Wybierając tornister lub plecak, stoimy – jako rodzice – przed bardzo trudnym zadaniem. Z jednej strony chcemy zapewnić dziecku komfort, bezpieczeństwo i zadbać o jego zdrowie. Z drugiej, nie zawsze wiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka, od którego również wymagamy, aby służył dłużej niż jeden sezon.
SKLEP
Dzieci często mają swoją wizję tego, jaki plecak czy tornister chciałyby nosić. Zwykle przesądza kolorystyka lub motyw z ulubionym bohaterem. Z kolei czynników, jakie my – rodzice decydujący o zakupie – powinniśmy wziąć pod uwagę, jest kilka. I mają one zasadnicze znaczenie zarówno dla prawidłowej postawy, jak i komfortu dzieci.
Nieodpowiednio dobrany tornister lub plecak szkolny może przyczynić się do powstawania skrzywień kręgosłupa oraz przeciążeń stawów u dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby tornister lub plecak, który dziecko codziennie nosi ze sobą, był zdrowy dla pleców
mówi dr. n. med. Elżbieta Binek, fizjoterapeutka dziecięca, główna ekspertka kampanii „Zdrowy plecak”.
Jakie są cechy zdrowego tornistra?
Zdrowy plecak i tornister powinien być lekki
Zapakowany tornister nie powinien ważyć więcej niż 10-15% wagi dziecka. Tymczasem dzieci zazwyczaj noszą do szkoły dużo ciężkich książek, do tego śniadanie, bidon z wodą, pomoce naukowe, a także ulubione zabawki. To wszystko może stanowić zbytnie obciążenie dla dziecięcych pleców i mieć wpływ nie tylko na postawę, ale też na zmniejszenie pojemności płuc dziecka. Dlatego, im lżejszy jest pusty plecak, tym lepszy będzie dla zachowania prawidłowej postawy. Tornister Loozz Kids waży niewiele ponad kilogram, plecak szkolny Loozz jest jeszcze lżejszy.
Plecak i tornister powinny chronić przed wadami postawy
Ergonomiczna budowa plecaka dopasowuje się̨ do naturalnych krzywizn kręgosłupa i pozwala utrzymać prawidłową postawę ciała. System paneli tylnych powinien być usztywniony i mieć anatomiczny kształt, dopasowany do prawidłowego ułożenia łopatek i obręczy barkowej. W zdrowym plecaku dodatkowo znajdziemy panel stabilizujący odcinek lędźwiowy, który pomaga zachować fizjologiczną lordozę lędźwiową kręgosłupa.
Szelki powinny być regulowane
Szerokie i miękkie szelki zapewniają wygodę i komfort noszenia plecaka lub tornistra (nie wbijają się w ramiona nawet przy dużym obciążeniu książkami), odciążą również barki. Ważne jest, by szelki miały opcję regulacji długości, co zapewni odpowiednie dopasowanie do wzrostu dziecka. Pozwoli również idealnie rozłożyć ciężar we właściwym miejscu pleców, tak aby dziecko nie pochylało się do przodu, próbując kompensować ciężar plecaka. Powinniśmy również zwracać uwagę naszych dzieci na to, aby zawsze nosiły plecak na obu ramionach, nawet jeśli pokonują jedynie kilka metrów na szkolnym korytarzu, przechodząc z klasy do klasy.
Plecak powinien podnosić bezpieczeństwo na drodze.
Dzieci często przemieszczają się na trasie szkoła-dom samodzielnie. Jesienią i zimą, gdy wcześnie zapada zmrok, widoczność dzieci na drodze ma zasadnicze znaczenie dla ich zdrowia i życia. Dlatego, wybierając zdrowy plecak, zwróćmy uwagę na to, by miał liczne elementy odblaskowe, które zwiększą̨ widoczność dziecka i znacząco podniosą jego bezpieczeństwo na drodze.
Skład chemiczny materiałów powinien być bezpieczny dla zdrowia.
Producenci, którzy w transparentny sposób podchodzą do dzielenia się z konsumentami składem chemicznym swoich produktów, często korzystają z certyfikatów i oznaczeń. Jednym z najistotniejszych dla zdrowia jest Azo Free. Plecak i tornister oznaczony wspomnianym symbolem nie zawiera substancji niebezpiecznych, rakotwórczych i alergizujących.
Zdrowy plecak i tornister powinny być odpowiednio wentylowane
Aby chronić przed przegrzaniem pleców i zapewnić dzieciom komfort użytkowania, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy tyły plecaka (miejsce, w którym plecak styka się z plecami dziecka), wyposażone zostały w system przepływu powietrza. Jeśli plecak posiada odpowiedni system kanałów wentylacyjnych i specjalną powłokę paneli na tyłach, plecak nie będzie przegrzewał pleców dziecka i zapewni komfort noszenia, niezależnie od ubioru i pogody.
Wybierając nowoczesny, zdrowy i bezpieczny dla dziecka plecak lub tornister, nie trzeba iść na kompromis z designem. Projektując plecaki Loozz i tornistry Loozz Kids, producent postawił na modną grafikę i lubianą przez dzieci kolorystykę. Funkcjonalny kształt, praktyczne rozwiązania i intuicyjna organizacja wnętrza to także plusy, które podnoszą komfort użytkowania. Elementy plecaków i tornistrów były testowane pod kątem wytrzymałości, co potwierdza certyfikat jakości Intertek Total Quality. Assured. Takie plecaki dzieci noszą z przyjemnością, a my rodzice, możemy być spokojni, że zapewniają im one bezpieczeństwo, dbają o prawidłową postawę i służą nawet kilka lat.
Dobrą wiadomością jest i to, że na wysokiej jakości, zdrowy i funkcjonalny plecak, który wystarczy na długi czas użytkowania, nie trzeba wydawać fortuny. Zaprezentowane tornistry Loozz Kids i plecaki marki Loozz rodzimego producenta St. Majewski już na początku sierpnia dostępne będą w atrakcyjnej cenie wyłącznie w sieci sklepów Biedronka.
Co jeszcze możemy zrobić, aby maksymalnie zadbać o zdrowie pleców naszych dzieci?
-
Każdego dnia sprawdzajmy razem z dzieckiem zawartość plecaka i wyjmujmy zbędne rzeczy: zabawki, maskotki, tablet, słodycze, papiery, puste opakowanie po soku, niezjedzone kanapki, strój na WF.
-
Pakujmy tylko podręczniki i zeszyty niezbędne na dany dzień. To, co można, zostawmy w domu lub w szkole.
-
Dziecko zabiera ze sobą wodę? Niech weźmie bidon czy pustą butelkę i napełni ją w szkole, jeśli ma taką możliwość. Obecnie w wielu szkołach są baniaki i źródełka z wodą pitną.
-
Wybierajmy zeszyty w miękkich okładkach. Z pozoru to tylko kilka gramów więcej, ale ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka, której nie potrzebują nosić na swoich plecach nasze dzieci.
Więcej informacji na temat wyboru zdrowego plecaka można znaleźć na stronie internetowej kampanii: www.ZdrowyPlecak.pl
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Loozz.