Jeśli dopiero z utęsknieniem czekasz na urlop, albo w te wakacje nie możesz wyjechać – zawsze pozostaje ci sięgnięcie po książki, które zabiorą cię w podróż. Dzięki którym poczujesz się, jakbyś właśnie zwiedzała inne kraje.

 

Na początek – dla dzieci, chociaż i rodzice mają szansę znaleźć tu coś interesującego.

 


DLA DZIECI

 

Europa. Podróże małe i duże, Guido Wandrey, Debit, 2016

Pozycja przeznaczona dla maluchów. Ta lektura to świetny sposób na pokazanie im różnorodności naszego kontynentu. Opisuje tylko kilka miast, a tekst zawiera się w dosłownie paru zdaniach. Uzupełniony dużymi obrazkami pokazującymi wybrane miejsce, skupia się na przedstawieniu najbardziej charakterystycznych elementów kultury danego kraju.

 

Znam taki kraj, którego ty nie znasz, Martina Badstuber, Pski i S-ka, 

Książka dla małych odkrywców, w której oprócz ogólnych informacji o danym kraju można znaleźć wiele ciekawostek. Wybrano takie, które zaintrygują, rozśmieszą dzieci, będą łatwe do zapamiętania. Z pewnością rodzice też chętnie dowiedzą się, gdzie świnie są sprytniejsze od lisów czy w którym kraju białe niedźwiedzie trafiają do więzienia.

 

 Mapy. Edycja pomarańczowa, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Dwie Siostry, 2016

Rysunkowo – słowna podróż dookoła świata. Na każdej mapie, oprócz podstawowych informacji o kraju, znajdują się liczne ilustracje, geograficzne i kulturalne ciekawostki, najbardziej znane miejsca, okazy fauny i flory. Dziecko może spędzić z tą książką długie godziny, a rodzic dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. To wydanie, w stosunku do poprzedniego, wzbogacono o 16 nowych krajów.

 

Atlas miast, Georgia Cherry, Martin Haake, Nasza Księgarnia 2017

Dla miłośników Map – tym razem podróż po 30 miastach świata. Każdemu poświęcono jedną rozkładówkę, na której można znaleźć najważniejsze informacje o architekturze, kulturze, sławnych ludziach, miejscach przyjaznych dzieciom. Nie może oczywiście zabraknąć lokalnych ciekawostek i przysmaków. Wiadomości przekazane są w formie krótkich tekstów i rysunków, jednak w takiej ilości, że śmiało można przygotować się na wielogodzinną podróż, wciągającą nie tylko dzieci, ale i rodziców.

 

Nela na tropie przygód, Burda National Geographic, 2015

W takim spisie książek nie może zabraknąć relacji podróżniczej pisanej z punktu widzenia dziecka! Nela jest ulubienicą wielu czytelników. I nic dziwnego. Sprawia to ciekawa treść, atrakcyjna forma przekazu, narracja w pierwszej osobie, zwracanie się bezpośrednio do czytelnika, duża ilość fotografii oraz tajne kody, dzięki którym lekturę można poszerzyć o oglądanie filmików w Internecie.


A DLA DOROSŁYCH

 

Jadę sobie. Azja. Przewodnik dla podróżujących kobiet, Marzena Filipczak, Poradnia K, 2009

Pierwsza część książki, będąca relacją z samotnej podróży autorki, powstała na bazie blogu pisanego na bieżąco podczas wyprawy. I taką ma właśnie blogową formę – nie jest to szczegółowa relacja, raczej rodzaj zapisków, z których jednak wyłania się ciekawy obraz – ludzi, miejsc, sytuacji. Ciekawa, bo jednak jazda samotnej białej kobiety przez Azję to nie to samo co podróż pięciu mężczyzn. Druga część – poradnik – to też kopalnia informacji, które tylko kobieta może uważać za istotne.

 

  Zjadłem Marco Polo, Krzysztof Samborski. Bezdroża, 2014

Niezbyt popularny cel podróży (Afganistan, Tadżykistan, Kirgistan oraz Chiny), inny rodzaj narracji oraz przepiękne zdjęcia sprawiają, że pozycja ta nieco wyróżnia się na tle innych książek podróżniczych. Tym bardziej warto ją przeczytać, bo autor – zafascynowany Azją Środkową – omija utarte szlaki, jest otwarty na spotkania z ludźmi, pokazuje świat, który mogłoby nam się wydawać – już nie istnieje.

 

To nie jest miejsce dla Gringo, Sergiusz Prokurat, Bezdroża, 2015

Samotna podróż przez Kolumbię, Ekwador i Peru. Opisy codziennych sytuacji wzbogacone o dużą dawkę wiedzy historycznej, dzięki której łatwiej czytelnikowi zrozumieć zwyczaje i zachowanie Latynosów, ich niechęć do USA oraz wspomnianych w tytule Gringo. I właśnie ta wiedza stanowi wyróżnik książki wśród innych, będących jedynie relacją z podróży.

 

Przez trzy Ameryki, Tomasz Gorazdowski, Znak, 2015

Przejechać Amerykę wzdłuż od Alaski do Ziemi Ognistej, mając do tego ograniczony czas – to ambitny plan. Z konieczności podróż ta była nieco pospieszna, ciut powierzchowna, bo jak zwiedzić dokładnie każde miejsce na tak długiej trasie? Mimo to książka napisana została dobrze, lekko, ciekawie, z poczuciem humoru.

 

 Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936, Kazimierz Nowak, Sorus, 2013

Podróż przez Afrykę lat 30 tych XX wieku. Autor przemierzając ją wzdłuż na rowerze, pieszo, na wielbłądzie czy łódką zdaje relację, dzieli się swoimi spostrzeżeniami (jakże trafnymi po tylu latach!) dotyczącymi kolonializmu, opisuje dziką przyrodę i rdzennych mieszkańców odwiedzanych krajów. Literatura podróżnicza, reportaż, powieść poetycka, album z czarno-białymi fotografiami – w jednym! A czytając czujemy się, jakbyśmy tam byli.

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.