Tim Marshall odpowiada jak rozmawiać z dziećmi o polityce

Tim Marshall stworzył książkę o polityce dla dzieci. Jaki był jego zamysł i czy w ogóle o polityce warto rozmawiać z dziećmi? Sprawdźmy!

 

Rozmawiała: Bogna Bojanowska

Tim Marshall

SKLEP

Tim Marshall przekonuje dzieci do polityki

 

Czy ty rozmawiasz ze swoim dzieckiem o polityce? Wielu rodziców wychodzi z założenia, że pociechy są jeszcze za małe. Inni, że nie warto mieszać im w głowie. Jeszcze inni sami nie do końca umieją się połapać w obecnej sytuacji politycznej.

Gdy do Redakcji trafiła najnowsza książka Tim ‚a Marshall, przyznam szczerze, że sama nie mogłam się od niej oderwać. Zrobiłam naradę rodzinną i wspólnie z dziećmi ruszyłam kartka po kartce poznawać politykę światową. Ile miałam frajdy patrząc na ich otwarte buzie i rozszerzające się oczy. Gdy kolejnego dnia przyszli po więcej, wiedziałam, że ,,Więźniowie geografii” to był strzał w dziesiątkę. I może nie oglądamy codziennie wiadomości, bo za dużo tam nieszczęścia ludzkiego, ale rozmowy o polityce na pewno będą częstsze.

A ponieważ mi zawsze mało, postanowiłam zapytać Tim’a Marshall, autora książki o to skąd w ogóle idea, aby stworzyć tym razem książkę skierowaną do najmłodszego czytelnika.

Tim Marshall

MINT: Skąd pomysł na książkę dla dzieci?

TIM MARSHALL: Podczas targów książek, rozmawiałem z młodą kobietą, która przyszła ze mną porozmawiać. Wspominała, że w szkole podstawowej nienawidziła geografii. Przytaknąłem jej – Ja również. Ale wtedy ona dodała, że nie lubiła geografii do czasu, gdy nie przeczytałam mojej książki ,,Więźniowie geografii” A dzisiaj studiuje geografię na Uniwersytecie w Bristolu. Dokładnie wtedy pomyślałem, że jeśli ktoś z jej pokolenia zainspirował się moją książką, to muszę znaleźć sposób na to, żeby dotrzeć do młodszego pokolenia. A ponieważ nowa generacja funkcjonuje na poziomie obrazu, mapy by najlepszym rozwiązaniem.

 

MINT: Jak rozmawiać z dziećmi o polityce?

TIM MARSHALL: Zacznijmy od podstaw – jak wygląda organizacja państwa, kto podejmuje decyzję, jakie mamy funkcje w państwie, a dopiero potem przejdźmy do aktualnej polityki. Bardzo ważne jest to, aby rozmawiać prostym językiem. Dzisiaj wartość ma obraz, a nie słowo. Warto wykorzystać nowe narzędzia, aby rozmawiać z dziećmi na ich poziomie rozumowania.

 

Tim Marshall – to książka nie tylko dla dzieci

MINT: Kto powinien sięgnąć po książkę ,,Więźniowe geografii”?

TIM MARSHALL: Każdy! (śmiech) To książka nie tylko dla dzieci. Została stworzona z myślą o nich, ale myślę, że jest w niej tak wiele cennych informacji, żeby może stać się przydatna również dorosłym, którzy pragną odnaleźć się w polityce dnia dzisiejszego. Od czasu wydania książki, dostałem wiele wiadomości, że rodzice docenili również czas spędzony z dziećmi na czytaniu książki. Uznali go za wartościowy, a książkę za pełną przydatnej wiedzy. To dla mnie najlepsza rekomendacja!

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Kreatywny Zeszyt Zabaw MINT z pomysłami na laurki z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie Kreatywny Zeszyt Zabaw z całą masą inspiracji na kreatywny czas. 

MINT: Kto powinien sięgnąć po książkę ,,Więźniowe geografii”?

TIM MARSHALL: Każdy! (śmiech) To książka nie tylko dla dzieci. Została stworzona z myślą o nich, ale myślę, że jest w niej tak wiele cennych informacji, żeby może stać się przydatna również dorosłym, którzy pragną odnaleźć się w polityce dnia dzisiejszego. Od czasu wydania książki, dostałem wiele wiadomości, że rodzice docenili również czas spędzony z dziećmi na czytaniu książki. Uznali go za wartościowy, a książkę za pełną przydatnej wiedzy. To dla mnie najlepsza rekomendacja!

