Wiem, że w dzisiejszych czasach nie jest łatwo znaleźć czas wolny, który możesz poświęcić tylko dla siebie. Mam świadomość tego, że bywa to praktycznie niemożliwe, a jeśli już Ci się uda,  traktujesz to jak nadludzkie zwycięstwo, bo przecież możesz tyle jeszcze zrobić…

Jeśli jednak w końcu wygospodarowałaś chociaż godzinę, pozwól że Ci pogratuluję oraz podpowiem jak możesz ją mądrze wykorzystać w procesie budowania najlepszej wersji samej siebie. Tak, i  tu Cię mam. Jako doradca kariery nie mogę mówić o malowaniu paznokci i piciu kawy, ale tego również sobie nie odmawiaj. Mogę natomiast pokazać Ci jak w prosty sposób rozwijać się każdego dnia i to właśnie zrobię. Zapraszam do lektury.

Wysłuchaj podcastu

To jedna z czynności, którą możesz połączyć z wyżej wspomnianym malowaniem paznokci. Na YouTube znajdziesz wiele ciekawych filmików, są tam również podcasty i wywiady. Warto ich wysłuchać i zaczerpnąć nieco inspiracji do dalszego działania. Ja zazwyczaj włączam je, podczas pracy nad strategiami marketingowymi. Stanowią dla mnie źródło ciekawych rozwiązań, z których chętnie korzystam. Dostarczają też pozytywnej energii, oraz pomagają rozwiązywać biznesowe problemy – czego chcieć więcej?

Zawsze powtarzam – jeśli chcesz  się czegoś nauczyć, poszukaj kogoś kto już zgłębił interesujące Cię zagadnienie, a potem sprawdź czy w jakiś sposób nie podzielił się swoją wiedzą.

Podcasty i tego typu nagrania są doskonałe, ponieważ możesz się z nimi zapoznać praktycznie w każdej wolnej chwili.

Przeczytaj część książki

Mammazine_free time_1

Z oczywistych względów nie proponuję przeczytania całości książki, ponieważ jest to niestety niemożliwe. Warto jednak zjeść tego słonia po kawałku, czyli zapoznać się z chociaż jednym rozdziałem. Ja mam specjalny zeszyt, w którym zapisuję najciekawsze myśli i wnioski z danej części przeczytanego tekstu. Dzięki temu mam wszystko w jednym miejscu i zawsze mogę wrócić do wybranej notatki.

Zadzwoń do koleżanki

Albo kolegi, kuzynki, mamy, babci…kogokolwiek. Poświęć swój czas na rozmowę, która pozwoli na odbudowanie lub utrzymanie relacji. Staraj się nie absorbować uwagi drugiej osoby a pokazać jej, że jesteś dla niej. Zadawaj pytania, uważnie słuchaj, doceniaj, wyrażaj opinie, ale nie dominuj w rozmowie. Bądź uprzejma i spokojna. Obdarz swojego rozmówcę dobrymi emocjami i zapytaj jak możesz mu pomóc w jego codziennych sprawach.

Taki telefon pomoże Ci w tworzeniu wartościowych relacji, które w przyszłości mogą okazać się kluczowe w procesie Twojego rozwoju.

trening kariery

Możesz też zadzwonić do partnera biznesowego lub kogo tylko chcesz. Potraktuj to jak „badanie rynku”, wsłuchaj się w potrzeby, dostrzegaj możliwości. Nigdy nie wiesz, co taka krótka wymiana zdań może przynieść. Czasami warto się komuś przypomnieć  lub wysłuchać o jego planach, bo przecież zawsze możesz stać się ich częścią.

Przejrzyj grupy na Facebooku

Raz na jakiś czas warto odwiedzić grupy na portalach społecznościowych i zobaczyć co się w nich dzieje. Dlaczego? Bo są tam poruszane bardzo ciekawe tematy dotyczące różnych branż i dziedzin. Masz więc dostęp do specjalistycznej i darmowej wiedzy. Możesz też poznać tam fantastyczne osoby, które podzielają Twoje zainteresowania i pasje. To idealni kandydaci do roli partnera biznesowego lub inspiratora. W razie potrzeby społeczność zgromadzona na forach chętnie rozwiązuje ewentualne wątpliwości i problemy.

Możesz też podejść do zadania w inny sposób i sama stać się ekspertką, która będzie uznawana za super bohaterkę.

Odpowiadaj na pytania, dziel się swoimi doświadczeniami i ciesz tym jak z dnia na dzień Twoja pozycja w grupie rośnie.

