Jeśli chcesz oczyścić swój organizm z toksyn, sięgnij po wodę. Ona zrobi to najlepiej. A gdy dodasz do niej jeszcze sok z cytryny, wspomożesz również walkę z cellulitem. Oprócz tego regularne picie wody jest sposobem na dodanie sobie energii, zmniejszenie bólów głowy, czy wzrost koncentracji.

70% naszego ciała składa się z wody. Jest ona niezbędna dla procesów biochemicznych, które zachodzą w organizmie (także odchudzania). Wpływa na wygląd, samopoczucie i działanie naszego organizmu (np. układu odpornościowego). Świetnie reguluje ciśnienie krwi (podnosi je jeśli mamy zbyt niskie i obniża je w przypadku wysokiego ciśnienia), zapobiega zaparciom, wypłukuje toksyny z organizmu.

Zazwyczaj zdajemy sobie sprawę że woda jest ważnym elementem zdrowego stylu życia, tylko nie zawsze wiemy „jak zacząć ją pić?”.

Często słyszę opinie Pacjentów, że woda po prostu im nie smakuje. Wydaje się być nudna, bez smaku i trudno się do niej przekonać. Dlatego poniżej znajdziecie kilka praktycznych wskazówek jak skutecznie to zmienić.

Pamiętaj, że każdy z nas jest inny. Zastanów się jakie metody będą najlepsze dla Ciebie. Propozycje podane w tym materiale to tylko przykłady.

Ile wypić wody?

Zalecane jest picie 2 litrów wody dziennie (8 szklanek). Zakłada się, że powinniśmy wypić nie mniej niż 30 ml na każdy kg masy ciała. Oczywiście w okresie letnim polecam jeszcze większą ilość.

Dodatkowo pamiętaj o zwiększeniu ilości warzyw, które zawierają w swoim składzie bardzo dużo wody (większość z nich ok. 90% – dlatego są niskokaloryczne).

Jak pić wodę?

Najlepiej pij ją regularnie, małymi porcjami w ciągu całego dnia. Nie warto „wlewać” w siebie jednorazowo dużych ilości, ponieważ organizm i tak jej wtedy nie wykorzysta. Woda przez nas „przeleci”, a nerki zostaną nadmiernie obciążone.

Jaką wodę wybrać?

Taką, która Ci najbardziej odpowiada. Ważne jest po prostu to, aby wypić jej odpowiednią ilość. W chłodniejsze dni polecam lekko ciepłą wodę. Zaś w upalny dzień wykorzystaj schłodzoną z większą ilością składników mineralnych (wody mineralne, a nie źródlane). W czasie upałów bardziej się pocimy w związku z tym tracimy składniki mineralne (w tym sód), które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu (zachowanie równowago wodno-elektrolitowej). Wybieraj wtedy wodę z większą zawartością minerałów, takich jak magnez, wapń, sód i chlorki. Najlepiej sprawdzą się wody średniozmineralizowane (np. Kropla Minerałów)  i wysokozmineralizowane (np. Muszyna Minerale, Muszynianka, Kryniczanka) .

Czy mogę pić wodę gazowaną?

Nie ma zakazu picia wody gazowanej. Jeżeli nie mamy nieprzyjemnych dolegliwości po jej spożyciu np. odbijanie czy wzdęcia, można pić wodę gazowaną. Polecam jednak, aby stanowiła ona dodatek do porcji wypijanej w ciągu dnia wody niegazowanej.

Dlaczego zwykła woda?

Z pewnością nie należy sięgać po „wody smakowe”, które nie są wodą tylko słodzonym napojem (w jednej szklance znajdziemy ok. 3 łyżeczek cukru).

Napoje gazowane są bardzo kaloryczne -1 litr to ok. 450kcal!  Napój gazowany może mieć nawet kilkadziesiąt łyżeczek cukru – wypijesz tak słodką herbatę?

Jeżeli pijesz kawę pamiętaj o tym, że kawa nie nawadnia organizmu. Kofeina w niej zawarta działa moczopędnie i powoduje utratę składników mineralnych.

Woda wodociągowa w całej Polsce jest taka sama, nie ma znaczenia czy mieszkasz na wsi czy w dużej aglomeracji. Każda kropla spełnia restrykcyjne normy UE i jest bezpieczna –  gwarantuje to Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Zbyt mało z nas jest świadomym faktu, że ta woda niczym nie ustępuje wielu wodom butelkowanym dostępnym na sklepowych półkach. Zanim jednak trafi do Twojego kranu przemierza setki kilometrów rur ze stali, ołowiu czy PCV, uzbrajana jest także w mało smaczną tarczę w postaci chloru, zabezpieczającą przed rozwojem bakterii. To zdecydowanie pogarsza jej zapach i smak i stanowi główną przyczynę, dlaczego wody prosto z kranu nie mamy chęci pić – choć jest dużo tańsza od wody butelkowanej.

