Tim Marshall odpowiada jak rozmawiać z dziećmi o polityce

Tim Marshall stworzył książkę o polityce dla dzieci. Jaki był jego zamysł i czy w ogóle o polityce warto rozmawiać z dziećmi? Sprawdźmy!

 

Rozmawiała: Bogna Bojanowska

Tim Marshall

SKLEP

Tim Marshall przekonuje dzieci do polityki

 

Czy ty rozmawiasz ze swoim dzieckiem o polityce? Wielu rodziców wychodzi z założenia, że pociechy są jeszcze za małe. Inni, że nie warto mieszać im w głowie. Jeszcze inni sami nie do końca umieją się połapać w obecnej sytuacji politycznej.

Gdy do Redakcji trafiła najnowsza książka Tim 'a Marshall, przyznam szczerze, że sama nie mogłam się od niej oderwać. Zrobiłam naradę rodzinną i wspólnie z dziećmi ruszyłam kartka po kartce poznawać politykę światową. Ile miałam frajdy patrząc na ich otwarte buzie i rozszerzające się oczy. Gdy kolejnego dnia przyszli po więcej, wiedziałam, że ,,Więźniowie geografii” to był strzał w dziesiątkę. I może nie oglądamy codziennie wiadomości, bo za dużo tam nieszczęścia ludzkiego, ale rozmowy o polityce na pewno będą częstsze.

A ponieważ mi zawsze mało, postanowiłam zapytać Tim’a Marshall, autora książki o to skąd w ogóle idea, aby stworzyć tym razem książkę skierowaną do najmłodszego czytelnika.

Tim Marshall

MINT: Skąd pomysł na książkę dla dzieci?

TIM MARSHALL: Podczas targów książek, rozmawiałem z młodą kobietą, która przyszła ze mną porozmawiać. Wspominała, że w szkole podstawowej nienawidziła geografii. Przytaknąłem jej – Ja również. Ale wtedy ona dodała, że nie lubiła geografii do czasu, gdy nie przeczytałam mojej książki ,,Więźniowie geografii” A dzisiaj studiuje geografię na Uniwersytecie w Bristolu. Dokładnie wtedy pomyślałem, że jeśli ktoś z jej pokolenia zainspirował się moją książką, to muszę znaleźć sposób na to, żeby dotrzeć do młodszego pokolenia. A ponieważ nowa generacja funkcjonuje na poziomie obrazu, mapy by najlepszym rozwiązaniem.

 

MINT: Jak rozmawiać z dziećmi o polityce?

TIM MARSHALL: Zacznijmy od podstaw – jak wygląda organizacja państwa, kto podejmuje decyzję, jakie mamy funkcje w państwie, a dopiero potem przejdźmy do aktualnej polityki. Bardzo ważne jest to, aby rozmawiać prostym językiem. Dzisiaj wartość ma obraz, a nie słowo. Warto wykorzystać nowe narzędzia, aby rozmawiać z dziećmi na ich poziomie rozumowania.

 

Tim Marshall – to książka nie tylko dla dzieci

MINT: Kto powinien sięgnąć po książkę ,,Więźniowe geografii”?

TIM MARSHALL: Każdy! (śmiech) To książka nie tylko dla dzieci. Została stworzona z myślą o nich, ale myślę, że jest w niej tak wiele cennych informacji, żeby może stać się przydatna również dorosłym, którzy pragną odnaleźć się w polityce dnia dzisiejszego. Od czasu wydania książki, dostałem wiele wiadomości, że rodzice docenili również czas spędzony z dziećmi na czytaniu książki. Uznali go za wartościowy, a książkę za pełną przydatnej wiedzy. To dla mnie najlepsza rekomendacja!

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

MINT: Kto powinien sięgnąć po książkę ,,Więźniowe geografii”?

TIM MARSHALL: Każdy! (śmiech) To książka nie tylko dla dzieci. Została stworzona z myślą o nich, ale myślę, że jest w niej tak wiele cennych informacji, żeby może stać się przydatna również dorosłym, którzy pragną odnaleźć się w polityce dnia dzisiejszego. Od czasu wydania książki, dostałem wiele wiadomości, że rodzice docenili również czas spędzony z dziećmi na czytaniu książki. Uznali go za wartościowy, a książkę za pełną przydatnej wiedzy. To dla mnie najlepsza rekomendacja!