Napisz maila z ofertą

Jeśli masz odrobinę czasu i wolną głowę warto żebyś zadbała o swoje interesy i wysłała kilka maili z ofertą współpracy. Czego mogą dotyczyć? Rozejrzyj się za dodatkową gotówką (zawsze przyda się na wakacje), napisz do lokalnej gazety być może będziesz mogła udzielić tam wywiadu? Sprawdź też oferty pracy, możliwości nawiązania współpracy lub cokolwiek innego co może być dla Ciebie rozwojowe.

Pamiętaj miej oczy szeroko otwarte i szukaj dla siebie możliwości i jeśli tylko taka się pojawi, od razu postaraj się ją wykorzystać.

Czasami od sukcesu dzieli Cię jeden mail, dlatego warto go wysłać.

Przeczytaj artykuł na blogu branżowym

Blog jest dzisiaj świetnym narzędziem, które pomaga zdobyć cenne informacje na praktycznie każdy temat. Często pisany jest przez praktyka, dlatego masz pewność, że przekazywana wiedza nie opiera się jedynie na teorii. Warto więc poświecić nieco czasu na dobry research, wybrać miejsca poruszające interesującą Cię tematykę i poświęcić godzinę, by dokładnie zapoznać się z zamieszczonymi postami. Pamiętaj, nie jest sztuką przejrzeć pobieżnie tekst. Docenisz jego wartość dopiero wtedy, kiedy z uwagą przyjrzysz się temu, co autor chciał przekazać.

Sprawdź co ciekawego dzieje się w Twoim mieście

Mammazine_free_time_4

Jeśli jakimś cudem nie masz pomysłu na to co ze sobą zrobić w wolnym czasie, sprawdź co oferuje Ci miasto. Zazwyczaj ma w swojej ofercie sporo darmowych warsztatów, z których warto skorzystać. Poznaj biznesowe oblicze Twojego miejsca zamieszkania i zacznij budować swoją sieć networkingową. Nie dość, że masz szansę nauczyć się czegoś nowego, to jeszcze poznasz ciekawe osoby, które mogą okazać się potencjalnymi partnerami projektowymi lub  pracodawcami. Jeden z moich kontraktów sfinalizowałam podczas kursu decoupage, a obecnego sparing partnera znalazłam na warsztatach z marketingu.

Zadbaj o swoją markę osobistą

Masz godzinę? Zadbaj o to w jaki sposób pozycjonujesz się w świadomości swoich odbiorców. Napisz artykuł, podziel się ciekawą myślą w grupie, na forum lub fejsie. Pomóż koleżance, poproś o rekomendacje, sprawdź co wyszukiwarki internetowe mówią na Twój temat.

Marka osobista to coś bardzo cennego, bo buduje się ją latami, a stracić można w jednej chwili, dlatego sprawdź swoje komentarze i wypowiedzi – czy są eleganckie i merytoryczne?

Zastanów się z jakimi wartościami i rzeczami chcesz być kojarzona i pomyśl czy tak właśnie jest.

Uzupełnij CV lub konto na portalach biznesowych

Wielu moich klientów narzeka, że nie ma czasu na wykreowanie swojego profilu na portalach branżowych. Nie bądź proszę jednym z nich. Nawet największy projekt jest możliwy do realizacji, jeśli podzieli się go na mniejsze etapy. Mając chwilkę czasu, przeznacz ją na dokładne opisanie jakiegoś konkretnego projektu lub miejsca pracy. Jednego.

Nie zabieraj się za wszystko na raz, a sukcesywnie, kroczek po kroczku, dokładnie uzupełniaj kolejne informacje.

Pewnego dnia się okaże, że dziwnym trafem CV i profil na LinkedIn będą gotowe.

Wypisz swoje sukcesy i plany na przyszłość

Nasza uwaga skierowana jest na sukcesy i plany pod koniec roku. To wtedy pozwalamy sobie na podsumowania i chwilę zadumy. I to jest oczywiście w porządku, ale jednak będę Cię namawiać do częstszego rozmyślania na temat tego co udało Ci się zrobić, a co jeszcze czeka na realizację. Dzięki temu nie zgubisz swoich marzeń. Warto też w chwili słabości wypisać swoje sukcesy i stwierdzić z ogromną dumą, że trochę się ich nazbierało. To zawsze dodaje skrzydeł i motywacji do dalszej walki.

Moja droga, jak widzisz znalezienie czasu tylko dla siebie jest ogromnie ważne dla zachowania odpowiedniej równowagi życiowej i czerpania radości z otaczającej nas codzienności.

I Pamiętaj, dbaj o tę cudowną kobietę, bo nie ma nic piękniejszego jak szczery uśmiech, którym pozdrawiasz swoje odbicie w lustrze.

Autor: Kamila Czarnomska / Trening Kariery

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.