, że przeznaczone są głównie do skóry zdrowej. Producenci kosmetyków mogą odwoływać się zatem jedynie do walorów pielęgnacyjnych naturalnych kosmetyków do skóry. Ich właściwości medyczne muszą być potwierdzone przez lekarza lub dermatologa.

3. Kosmetyki naturalne dla skóry tłustej

Skóra sucha wymaga wykorzystania w kosmetykach olejów, które zawierają mnij niż 20 procent kwasów tłuszczowych wielonasyconych. Dopiero takie ich stężenie pozwala na łatwe wchłanianie bez pozostawiania tłustego filtra. Ich postać jest bardziej płynna, ale też dłużej zostają na skórze, a co za tym idzie czas ich działania jest wydłużony. Przykładem takiego oleju jest moringa. 

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

4. Słownik pojęć

Składnik naturalnie występujący – to taki, który używany jest w jego naturalnym i nieprzetworzonym stanie. Są to na przykład: miód, płatki kwiatów.

Surowiec jest identyczny z naturą – produkowany w laboratorium, mają chemicznie identyczny skład, jak ten występujący w naturze. przykładem jest tutaj kwas askorbinowy, który pochodzi z jagód jarzębiny.

Syntetyczny – to składnik stworzony i przetwarzany w laboratorium. Są to na przykład parabeny, które są popularnymi konserwantami urody

5. W jaki sposób są przetwarzane naturalne surowce?

Nie możemy wyjść z założenia, że kosmetyk pochodzenia naturalnego jest przetwarzany w naturalny sposób. Składniki mogą być bowiem przetwarzane fizycznie bądź chemicznie.

Przetwarzanie fizyczne – skład lub struktura molekularna składniku pozostaje bez zmian. Do tych należą surowe, nierafinowane oleje i masła. Powstają poprzez tłoczenie na zimno lub filtrację.

Przetwarzanie chemiczne – dochodzi do zmiany składu cząsteczkowego lub struktuey składniku. Tutaj przykładem jest wosk rycynowy. Ten roślinny wosk z fasoli rycynowej otrzymywany jest poprzez dodanie wodoru do czystego oleju rycynowego w procesie zwanym uwodorowieniem.

 

6. Poznaj etykiety naturalnych kosmetyków do skóry

Wśród kosmetyków naturalnych do skóry znajdziesz wiele certyfikatów i marketingowych słów. Niektóre z nich są prawnie regulowane, inne nie. Poznaj je, abyś wiedziała po co sięgasz.

Organiczny – wszystkie składniki pochodzic muszą ze źródeł ekologicznych. Oznacza to, że sam produkt może nie być certyfikowany, ale wszystkie składniki są certyfikowane jako ekologiczne.

Zielony/Green – wytwarzane w poszanowaniu środowiska 

Wegańskie – te produkty są tworzone bez produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.

Cruelty-free – produkty nietestowane na zwierzętach

Fair-trade – składniki pozyskiwane w sposób etyczny z punktu widzenia planety, ludzi lub środowiska

Jeśli szukasz naturalnego podejścia do rutynowej pielęgnacji skóry, wiedz, że nie ma jednego uniwersalnego podejścia. Kosmetyki naturalne do skóry nie zawsze są takie naturalne. Pod tym ,,naturalnym” parasolem może skrywać się coś zupełnie innego. Czytaj etykiety uważnie. Wykonaj test, zanim zanurzysz się w dany kosmetyk na dobre. 

Pamiętaj, że ksmetyki naturalne nie leczą. I zawsze stosuj rytuał pielęgnacyjny: oczyszczanie, tonizowanie, serum, krem albo sam krem. 

 

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.