Święta 2020 – inne nie znaczy gorsze

Tak, w święta 2020 będą inne. Ale inne nie oznacza, że gorszę. Zamiast wpadać w czarną rozpacz w jaki sposób zorganizować imprezę rodziną, by tradycji stało się zadość, podejdź do tematu inaczej. Zastanów się czy obecna sytuacja nie dała Ci pozwolenia na zrobienie wszystkiego inaczej, o czym skrycie zawsze marzyłaś. Zbliżający się okres świąteczny na pewno będzie szczególny.

AUTOR: Anna Kuryłek

ZDJĘCIA: MINT

święta 2020

SKLEP

Jeżeli pochodzisz z wielkiej rodziny z silnymi tradycjami bożonarodzeniowymi, na pewno trudniej będzie Ci znaleźć satysfakcjonujące rozwiązania. Ale na pewno święta 2020, w dobie pandemii ułatwią dylematy tym z Was, które  spędzały je w podróży miedzy rodzinami i  okres ten kojarzą z wędrówką ludów poprzedzoną żmudnymi dyskusjami „U czyjej mamy będziecie najpierw w tym roku?”. Nie wątpliwe Covid stał się idealnym pretekstem do uniknięcia uroczystości rodzinnej, ominięcia szału zakupów, nerwów i stresów dla tych wszystkich, którzy zawsze marzyli by zostać w domu w ciszy i spokoju.

Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, Święta nie muszą być odwołane, co najwyżej trochę zminimalizowane i unowocześnione. Pandemia jest teraz częścią naszej codzienności, co oznacza, że normalne rzeczy, takie jak wielopokoleniowe spotkania, kolędowanie czy buszowanie po sklepach w poszukiwaniu prezentów i inspiracji, jest obecnie bardziej ograniczone. Ale jeśli nadal czujesz Ducha Świąt Bożonarodzeniowych, możesz sprawić, by te Święta były wyjątkowa i bezpieczne dla Twoich bliskich.

O to moje propozycje, które wdrożę w życie w mojej rodzince w te święta.

Gdy tylko rozpakujesz wszystkie swoje ukochane ozdoby świąteczne, magia świąt pojawi się ze zdwojoną siłą. Włącz nastrojową muzykę, zapal świeczki piernikowe. 

Stwórz klimat Świąt 2020

Nie myśl o tym, czego nie możesz, ale o tym, co możesz zrobić pomimo wielu obostrzeń. Zacznij od dekoracji domu. Gdy tylko rozpakujesz wszystkie swoje ukochane ozdoby świąteczne, magia świąt pojawi się ze zdwojoną siłą. Włącz nastrojową muzykę, zapal świeczki piernikowe. Zaangażuj swoich domowników w pieczenia ciasteczek, lub do tworzenia chatek z pierników. Nic tak nie łączy i nie buduję więzi jak wspólne spędzanie czasu.

Pokaż bliskim, że o nich pamiętasz

Zrób listę osób, z którymi na pewno się nie zobaczysz i wyślij do nich kartki świąteczne online lub pocztą. Możesz w łatwy sposób przygotować cudowne kartki w internetowych, darmowych programach graficznych. Albo zróbcie świąteczne atelier plastyczne. Jeżeli masz odwagę i fantazję, możesz nagrać filmik z życzeniami. Takie życzenia na pewno będą wyjątkowe. Wbrew pozorom, w dobie smartfonów ogranicza nas tylko nasz własna wyobraźnia

Świąteczny Hand Made

Stwórz własną kolekcję ozdób na choinkę. Naszą domową tradycją są ręcznie robione pierniczki oraz ozdoby z suszonych pomarańczy, jabłek czy mandarynek. Fantastyczną opcją są własnoręcznie robione łańcuchy na choinkę, szczególnie gdy tworzą dzieci. Oprócz ozdób możesz wykonać własnoręcznie prezenty prosto z serca. Skoro w tym roku ominie Cię zakupowy szał, bez większego żalu możesz spróbować stworzyć linię naturalnych kosmetyków czy serię świątecznych świec zapachowych albo wytwórnie nalewek i soków. To dopiero będzie prezent!

A jeśli szukasz świątecznych inspiracji, koniecznie zapisz się do naszego newslettera i odbierz ZA DARMO świąteczne wydanie MINT – No 14.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

Świętuj przez cały miesiąc

Wraz z zawieszeniem kalendarza adwentowego, który również możesz wcześniej przygotować samodzielnie z dziećmi, zacznij celebrować grudzień. Zaplanuj wieczory gier z rodziną, czy też popołudnie na tworzenie ozdób choinkowych. Zamiast wielkich porządków i rewolucji kuchennych, celebruj grudzień i końcówkę roku. Wiem, że ten rok był inny, ale na pewno masz co wspominać.
Zwolnij, odpocznij, obserwuj i spaceruj choćby we własnym ogródku. Nie gnaj, nie planuj tylko przyjmuj z wdzięcznością to, co los Ci niesie. Potraktuj ten przymusowy dystans społeczny jako czas na refleksję, uważność i możliwość wprowadzenia zmian, na które nigdy wcześniej nie miałaś odwagi.