MINT: Jaki był koncept książki?

TIM MARSHALL: Założenia książki było identyczne jak tej, którą tworzyłem dla dorosłych. Chciałam pokazać, że położenie geograficznej i historia idą ze sobą ściśle w parze. A decyzje przywódców są podyktowane właśnie tymi granicami państw. Uważam, że geografia to główny czynnik determinujący konflikty między krajami, ale ciągle jeszcze nie doceniana w stu procentach. Książka dla dzieci ,,Więźniowe geografii” to zdecydowanie prostsza wersja tej dla dorosłych. Zawiera jedynie podstawowe informacje, które dziecko z przyjemnością pozna i zapamięta.

Tim Marshall

Przede wszystkim każde dziecko powinno wiedzieć, że wszyscy jesteśmy ludźmi, ale podzieleni na różne narody. I naszą największą misją jest znaleźć sposób na to, jak pozostać w dobrych relacjach z innymi krajami.

MINT: Czy myśli Pan, że w ogóle rozmowa z dziećmi o polityce to dobra myśl? Zastanawiam się, czy one powinny w ogóle zaprzątać sobie głowę takim trudnym i poważnym tematem. Bo przecież czasem nawet dorośli nie do końca politykę rozumieją.

TIM MARSHALL: Ma Pani rację. Nawet dorośli mają z polityką problem. Ale jednocześnie uważam, że nie powinno to być przeszkodą w rozmowie z dziećmi o aktualnej atmosferze politycznej na świecie. Nie musimy przecież wdawać się w szczegóły, jak przestępstwa, wyroki czy wojny, ale ważne są właśnie te podstawy. To one pomogą dzieciom zrozumieć świat. Jestem wielkim zwolennikiem nauki wiedzy o społeczeństwie, takiej prawdziwej i w praktyce. Wiele bowiem dorosłych obywateli nie ma pojęcia jak funkcjonuje państwo. Niech książka będzie małą cegiełką w wychowaniu świadomego obywatela świata.

Tim Marshall – rozmowa jest kluczem do poznania świata

MINT: Co każde dziecko powinno o polityce wiedzieć, co rozumie Pan przed podstawy?

TIM MARSHALL: Przede wszystkim każde dziecko powinno wiedzieć, że wszyscy jesteśmy ludźmi, ale podzieleni na różne narody. I naszą największą misją jest znaleźć sposób na to, jak pozostać w dobrych relacjach z innymi krajami. Takie podejście wymaga zrozumienia, że każdy kij ma dwa końce.

 

MINT: Jaki szczególny temat pragnął Pan podkreśli w swojej książce?

TIM MARSHALL: Myślę, że niepowodzeń krajów możemy upatrywać w ich położeniu. Chciałem także dać do zrozumienia właśnie, że ten czynnik geograficzny jest również przyczyną wolniejszego rozwoju niektórych krajów.

MINT: Z wielką przyjemnością oglądałam ilustrowane mapy. Były jakieś szczególne powody, dla których wybrał Pan Grace Easton oraz Jessicę Smith do zobrazowania książki?

TIM MARSHALL: Niestety to nie ja ich znalazłem, ale miałam swoje ostatnie słowo ,,TAK” przy rozmowach z redaktor Pippą Crane i Jenny Condell. Myślę, że faktycznie, mapy są trafione w punkt. Stanowią doskonałe zobrazowanie tego, co chciałem dzieciom przekazać.

 

MINT: Co Pana zdaniem my rodzice możemy zrobić jeszcze, żeby dzieci rozumiały politykę?

TIM MARSHALL: Rozmowa i jeszcze raz rozmowa. Ale nie taka, że mówimy do nich, rozmawiajmy, to prawdziwy klucz do sukcesu, wiedzy i poznania świata.

Tim Marshall
Tim Marshall
Tim Marshall

Zaplanuj Dzień Dziecka z Mint!

Sprawdzone pomysły na podarunki dla dzieci, które bawią, cieszą i dostarczają wrażeń! Zajrzy do środka i wybierz prezent dla swojego dziecka!

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.