MINT: Jaki był koncept książki?

TIM MARSHALL: Założenia książki było identyczne jak tej, którą tworzyłem dla dorosłych. Chciałam pokazać, że położenie geograficznej i historia idą ze sobą ściśle w parze. A decyzje przywódców są podyktowane właśnie tymi granicami państw. Uważam, że geografia to główny czynnik determinujący konflikty między krajami, ale ciągle jeszcze nie doceniana w stu procentach. Książka dla dzieci ,,Więźniowe geografii” to zdecydowanie prostsza wersja tej dla dorosłych. Zawiera jedynie podstawowe informacje, które dziecko z przyjemnością pozna i zapamięta.

Tim Marshall

Przede wszystkim każde dziecko powinno wiedzieć, że wszyscy jesteśmy ludźmi, ale podzieleni na różne narody. I naszą największą misją jest znaleźć sposób na to, jak pozostać w dobrych relacjach z innymi krajami.

MINT: Czy myśli Pan, że w ogóle rozmowa z dziećmi o polityce to dobra myśl? Zastanawiam się, czy one powinny w ogóle zaprzątać sobie głowę takim trudnym i poważnym tematem. Bo przecież czasem nawet dorośli nie do końca politykę rozumieją.

TIM MARSHALL: Ma Pani rację. Nawet dorośli mają z polityką problem. Ale jednocześnie uważam, że nie powinno to być przeszkodą w rozmowie z dziećmi o aktualnej atmosferze politycznej na świecie. Nie musimy przecież wdawać się w szczegóły, jak przestępstwa, wyroki czy wojny, ale ważne są właśnie te podstawy. To one pomogą dzieciom zrozumieć świat. Jestem wielkim zwolennikiem nauki wiedzy o społeczeństwie, takiej prawdziwej i w praktyce. Wiele bowiem dorosłych obywateli nie ma pojęcia jak funkcjonuje państwo. Niech książka będzie małą cegiełką w wychowaniu świadomego obywatela świata.

Tim Marshall – rozmowa jest kluczem do poznania świata

MINT: Co każde dziecko powinno o polityce wiedzieć, co rozumie Pan przed podstawy?

TIM MARSHALL: Przede wszystkim każde dziecko powinno wiedzieć, że wszyscy jesteśmy ludźmi, ale podzieleni na różne narody. I naszą największą misją jest znaleźć sposób na to, jak pozostać w dobrych relacjach z innymi krajami. Takie podejście wymaga zrozumienia, że każdy kij ma dwa końce.

 

MINT: Jaki szczególny temat pragnął Pan podkreśli w swojej książce?

TIM MARSHALL: Myślę, że niepowodzeń krajów możemy upatrywać w ich położeniu. Chciałem także dać do zrozumienia właśnie, że ten czynnik geograficzny jest również przyczyną wolniejszego rozwoju niektórych krajów.

MINT: Z wielką przyjemnością oglądałam ilustrowane mapy. Były jakieś szczególne powody, dla których wybrał Pan Grace Easton oraz Jessicę Smith do zobrazowania książki?

TIM MARSHALL: Niestety to nie ja ich znalazłem, ale miałam swoje ostatnie słowo ,,TAK” przy rozmowach z redaktor Pippą Crane i Jenny Condell. Myślę, że faktycznie, mapy są trafione w punkt. Stanowią doskonałe zobrazowanie tego, co chciałem dzieciom przekazać.

 

MINT: Co Pana zdaniem my rodzice możemy zrobić jeszcze, żeby dzieci rozumiały politykę?

TIM MARSHALL: Rozmowa i jeszcze raz rozmowa. Ale nie taka, że mówimy do nich, rozmawiajmy, to prawdziwy klucz do sukcesu, wiedzy i poznania świata.

Tim Marshall
Tim Marshall
Tim Marshall

POBIERZ MINT i poczuj miętę do Świąt!

Zajrzyj do magazynu dla mam i zobacz jakie ciekawe treści przygotowałyśmy w MINT edycja świąteczna!

podobne artykuły

Rodzic Idealny

Zapisz się na newsletter

gazeta dla mam

No.14 MINT | świąteczne wydanie już jest!

Magazyn MINT to poradnik dla mam o charakterze lifestylowym. MINT to nie tylko portal, który codziennie dostarcza porcji inspiracji dla mamy i dziecka. To także drukowany kwartalnik stworzony dla chwili relaksu. Poczuj miętę do MINT.

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.