Protest prostych wózków to akcja, która poruszyła wiele kobiet.

Przedsiębiorcze mamy zaprotestują przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

2 września odbył się protest pustych wózków. Puste wózki symbolizujące nadchodzący niż demograficzny pojawią się przed budynkiem Kancelarii Premiera. Przedsiębiorcze kobiety – matki wyrażą swoje rozczarowanie w związku z doniesieniami medialnymi na temat nowego projektu poselskiego dotyczącego nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Po raz kolejny, mimo osobistych zapewnień wymienianych w mediach autorów nowelizacji, uniemożliwiono nam wcześniejsze zapoznanie się z propozycjami, w celu skonsultowania proponowanych rozwiązań – komentuje Natalia Janiszewska, przedstawicielka Ruchu Społecznego Matki na Działalności Gospodarczej, organizatora protestu.

Protest ma przede wszystkim być wyrazem zaniepokojenia faktem, że zmiany, o których donoszą media nie uwzględniają postulatów Matek na Działalności Gospodarczej, których dotyczyło spotkanie w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej   (5 sierpnia br.). Podczas rozmowy z Ministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Posłem Sławomirem Piechotą wyraźnie wskazały one na potrzebę wydłużenia vacatio legis do 12 miesięcy lub – alternatywnie – zmiany bądź usunięcia art. 22 ust. 3 ustawy.

Zgodnie z doniesieniami – autorzy projektu proponują wydłużenie okresu vacatio legis niedawno znowelizowanej Ustawy do końca roku 2015 r. Takie rozwiązanie ma zapobiec kompromitującej sytuacji pozostawienia przedsiębiorczyń na zasiłku w wysokości 17,77 zł. W  żaden sposób nie rozwiązuje ona jednak problemu tych matek, które są aktualnie w ciąży i urodzą dziecko po  1 stycznia 2016 r. Oczywistym jest, że kobiety te nie miały możliwości przygotować się na wejście w życie nowych przepisów. Decyzję o ciąży podejmowały w diametralnie innej rzeczywistości prawnej, niż moment w którym ciąża ta się zakończy

Puste wózki, które pojawią się przede KPRM 2 września symbolizować mają nadchodzący niż demograficzny – Zmiany proponowane w dokumencie nazywamy nową ustawą antykoncepcyjną, ponieważ politycy postawili kobiety przed wyborem: albo własna firma, albo dziecko. Czy to ma być przejaw polityki prorodzinnej państwa? Nie sądzę – dodaje Janiszewska.

Protest pustych wózków rozpocznie się 2 września o g. 7:00 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Jednocześnie w odpowiedzi na próby kontaktu z Panem Prezydentem Andrzejem Dudą, Przedstawicielki Ruchu Społecznego Matki na Działalności Gospodarczej, zostały zaproszone na spotkanie do Kancelarii Prezydenta w dniu protestu na g. 13:00.

MATKI_PROTEST_INFOGRAFIKA

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.