Święta 2020 – zoom style

Zoom był magią dla wielu przed pandemią, dzisiaj to normalne narzędzie pracy dla dorosłych, a często dla naszych dzieci również. Możesz zaplanować spotkanie nawet z ciocią z Ameryki. Korzystaj do woli, kto Ci zabroni?

święta 2020

W tym roku bez żadnych nieprzyjemnych konsekwencji możesz opuścić święta i zaszyć się w domu. Jeżeli nie należysz do fanek bożonarodzeniowego szaleństwa, doskonale wiesz co możesz zrobić.

Zrób wszystkie smakołyki w wersji less

Jeżeli kochasz świąteczne potrawy, nie rezygnuj z nich nawet jeśli spędzasz święta tylko z domownikami. Zrób listę potraw, bez których nie wyobrażasz sobie świąt i je przygotuj. Tutaj zasada less is more sprawdzi się znakomicie. Unikniesz świątecznego obżarstwa, za to wszystkiego posmakujesz.

A może by tak uciec…

Tak, wreszcie możesz spełnić swoje marzenia i ominąć świąteczny szał. W tym roku bez żadnych nieprzyjemnych konsekwencji możesz opuścić święta i zaszyć się w domu. Jeżeli nie należysz do fanek bożonarodzeniowego szaleństwa, doskonale wiesz co możesz zrobić. Widzę to jak uśmiechasz się sama do siebie, że wreszcie odpoczniesz i odetchniesz bez krzywych spojrzeń niezadowolonej z Twojej postawy rodziny. Jeżeli odmienne święta to tylko wizja, która nieśmiało pojawiał się w Twojej głowie, stojąc piątą godzinę nad garem z bigosem, to teraz masz szansę by ją zrealizować bez poczucia winy i obawy krytyki. Usiądź wygodnie, zamknij oczy i znajdź swoją wizje odmiennych świąt. Może być to wyjazd w najbliższym gronie, poszukaj ofert prywatnych kwater czy domów, które gwarantują bezpieczne warunki. A może w tym roku po prostu zamów catering i okres świąteczny poświęć na zaległości w lekturach, zabawach z dziećmi czy czułościach z partnerem.

Rodzinne spotkanie ponad wszystko

Tradycja Świąt Bożonarodzeniowych jest mocno w nas zakorzeniona i pomimo różnych alternatyw trudno jest nam z niej zrezygnować. Dlatego i tak większość z nas spędzi ten czas z rodziną czy przyjaciółmi i nie ma nic w tym złego. Należy pamiętać tylko o kliku zasadach, aby nie narażać na niebezpieczeństwo szczególnie seniorów i osób z obniżoną odpornością. Rozważając organizację spotkania rodzinnego, ogranicz się do najbliższego otoczenia i określ jasno czas trwania spotkania. Im więcej osób jest zaangażowanych i im dłuższa jest impreza, tym większe jest ryzyko zachorowania.

święta 2020

Bądź uczciwa i odpowiedzialna

To, że Ty czujesz się dobrze i nigdy nie miałaś problemów ze zdrowiem, nie oznacza, że problem Cię nie dotyczy. Możesz bezwiednie zarażać swoich bliskich. Dlatego porozmawiaj z członkami rodziny i przyjaciółmi z wyprzedzeniem o swoich obawach, lękach, a może o braku powyższych. Przygotuj się na odrzucenie zaproszenia jeśli Twój tryb życia może wydać się zagrożeniem dla innych członków rodziny. Nie oceniaj ich jeżeli ich poglądy odbiegają od Twoich. To czas, w  którym każdy musi czuć się bezpiecznie i komfortowo na swoich własnych zasadach.

Na pocieszenie dodam: myśl długoterminowo. Pandemia nie będzie trwała wiecznie.

Jakikolwiek sposób na święta 2020 wybierzesz, pamiętaj, że nie ma nic złego w tym, że święta nie są takie same jak te z minionych lata. Życie stało się trudne, niepewne i pełne rozczarowań.
Ale proszę, spójrz na zmiany związane ze świętami, które narzuciła nam pandemia, jako okazję do kreatywności i zaakceptowania nowego. Ale także jako doskonały powód do zatrzymania się i odczuwania bez pośpiechu. Ty i Twoja rodzina będziecie cieszyć się większą ilością czasu na tworzenie wspomnień, a mniej na odczuwanie braku czasu w natłoku obowiązków świątecznych. Kto wie? Może odkryjesz nowy sposób świętowania, który stanie się rodzinną tradycją po Covidzie?

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.