Czy jest jednak sposób, aby tzw. kranówkę szybko i skutecznie przywrócić do stanu sprzed podróży? Czy da się oczyścić ją z zanieczyszczeń i chloru, aby znowu stała się smaczna i zdrowa?  Tak! Rozwiązaniem są dzbanki filtrujące oraz przede wszystkim wyzbycie się stereotypowego myślenia i nieuzasadnionych uprzedzeń do filtrowania wody kranowej. Ten sposób jest szybki, tani i ekologiczny.

mg+duże

Nie lubię wody, co zrobić?

Zachęcam do wypróbowania wody różnych firm. Często smakują one inaczej i może trafimy na tą odpowiednią dla nas. Jeżeli nie możesz się przekonać do wody niegazowanej, wybierz gazowaną.

Zadbaj również o to, aby woda ładnie wyglądała. Aby urozmaicić wygląd i smak wody można dodać do szklanki kilka listków mięty, plaster cytryny lub kilka sztuk owoców sezonowych np. pomarańcza, maliny itd. aby ładny wygląd zachęcił nas do wypicia wody.

Jeżeli nadal nie możesz się przekonać, wykorzystaj herbatą owocową lub ziołową. Jeżeli już sięgniesz po sok, polecam rozcieńczyć go z wodą. Pamiętaj, że często napój zwany „sokiem” zawiera tylko ok. kilku procent soku. Czytaj etykiety! Jeżeli w 100ml soku jest 10g lub więcej węglowodanów jest to napój o wysokiej zawartości cukru. Unikaj również produktów dosładzanych syropem glukozowo-fruktozowym.

Jak zacząć pić więcej wody?

Przede wszystkim trzeba być świadomym, że pijesz jej za mało. Aby Twoje działanie było skuteczne musisz po pierwsze to wiedzieć, a po drugie chcieć to zmienić. Następnie warto wyznaczyć sobie konkretny cel na dany dzień np. dzisiaj wypiję min. 1,5 litra wody i podzielić tą porcję na 3 mniejsze części np. 3 butelki po 500ml. Ustal, do której godziny wypijesz każdą z tych porcji np. do godz. 11.00 wypiję pierwszą butelkę, do godz. 15.00 drugą itd. Ostatni krok to regularne picie wody małymi łykami aby o ustalonych godzinach rzeczywiście butelka z wodą była już pusta. Jeśli nadal o niej zapominasz, ustaw przypomnienie w telefonie. Jeśli pracujesz przy biurku postaw butelkę w widocznym miejscu, dzięki temu o niej nie zapomnisz. Na koniec odpowiedz przed samą sobą na kilka pytań. Co Ci przeszkadza w wypijaniu odpowiedniej ilości wody? Jak możesz to zmienić? Jaka metoda będzie skuteczna dla Ciebie?

cup-mug-water-tea

Pamiętaj, że każda metoda, która działa u Ciebie jest dobra 

17 prostych sposobów jak zacząć pic więcej wody.

1. Cel. To pierwszy krok do sukcesu. Zastanów się dlaczego jest to dla Ciebie ważne? Może masz jakąś dodatkową motywację? Np. chcesz wyeliminować problemy z wypróżnianiem, wspomóc odchudzanie, uniknąć bólów głowy, czy poprawić kondycję skóry. Dla każdego to może być cos innego.

Warto odpowiedzieć sobie również na kilka przykładowych pytań:

  • ile wody/płynów chcę pić w ciągu dnia?
  • jaka ilość będzie mnie satysfakcjonować?
  • jakie kroki wprowadzę aby to osiągnąć?
  • od czego zacznę? jaki będzie 1 krok? co zrobię już dzisiaj?
  • w jaki sposób będę kontrolować ilość wypitych płynów w ciągu dnia?
  • jakie przeszkody mogę spotkać po drodze? od razu zastanów się jak możesz ich uniknąć lub jak je pokonasz jeśli się pojawia.

Jeżeli na początku wypicie 2 litrów wody wydaje Ci się nierealne, zacznij od małych kroków. Ważne abyś miała poczucie, że z każdym kolejnym dniem/tygodniem idziesz do przodu, osiągasz sukces.

woda na zdrowie

2. Notowanie. Pamiętaj, aby cel był konkretny i podzielony na małe etapy. Dla przykładu w ciągu  8 godzin pracy wypicie 3 pół litrowych małych butelek wody. Ustal, do której godziny wypijesz każdą z nich (np. 11, 14, 17). Postaw 1 butelkę w widocznym miejscu na biurku, aby przypominała Ci o swoim istnieniu, a Ty abyś mogła cieszyć się z widoku ich szybkiego opróżniania. Osiąganie sukcesów motywuje do dalszego działania.

