Przedsiębiorcze mamy zaprotestują przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

2 września puste wózki symbolizujące nadchodzący niż demograficzny pojawią się przed budynkiem Kancelarii Premiera. Przedsiębiorcze kobiety – matki wyrażą swoje rozczarowanie w związku z doniesieniami medialnymi na temat nowego projektu poselskiego dotyczącego nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Po raz kolejny, mimo osobistych zapewnień wymienianych w mediach autorów nowelizacji, uniemożliwiono nam wcześniejsze zapoznanie się z propozycjami, w celu skonsultowania proponowanych rozwiązań – komentuje Natalia Janiszewska, przedstawicielka Ruchu Społecznego Matki na Działalności Gospodarczej, organizatora protestu.

Protest ma przede wszystkim być wyrazem zaniepokojenia faktem, że zmiany, o których donoszą media nie uwzględniają postulatów Matek na Działalności Gospodarczej, których dotyczyło spotkanie w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej   (5 sierpnia br.). Podczas rozmowy z Ministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Posłem Sławomirem Piechotą wyraźnie wskazały one na potrzebę wydłużenia vacatio legis do 12 miesięcy lub – alternatywnie – zmiany bądź usunięcia art. 22 ust. 3 ustawy.

Zgodnie z doniesieniami – autorzy projektu proponują wydłużenie okresu vacatio legis niedawno znowelizowanej Ustawy do końca roku 2015 r. Takie rozwiązanie ma zapobiec kompromitującej sytuacji pozostawienia przedsiębiorczyń na zasiłku w wysokości 17,77 zł. W  żaden sposób nie rozwiązuje ona jednak problemu tych matek, które są aktualnie w ciąży i urodzą dziecko po  1 stycznia 2016 r. Oczywistym jest, że kobiety te nie miały możliwości przygotować się na wejście w życie nowych przepisów. Decyzję o ciąży podejmowały w diametralnie innej rzeczywistości prawnej, niż moment w którym ciąża ta się zakończy

Puste wózki, które pojawią się przede KPRM 2 września symbolizować mają nadchodzący niż demograficzny – Zmiany proponowane w dokumencie nazywamy nową ustawą antykoncepcyjną, ponieważ politycy postawili kobiety przed wyborem: albo własna firma, albo dziecko. Czy to ma być przejaw polityki prorodzinnej państwa? Nie sądzę – dodaje Janiszewska.

Protest rozpocznie się 2 września o g. 7:00 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Jednocześnie w odpowiedzi na próby kontaktu z Panem Prezydentem Andrzejem Dudą, Przedstawicielki Ruchu Społecznego Matki na Działalności Gospodarczej, zostały zaproszone na spotkanie do Kancelarii Prezydenta w dniu protestu na g. 13:00.

MATKI_PROTEST_INFOGRAFIKA

Zapisz się na newsletter

No.13 Mint | gazeta online dla mamy już jest!

Magazyn MINT to poradnik dla mam o charakterze lifestylowym. MINT to nie tylko portal, który codziennie dostarcza porcji inspiracji dla mamy i dziecka. To także drukowany kwartalnik stworzony dla chwili relaksu. Poczuj miętę do MINT.

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.