Koniec roku to dobry czas na podsumowania, jeśli nie mamy czego podsumowywać, oznacza to, że chyba nie wymierzyłyśmy sobie celów do realizacji na rok. Myślę, że warto to zmienić. Z pewnością pomoże nam w tym prowadzenie pamiętnika czy dziennika. Przez nasze babcie i prababcie były one prowadzone bardzo skrupulatnie. Zaczęło się od silva rerum, które były dziennikami opowiadającymi o rodzinnym życiu, o ważnych wydarzeniach społecznych, zawierały także przepisy i rady. Następnie pojawiły się dzienniki, diariusze i pamiętniki, które do dnia dzisiejszego są dla wielu wspaniałą lekturą, z której możemy dowiedzieć cię wiele o obyczajowości dawniejszych czasów. Zapytacie, po co nam dziennik dzisiaj?

***

W ferworze obowiązków, bijących do nas z każdej strony mediów społecznościowych, mamy jeszcze znaleźć czas na własne przemyślenia? Otóż to! Od razu powiem, że nie ma jakiegoś modelu pamiętnika czy dziennika. Ja mam dziennik, pamiętnik i planner w jednym, gdzie zapisuje grafik dnia, „listę TO DO”, listę zakupów, ale także filmy do obejrzenia; cytaty, które zapadły mi w pamięć oraz moje przemyślenia z mijającego dnia.

Twój dziennik może wyglądać jak tylko zechcesz, ale warto podjąć to wyzwanie i przelać czasem swoje emocje i uczucia na papier, to naprawdę pomaga, zapytasz dlaczego?

1/ Pisanie pomaga rozładować stres, pozwala podejść do niektórych spraw z dystansem.

2/ Twój pamiętnik nie oceni Cię, jak inni, wręcz przeciwnie, pozwoli Ci na przemyślenie jeszcze raz.

3/ Uzewnętrznienie pozwoli na poznanie samego siebie, swoich wad i zalet.

4/ Uporządkujesz swoje myśli.

5/ Nauczysz się kategoryzować i nazywać emocje.

6/ Jeżeli w Twoim dzienniku będziesz miała zapisane cele, na przykład: ćwiczenie, zdrowe odżywiane czy czytanie – nauczysz się systematyczności, a odnotowywane plusy przy wypisanych celach będą dla Ciebie dodatkową motywacją.

7/ Dzięki dziennikowi podsumujesz dzień poprzedni oraz zaplanujesz kolejny.

8/ Pisanie to także dobre ćwiczenie rozwijające Twoje kompetencje językowe.

Negatywów nie znalazłam, zatem skorzystaj w końcu ze sprezentowanego Ci na Święta dziennika (chyba nie ma osoby, która go nie dostaje) i zaplanuj cele na nadchodzący rok, a potem codziennie, małymi kroczkami dąż do ich realizacji.

Powodzenia!


Autor: Aleksandra Adamiak / Zdjęcie: Designed by Freepik

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.