Ustal metodę, w jaki sposób będziesz kontrolować ile wody wypiłaś danego dnia. Chodzi o to, aby mieć kontrolę na jakim jesteś etapie realizacji swojego celu. Możesz wykorzystać kalendarz  (ja każdego dnia mam narysowanych 8 kółek symbolizujących szklanki wody, które przekreślam po ich wypiciu). Możesz po prostu stawiać kreski na kartce papieru (każdy dzień to oddzielna linijka).

Udowodniono, że już samo notowanie powoduje zwiększenie poziomu realizacji celu.

3. Jeżeli nie odczuwasz pragnienia i zapominasz o regularnym piciu ustaw sobie przypomnienie w telefonie.

4. Jeśli jesteś fanką nowych technologii wykorzystaj darmowe aplikacje do kontrolowania ilości wypijanej wody i kontroli stanu nawodnienia organizmu ( np. Water your body lub Hydro). Potraktuj to jako 1 krok do wyrobienia zdrowych nawyków.

5. Pij wodę bezpośrednio po przebudzeniu (np. ciepła woda z dodatkiem cytryny). Jeżeli potrzebujesz większej zachęty, dodaj nieco miodu. Smak można urozmaicić również wkrojeniem świeżego imbiru, który dodatkowo wykazuje rozgrzewające działanie.

6. Zawsze mniej przy sobie małą butelkę wody, abyś w dowolnym momencie mogła po nią sięgnąć. Noś ją w torebce, samochodzie itd. Z łatwością znajdziesz wygodne 0,5l lub 0,3l butelki.

7. W pracy postaw na biurku w widocznym miejscu małe butelki z wodą. Zaś przerwę wykorzystaj na rozprostowanie nóg i idź do kuchni po kubek aromatycznej, ulubionej herbaty.

8. Wlej wodę do dzbanka. Dodaj do niej sezonowe owoce, liście np. mięty. Dzięki temu woda będzie zachęcająco wyglądać.

9. Wykorzystaj inne napoje, które lubisz np. wszelkiego rodzaju herbaty. Owocowe, smakowe, zieloną, czerwoną itd. Wybór jest ogromny wiec z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Pamiętaj tylko, że czarna herbata (podobnie jak kawa) ma działanie moczopędne dlatego mówi się, że odwadnia.

10. Delektuj się smakiem herbaty. Wybieraj swoją ulubioną, kiedy masz chwilę przerwy i chcesz sobie sprawić przyjemność. Niech to będzie nagroda za wykonane zadanie.

11. Jeżeli lubisz kawę wprowadź nawyk: kubek kawy + szklanka wody z cytryną. Prosta metoda dla zachowania równowagi. Cytryna ma dodatkowo efekt odkwaszający organizm.

12. Jeśli lubisz smak i zapach herbat ziołowych wykorzystaj napary z mięty, rumianku, melisy itp. Pamiętaj, że dzięki nim uzyskasz również dodatkowy efekt np. ukojenie nerwów w pracy)

13. W trakcie aktywności fizycznej zawsze mniej przy sobie zapas wody.

14. Jeżeli jesteś fanką soków postaraj się je rozcieńczać z wodą. Oczywiście najlepsze są domowe. Można również wykorzystać gotowe soki owocowe świeżo wyciskane np. Marwitt.

15. Zaprzyjaźnij się z sokami warzywnymi. Nawet jeżeli nie masz w domu sokowirówki lub nie masz czasu na domowe przygotowanie warzywnych mikstur, na rynku można znaleźć wiele atrakcyjnych soków wielowarzywnych o dobrym składzie, np. soki jednodniowe, sok pomidorowy bez dodatku cukru czy soli.

16. Dodatkową ilość wody możesz dostarczyć zwiększając ilość jedzonych w ciągu dnia warzyw (większość z nich w ok. 90% składa się z wody).

17. I dodatkowa motywacja dla mam. Pamiętaj, że Twoje dziecko na Ciebie patrzy. Jeżeli widzi, ze mama pije wodę jest duża szansa, że samo tez z czasem będzie ja wybierać. Niestety dzieci nadal zbyt często otrzymują do picia kolorowe napoje, „soki”, aromatyzowane i sztucznie barwione płyny. Postaraj się to zmienić.

Na zdrowie!

Autor: Daria Rybicka / Dietoporady

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.