[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Umiejętność negocjacji i przekonywania do własnego zdania jest podstawą dla każdego, kto chce skutecznie realizować cele prywatne i zawodowe. Niestety, według statystyk mężczyźni z tą umiejętnością radzą sobie lepiej. Badania pokazują, że 20 procent kobiet nigdy nie renegocjowało swojego wynagrodzenia w pracy, co w perspektywie 45 lat kariery daje od 65 tysięcy do 1 miliona dolarów straty. Badania dotyczą rynku amerykańskiego, jednak tendencja jest podobna na całym świecie.
***
Głównym powodem, dlaczego kobiety nie potrafią negocjować warunków swojej pracy, jest strach przed odrzuceniem i byciem nielubianą. Takie emocjonalne podejście sprawia, że kobiety rzadko stają do walki o swoje. Na szczęście umiejętności negocjacji nie trzeba mieć we krwi. Można się tego nauczyć — i z powodzeniem stosować określone narzędzia i techniki, pozwalające osiągać wyznaczone cele.
Po pierwsze: strategia
Zanim przystąpisz do negocjacji, zaplanuj strategię. Określ dokładnie swój cel, to, co chcesz osiągnąć. Zastanów się, gdzie najlepiej przeprowadzić negocjacje i jaki moment wybrać. Szczegółowo przemyśl, jaką propozycję wyjściową przedstawisz, i wyobraź sobie możliwe scenariusze pertraktacji. Najważniejsze, żebyś wiedziała, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie satysfakcjonujące, a na co absolutnie nie możesz się zgodzić. Ta wiedza da Ci stabilną bazę i punkt wyjścia do rozmów nawet z najtrudniejszym negocjatorem.
Po drugie: merytoryka
Każdy człowiek czuje się pewnie w swojej specjalizacji, czyli tam, gdzie dokładnie zna zasady gry. Jeśli chcesz kogoś przekonać do swoich racji, wcześniej przygotuj merytoryczne argumenty, których będziesz mogła użyć w trakcie rozmowy. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu automatycznie zwiększa się Twoja pewność siebie, a szanse na osiągnięcie celu rosną.
Po trzecie: inteligencja emocjonalna
Powszechnie uważa się, że to kobiety wykazują się większą inteligencją emocjonalną. Badania dowodzą, że w niektórych aspektach składających się na EQ kobiety faktycznie dominują. Lepiej odczytują sygnały emocjonalne, a także radzą sobie z wyrażaniem własnych stanów emocjonalnych. Wykorzystaj tę przewagę podczas negocjacji. Doskonale rozumiejąc potrzeby drugiej strony, poprowadź rozmowę tak, aby jasno przedstawić korzyści dla wszystkich. Dostosowuj ton wypowiedzi do reakcji partnera i elastycznie podchodź do przebiegu rozmowy. Potraktuj osoby, z którymi będziesz negocjować, nie jako wrogów, lecz jako partnerów do wspólnego poszukiwania skutecznych rozwiązań.
Umiejętność negocjacji może opanować każdy, a ćwiczenie czyni mistrza! Znając techniki przekonywania, możesz je wykorzystać na każdym polu — zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Odpowiednie przygotowanie w połączeniu z inteligencją emocjonalną może przynieść zaskakujące wyniki. Wystarczy wypróbować poznaną teorię w praktyce.
Zdjęcie: Designed by Freepik
Mat.pras – Podręcznik perswazji. Najskuteczniejsze metody przekonywania innych i świadomej ochrony przed manipulacją. / Mateusz Grzesiak
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]