4 kroki, czyli jak zacząć malować

Zastanawiasz się jak zacząć malować, żeby spełnić swoje wielkie marzenie? Czy patrząc na obrazy w muzeach zastanawiałaś się nad procesem powstawania dzieła sztuki? Jeśli już wielokrotnie obiecywałaś sobie, że nauczysz się malować, porady przygotowane przez malarkę Dominikę Kędzierską, pomogą Ci dobrać odpowiednie farby, stworzyć miejsce do pracy, a także odnaleźć swój styl malarski.

AUTOR: Dominika Kędzierska

jak zacząć malować

SKLEP

Jak zacząć malować, 4 kroki do startu

KROK PIERWSZY: AUTOREFLEKSJA

Ścieżka artysty profesjonalnego różni się od tej, którą podąża twórca-amator. Jak namalować swój pierwszy obraz i sprawdzić czy malarstwo jest dziedziną, w której chcemy się rozwijać? Postaram się w kilku krokach przybliżyć podstawy osobom, które twórczością chciałby zajmować się hobbystycznie.

Rozpoczęcie ścieżki artystycznej powinno wiązać się z określeniem Twoich preferencji. Co Ci się podoba? Jacy artyści Cię inspirują? Na początku warto uświadomić sobie jaka sztuka jest Ci bliska. Dla przykładu – tworząc cykl “Reflection” byłam zainspirowana wizytą w Musée de l’Orangerie w Paryżu. Zobaczyłam tam wielkich rozmiarów obrazy Claude’a Moneta. Zachowując swój własny styl, chciałam przywołać uspokajającą paletę barw. To właśnie oglądanie sztuki i świadomość preferencji, powinny być pierwszym krokiem na drodze twórczej – pomogą określić Ci technikę w jakiej chciałabyś pracować.

Ważne jest, aby zidentyfikować to, co chcesz przekazać – pomoże Ci w odpowiedni sposób ukierunkować się na ćwiczenia oraz odpowiednio dobrać materiały. Nawet jeśli myślisz o tworzeniu obrazów abstrakcyjnych, bardzo ważne jest, abyś przygodę ze sztuką rozpoczęła od szkicowania obiektów na papierze. Dlaczego? Będzie to miało przełożenie na technikę, zrozumienie przestrzeni – jednym słowem – warsztat.

Moje malarstwo jest wynikiem lat praktyki, dlatego tworząc swój pierwszy obraz nie oczekuj, że od razu idealnie oddasz wszystkie detale i uzyskasz wymarzony efekt. Najważniejsze, aby zacząć i czerpać radość z procesu uczenia się. Dla mnie sztuka wynika z chęci dzielenia się wrażliwością i harmonią z odbiorcą. A czym jest dla Ciebie?

KROK DRUGI: PRZYGOTOWANIA

Od jakich farb powinnaś zacząć? Olejne wymagają większego doświadczenia – długo schną i są trudniejsze w użyciu. Dla przykładu – technika laserunkowa polega na nakładaniu wielu cienkich warstw. Farby należy wymieszać z terpentyną i olejem (np. lnianym), czekając aż każda warstwa wyschnie przed nałożeniem kolejnej. Technika ta była używana przez mistrzów malarstwa. Innym sposobem jest impasto polegające na nakładaniu grubych warstw i nadawaniu im kształtu (często używane w abstrakcji czy impresjonizmie). Dlaczego odradzam używanie farb olejnych na początku drogi artystycznej? Oprócz wymienionych już powodów, należy także wietrzyć pomieszczenia. Podsumowując – malarstwo olejne (które sama praktykuję) wymaga więcej doświadczenia, czasu i środków.

Jak prezentuje się sytuacja z farbami akrylowymi? Są łatwiejsze w użyciu – nie trzeba mieszać ich z terpentyną i mogą stanowić świetny zamiennik dla farb olejnych. Akryle są uniwersalne. Rozmieszane z większą ilością wody będą przypominać akwarele. Odpowiednio nałożone mogą dać efekt zbliżony do farb olejnych. Zdecydowanym plusem jest ich szybkie wysychanie.

jak zacząć malować
jak zacząć malować

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

KROK TRZECI: PRZEJŚCIE DO DZIAŁANIA

Jeśli masz szkic obrazu, farby, paletę, pędzle i podobrazie, pora przejść do działania. Najwygodniejsze jest malowanie przy użyciu sztalugi, w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Jeśli postanowisz używać farb akrylowych nie musisz wietrzyć pomieszczenia tak często. Pamiętaj o zabezpieczeniu podłogi gazetami lub folią. Przygotuj stanowisko z farbami i pędzlami. Pozostaw miejsce, aby obejść obraz z różnych stron i móc spojrzeć na niego z odległości.

W jaki sposób dobrać kolory? Zawęź paletę – nie maluj wszystkimi odcieniami na raz. Dobrze sprawdzą się tzw. koła barw (dostępne online). Możesz wybrać barwy chłodne lub ciepłe, paletę wąską lub szeroką. Najlepiej kiedy określisz nastrój jaki chciałabyś uzyskać. Wpływ kolorów na to, jak się czujemy nie jest mitem i istnieje na ten temat wiele badań naukowych. Ja uwielbiam kojącą paletę barw – w szczególności upodobałam sobie pastelowe odcienie. Jak już wspomniałam, praktyka i wiedza będą najważniejsze. Kursy, tutoriale, blogi i książki skutecznie wprowadzą Cię w tajniki technik malarskich.

Od czego zacząć? Nie polecam szkicowania ołówkiem na obrazie (w przypadku akrylu) – zdarza się, że nawet po nałożeniu farby rysunek jest widoczny. Jakich innych materiałów możesz użyć? Jednym ze sposobów jest mocne rozcieńczenie farby akrylowej i wykonanie szkicu z jej użyciem. Można także rysować węglem. Po fazie szkicowania pora na podmalówkę. Zacznij “od ogółu do szczegółu”. Pokryj większe powierzchnie obrazu wybranymi kolorami. Zobacz jak prezentuje się zarys Twojej pracy.

Sukcesywnie dodawaj kolejne warstwy i szczegóły. Jak już wspomniałam – akryl schnie szybko (oczywiście w zależności od poziomu rozcieńczenia i grubości nakładanej warstwy). Co zrobić z pracą, która już jest skończona?

KROK CZWARTY: ZABEZPIECZENIE

Przed powieszeniem obrazu na ścianę polecam zabezpieczenie go przed działaniem promieni słonecznych i wilgoci. Farby akrylowe są bardziej podatne na blaknięcie niż olejne. Istnieją jednak werniksy, którymi możesz pokryć namalowaną pracę, aby dłużej zachowała swój kolor. Jeśli chcesz oprawić obraz, dobrym rozwiązaniem okaże się szkło muzealne, które ochroni dzieło przed promieniami UV. Pamiętaj jednak, aby temperatura pomieszczenia nie była zbyt wysoka. Obraz do ściany przymocujesz przy użyciu specjalnych zawieszek do ram, tzw. „krokodylków”. Mam nadzieję, że udzielone przeze mnie rady okażą się pomocne. Jeśli chciałabyś zobaczyć jak prezentują się moje prace, zapraszam na stronę – kedzierska.art.

jak zacząć malować

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.