Moda na retro w świecie designu trwa w najlepsze i właśnie wchodzi w kolejny etap swojej ewolucji. To moment, w którym lekcja estetyki lat 50. i 60. została odrobiona na tyle rzetelnie, że przestano podchodzić do niej z czcią.

Dziś uwielbienie zostało zastąpione analitycznym myśleniem. Z korzyścią dla swoich projektów, designerzy przeprowadzają „retrospekcje”, czerpiąc z przeszłości głównie podejście do sposobu pracy i konstruowania obiektów. To, że ich poszukiwania nieraz prowadzą do „retro” efektów wizualnych jest wyłącznie korzystnym zbiegiem okoliczności i potwierdza tezę, że piękno wypływa z funkcji.

RETROspekcje zestaw (1) polski design RETROspekcje zestaw (3)

Wystawa tropi motywy związane ze wzornictwem lat 50. i 60. we współ­czesnych polskich projektach sztuki użytkowej. Zgromadzone eksponaty dowodzą, jak sprawnie rodzimi projektanci potrafią łączyć elementy daw­nego wzornictwa z klimatem nowoczesności.

Na wystawie Retrospekcje zgromadzono ponad 100 obiektów sztuki użyt­kowej stworzonych przez polskich projektantów: mebli, lamp, grafik, wyro­bów szklanych i ceramicznych, tkanin oraz innych dodatków. Prawie wszyst­kie przedmioty są realizacjami komercyjnymi, ale wytwarzanymi metodą rzemieślniczą, produkowanymi „na bieżąco”, a nie masowo. Chodziło o po­kazanie rzeczy funkcjonalnych, trwałych, eleganckich, a co najważniejsze – osiągalnych cenowo dla przeciętnego konsumenta.

polski design

Koncepcja Retrospekcji oparta jest na oryginalnym rozwiązaniu scenogra­ficznym: przestrzeń ekspozycji zaaranżowano tak, aby imitowała prawdzi­we wnętrze mieszkalne. Rozpoczynając pracę nad koncepcję wystawy mia­łam w głowie myśl, że nie chcę mówić o projektach z pierwszych stron gazet i modnych portali 

podkreśla Magda Jasińska

Autor: Magdalena Jasińska projektant marki Wood&Paper

Kurator: Anna Diduch redaktor naczelna priv. Magazine

Organizator: Agata Kondracka właściciel marki Wood&Paper

Partner medialny PLN Design

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.