[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Umiejętność negocjacji i przekonywania do własnego zdania jest podstawą dla każdego, kto chce skutecznie realizować cele prywatne i zawodowe. Niestety, według statystyk mężczyźni z tą umiejętnością radzą sobie lepiej. Badania pokazują, że 20 procent kobiet nigdy nie renegocjowało swojego wynagrodzenia w pracy, co w perspektywie 45 lat kariery daje od 65 tysięcy do 1 miliona dolarów straty. Badania dotyczą rynku amerykańskiego, jednak tendencja jest podobna na całym świecie.

***

Głównym powodem, dlaczego kobiety nie potrafią negocjować warunków swojej pracy, jest strach przed odrzuceniem i byciem nielubianą. Takie emocjonalne podejście sprawia, że kobiety rzadko stają do walki o swoje. Na szczęście umiejętności negocjacji nie trzeba mieć we krwi. Można się tego nauczyć — i z powodzeniem stosować określone narzędzia i techniki, pozwalające osiągać wyznaczone cele.

Po pierwsze: strategia

Zanim przystąpisz do negocjacji, zaplanuj strategię. Określ dokładnie swój cel, to, co chcesz osiągnąć. Zastanów się, gdzie najlepiej przeprowadzić negocjacje i jaki moment wybrać. Szczegółowo przemyśl, jaką propozycję wyjściową przedstawisz, i wyobraź sobie możliwe scenariusze pertraktacji. Najważniejsze, żebyś wiedziała, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie satysfakcjonujące, a na co absolutnie nie możesz się zgodzić. Ta wiedza da Ci stabilną bazę i punkt wyjścia do rozmów nawet z najtrudniejszym negocjatorem.

Po drugie: merytoryka

Każdy człowiek czuje się pewnie w swojej specjalizacji, czyli tam, gdzie dokładnie zna zasady gry. Jeśli chcesz kogoś przekonać do swoich racji, wcześniej przygotuj merytoryczne argumenty, których będziesz mogła użyć w trakcie rozmowy. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu automatycznie zwiększa się Twoja pewność siebie, a szanse na osiągnięcie celu rosną.

Po trzecie: inteligencja emocjonalna

Powszechnie uważa się, że to kobiety wykazują się większą inteligencją emocjonalną. Badania dowodzą, że w niektórych aspektach składających się na EQ kobiety faktycznie dominują. Lepiej odczytują sygnały emocjonalne, a także radzą sobie z wyrażaniem własnych stanów emocjonalnych. Wykorzystaj tę przewagę podczas negocjacji. Doskonale rozumiejąc potrzeby drugiej strony, poprowadź rozmowę tak, aby jasno przedstawić korzyści dla wszystkich. Dostosowuj ton wypowiedzi do reakcji partnera i elastycznie podchodź do przebiegu rozmowy. Potraktuj osoby, z którymi będziesz negocjować, nie jako wrogów, lecz jako partnerów do wspólnego poszukiwania skutecznych rozwiązań.

Umiejętność negocjacji może opanować każdy, a ćwiczenie czyni mistrza! Znając techniki przekonywania, możesz je wykorzystać na każdym polu — zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Odpowiednie przygotowanie w połączeniu z inteligencją emocjonalną może przynieść zaskakujące wyniki. Wystarczy wypróbować poznaną teorię w praktyce.


Zdjęcie: Designed by Freepik

Mat.pras – Podręcznik perswazji. Najskuteczniejsze metody przekonywania innych i świadomej ochrony przed manipulacją. / Mateusz Grzesiak

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.