W ramach naszego cyklu MINT KULTURA polecamy Wam najciekawsze wydarzenia dla dzieci i rodzin w całej Polsce. Bądźcie z nami na bieżąco, a prościej będzie zaplanować wspólny rodzinny weekend!
***
GDAŃSK
1/ OPERA BAŁTYCKA:
POMPOSA I POMPOSO – spektakl familijny / 25.11
Główni bohaterowie bardzo lubią teatralne przygody i chętnie przemierzają nowe muzyczne krainy. Pewnego dnia dowiadują się jednak, że ich najlepszy przyjaciel Kompozytor został uwięziony przez okropnego Bemola. Postanawiają wyruszyć mu na pomoc. Uwolnienie przyjaciela nie będzie łatwym zadaniem, a na swojej drodze napotkają różne przeszkody.
Czy uda im się zdobyć wszystkie strony partytury i znów usłyszeć piękną muzykę, która daje wszystkim radość i harmonię? To będzie zależało od ich wytrwałości i dobrej energii wszystkich widzów, którzy przybędą na niedzielne spotkania do Opery. W spektaklu wezmą udział artyści związani z Operą Bałtycką w Gdańsku.
2/ TEATR MINIATURA
BALTIC. PIES NA KRZE – spektakl / 21.11 – 25.11
Pamiętacie tę historię? O psie, który w styczniu 2010 roku przepłynął Wisłę na kawałku kry, aby w końcu – przemarznięty i przestraszony – zostać uratowany przez załogę statku badawczego gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego R/V Baltica na wodach Zatoki Gdańskiej? Jego historia znalazła się w serwisach informacyjnych na całym świecie.
„Baltic. Pies na krze” ma być gdańską wersją „Opowieści wigilijnej” przypominającą, że takie wartości, jak dobroć, współczucie i dbałość o słabszych są dla nas cały czas ważne. Nie tylko w opowieściach o międzyludzkich relacjach, ale również o relacjach między człowiekiem i każdą inną żywą istotą.
3/ FILHARMONIA BAŁTYCKA
Koncert Edukacyjny: Fortepian Treflika / 13.11
Widowisko koncertowe dla rodzin z dziećmi z udziałem muzyków i aktorów, połączone z projekcją jednej z najpopularniejszych bajek polskiej produkcji – „Rodzina Treflików”.
Treflik wygrywa na loterii instrument muzyczny – fortepian. Jest przekonany, że potrafi grać, bowiem widział jak grają inni. Zapowiada nawet swój pierwszy koncert. Jego wyobrażenie o grze okazuje się mylne i zniechęca się do ćwiczeń. Za sprawą Pani Kury, wieści na temat koncertu szybko rozchodzą się po okolicy. Czy jest możliwe nauczyć się grać na instrumencie w jeden dzień bez magicznej pomocy?
WARSZAWA
1/ TEATR SYRENA:
WYDARZENIE CYKLICZNE: NIANIA W TEATRZE
Chcesz wybrać się do teatru, ale nie masz z kim zostawić swojej pociechy?
Teatr Syrena ułatwi Ci decyzję i pomoże miło spędzić wieczór. Projekt „Niania w teatrze” umożliwia rodzinom wspólne wyjście. Przed przedstawieniem rodzice mogą pozostawić swoje dziecko pod opieką doświadczonych animatorów. Wy oglądacie spektakl, dziecko spędza czas na twórczej zabawie podczas warsztatów teatralnych.
2/ MAŁY SPUTNIK
Już 8 listopada 2018 r. nad Warszawą po raz dwunasty zatrzyma się „Sputnik nad Polską”, który znów dostarczy nam solidną dawkę kinowych emocji z Rosji. Podczas 12. Festiwalu Filmów Rosyjskich młodzi kinomani także będą mogli rozsmakować się w kinematografii naszych wschodnich przyjaciół dzięki dedykowanej dla nich sekcji – Mały Sputnik. Dzieci oraz młodzież zapraszamy na weekendowe poranki w dniach 10-11 oraz 17-18 listopada do kina Luna w Warszawie. W dniach 13-16 listopada organizowane są także specjalne pokazy dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.
Fani rosyjskich bajek po raz kolejny będą mogli zobaczyć na kinowych ekranach nie tylko klasykę animacji, ale także najnowsze produkcje. Organizatorzy nie zapominają jednak o młodzieży, dla której również przygotowali dedykowany blok filmowy. Na tegorocznej edycji Małego Sputnika zobaczymy, m.in. pokazy filmów: „Ostatni bohater” (rosyjski film produkcji Disneya), „Gurwinek. Magiczna gra” czy „Odyseja Piotra”
POZNAŃ
BRAMA POZNANIA:
POGRAJKI – MUZYKA NIEPODLEGŁEJ POLSKI / 18.11
Zapraszamy na cykl koncertów interaktywnych, w ramach których poznamy bliżej kulturę tradycyjną Wielkopolski – przyjrzymy się lokalnym tradycjom różnych części naszego regionu – tak, aby poznać je oraz ucieszyć się różnorodnością naszego miejsca w Polsce!
WYSTAWA CZASOWA I WARSZTATY: Z klocków. Jak poukładać miasto / 29.09-2.12.
Tworzenie miasta przypomina budowanie z klocków. Każdy nowy element, który dokładamy lub zabieramy, swoim kształtem, kolorem, fakturą, wnosi coś nowego do kompozycji i zmienia całość. Układanka małych i dużych elementów tworzy miejski krajobraz i otoczenie, w którym żyjemy. Taki krajobraz to nasze wspólne dobro.
Od września do grudnia zapraszamy na wystawę, warsztaty i spotkania poświęcone odkrywaniu dziedzictwa i krajobrazu miasta. Jakie cechy powinien mieć zabytek? Czym jest w krajobrazie „dobre sąsiedztwo”? Dlaczego opieka nad zabytkami jest zadaniem społecznym oraz czy warto dbać wyłącznie o budynki? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć wśród historii poznańskich budynków.