Walka z rakiem – 8 sposobów na wsparcie kobiet nie tylko w październiku

Walka z rakiem i wsparcie chorujących to akcje, które promowane są zawsze w październiku. Nie chcemy, żeby pomoc ustała w listopadzie. Sprawdź w jaki sposób możesz pomagać przez cały rok.

ZDJĘCIE: Freepik
walka z rakiem

SKLEP

Październik to miesiąc świadomości raka piersi. Na całym świecie w tym okresie trwają akcje informacyjne w jaki sposób możesz wspierać osoby dotknięte tą chorobą. To bardzo ważna inicjatywa, którą należy mocno promować zwłaszcza w obecnym czasie. Trwająca od miesięcy pandemia, zatrzymała wiele działań które do tej pory były wykonywane na rzecz walki z rakiem. Dlatego teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej świat chorujących na raka, potrzebuje ludzi, społeczności i firm, aby pomóc w tej nierównej walce.

Pomoc ma różne oblicza i powinna być wykonywana na miarę swoich możliwości. Istnieje wiele rodzajów wsparcia, które są również cenne. Nie zawsze musi być to konkretna suma pieniędzy wpłacona na konto. Z początkiem listopada postanowiłyśmy przedłużyć akcję informacyjną i przygotowałyśmy różne możliwości działania i pomocy, który możesz i Ty poczynić.

Walka z rakiem No 1 –  Zostań dawcą krwi

Oddaj krew lub płytki krwi. Dla wielu osób chorujących na raka, w trakcie i po zakończeniu leczenia, przetaczanie krwi jest konieczne do przeżycia. Kto może być dawcą? Osoba powyżej 18 i do 65 roku życia, która waży min 50 kg, która jest zdrowa i w ciągu 6 miesięcy nie miała poważnych zabiegów (dokładne wytyczne przeczytasz KLIKNIJ TUTAJ)

Walka z rakiem No 2 – Zostań dawcą szpiku

Czy wiesz, że przeszczep szpiku kostnego, nazywany także przeszczepem komórek macierzystych, może zwiększyć przeżywalność niektórych osób chorujących na raka, a nawet zapewnić ich wyleczenie? W obecnych czasach zostanie dawcą szpiku jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Istnieją dwie metody aby to zrobić. Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – stosowana jest w 85% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice. Druga to pobranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej. Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat KLIKNIJ TUTAJ

Walka z rakiem No 3 – Zostań dawcą krwi pępowinowej

Komórki krwiotwórcze, które mają kluczowe znaczenie dla przeszczepu szpiku kostnego, można znaleźć również w krwi pępowinowej. Jeśli jesteś w ciąży, możesz zdecydować się na oddanie tej krwi. Jest to zupełnie nieinwazyjny, bezbolesny i neutralny zabieg dla Ciebie i Twojego dziecka. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej jak krew pępowinowa może uratować komuś życie KLIKNIJ TUTAJ.

Walka z rakiem No4 – Oddaj włosy

Wypadanie włosów jest skutkiem ubocznym przyjmowaniem chemioterapii. Dla wielu pacjentek  chorujących na raka brak włosów staje się poważnym obciążeniem psychicznymi i źródłem stresu. Często jednym skutecznym rozwiązaniem jest peruka, która daje poczuć pewność siebie, siły i nadziej. Pomyśl czy nie jest to dobry czas na zmianę fryzury i oddaj swoje włosy na ten szczytny cel. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie fundacji Rak’n Roll. 

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

walka z rakiem

(…)  można pobiec, przepłynąć, zanurkować, przejść się, pojechać na rowerze, a jednocześnie wesprzeć działania na rzecz walki z rakiem

Walka z rakiem No 5 – Oddaj swój głos

Stań się rzecznikiem osób chorujących na raka. Twoją rolą byłoby wypowiadanie się rzeczowo i konstruktywnie w imieniu konkretnej sprawy związanej z rakiem. Nie musisz być od razu ekspertem, wiele organizacji zajmujących się problematyką chorób nowotworowych organizuje szkolenia w zakresie działań na rzecz walki z rakiem, które mogą pomóc w rozpoczęciu tej formy działalności. Tematyka, w której możesz stać się ekspertem to m.in. prawa chorych na raka i ich rodzin, działaniach na rzecz zmiany polityki w zakresie dostępu do opieki zdrowotnej, edukowanie z alternatywnych metod leczenia, które mogą wesprzeć tradycyjną medycynę etc.

Walka z rakiem No 6 – Podziel się swoim czasem

Poświęć swój czas na rzecz organizacji zajmującej się walką z rakiem. Skontaktuj się z lokalnym szpitalem, ośrodkiem walki z rakiem, stowarzyszeniami czy fundacją, aby dowiedzieć się, jak możesz ich wesprzeć. Jeśli przeżyłaś raka lub byłaś opiekunem osoby chorującej na raka, możesz zostać liderem grupy wsparcia lub trenerem wspierającym chore osoby lub ich rodziny.

Poświęć swój czas osobie, która przeżyła raka albo jego rodzinie. Zaproponuj swoją pomoc w postaci: zakupów, wykonania prac domowych, przygotowania posiłku. Może potrzebują pomocy prawnej, a Ty jesteś świetną prawniczką bądź potrzebny jest im transport a Ty masz wolny samochód. Czasami wystarczy tylko obecność i rozmowa by zapewnić odpowiednie wsparcie w chorobie. Zaoferuj to, w czym jesteś dobra. 

Walka z rakiem No 7 – Przekaż  pieniądze lub inne dobra

Poszukaj w swojej okolicy sklepu charytatywnego i przekaż tam ubrania, książki, meble oraz inne przedmioty, których już nie potrzebujesz. Fundusze, które zostaną pozyskane ze sprzedaży Twoich rzeczy, będą przekazane dla organizacji zajmujących się walką z rakiem.

Można także przekazać darowizny finansowe poprzez wpłacanie konkretnych kwot na konta fundacji czy stowarzyszeń. Jednak zanim przekażesz jakiekolwiek aktywa finansowe na rzecz organizacji charytatywnej, sprawdź ją abyś miała pewność komu przekazujesz pieniądze.

Walka z rakiem No 8 – Bądź uczestnikiem imprez charytatywnych

Ostatnio bardzo popularne stały się charytatywne wydarzenia sportowe, podczas których organizatorzy i zawodnicy mają jeden wspólny cel – pomoc konkretnej sprawie. Obecnie możesz pobiec, przepłynąć, zanurkować, przejść się, pojechać na rowerze, a jednocześnie wesprzeć działania na rzecz walki z rakiem. Imprezy charytatywne działają dwutorowo: po pierwsze jest zbiórka pieniędzy, a po drugie następuje przekaz informacji i nagłaśnianie problemu oraz zaangażowanie nowych osób w sprawę.

 Zajrzyj do Trimamy     Kobiety w biegu

A to kilka fundacji i orrganizacji, w których możesz dowiedzieć się więcej na temat walki z rakiem. Tam też dostaniesz konkretne informację, w jaki sposób możesz wesprzeć ich działania.

Fundacja, stacja, czułość     RaknRoll    Alivia     Amazonki     Pokonaj Raka     Zwrotnik Raka

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.