Wolnowar inaczej slowcooker lub też crockpot to garnek elektryczny, dzięki któremu przygotować można potrawy w niskiej temperaturze poniżej 100 stC. Wolnowar do łask wraca dzisiaj, ale jego historia zaczęła się już w 1970 roku. Sprawdzamy czy warto w niego inwestować!
Źródła mówią, że wolnowar swoją historię rozpoczął w latach 70tych, zainspirowany żydowskim sposobem na przygotowywanie potraw.
Dzisiaj ponad cztery dekady później wraca na salony i dostarcza nowych kulinarnych doznań. Można w jednym zdaniu zawrzeć kwintesencję jego funkcjonowania: to niedrogi sposób na wartościowe i smaczne posiłki dla całej rodziny.
Pierwsze wolnowary powstały pod marką CROCK-POT, która zaprosiła nas do testów. Obawialiśmy się, że wolnowar będzie kolejnym AGD, który będzie kurzył się w spiżarni. Czytając instrukcje obsługi i załączone przepisy, z przerażeniem patrzyliśmy na czas przygotowania posiłków w wolnowarze. Postanowiliśmy jednak wykorzystać jego możliwości do ostatniej kropli i ku zdziwieniu Redakcji, przez blisko miesiąc dostarczał nam pysznych posiłków każdego dnia. Raczyliśmy redakcyjny zespół daniami, sprawdzając i testując jego kulinarne możliwości na wszystkie możliwe sposoby.
Ale zacznijmy od początku. Są trzy rodzaje wolnowarów: cyfrowe, manualne i z powłoką DualCeramic™.
Składają się z:
- Multifunkcyjnego naczynia przystosowanego do gotowania na kuchence grzewczej, w piekarniku i przechowywania w lodówce
- Podstawy z elementem grzewczym z przewodem zasilający
- Pokrywki szklanej z możliwością mycia w zmywarce, przechowywania w lodówce i używania w piekarniku
Wolnowary najnowszej generacji posiadają powłokę DuraCeramic™, która jest bardzo trwała i odporna, dzięki czemu pozwala na łatwe użytkowanie. Wielofunkcyjna misa może być wykorzystywana do zapiekania w piekarniku lub na płycie grzewczej w tym indukcyjnej. Spokojnie możesz wkładać ją do lodówki czy zamrażarki. Duży plus za wszechstronność. Wolnowar ma timer, ale także funkcje utrzymania temperatury.
Wolnowar ma trzy ustawienia:
LOW (170 W- ok 80 st C) – to wykorzystanie wolnowaru w niższej temperaturze, czas przygotowania wydłuża się
HIGH (220W- ok 90 st C) – to użycie go w wyższej temperaturze, nieco szybsze przygotowanie potraw
WARM (60 W) – to podtrzymane potrawy w ciepłej temperaturze, bardzo ułatwia życie
Do wolnowaru trzeba się przekonać, aby cieszyć się nim każdego dnia. Wybraliśmy przepisy do testów i obmyśliliśmy plan działania.
Każdego dnia rano wstawiamy danie do wolnowaru, ruszamy po pracy, a po powrocie na lunch cieszymy się nie tylko ciepłym, ale smacznym daniem. Wszystko to kwestia dobrej organizacji. Wolnowar sprzyja jednogarnkowym posiłkom, po które tak często wiele z Was sięga właśnie jesienno-zimową porą.
JAK TO DZIAŁA W PRAKTYCE?
Wkładasz do wolnowaru wszystkie niezbędne składniki, ustawiasz odpowiednią temperaturę i czas i wracasz do swoich obowiązków, lub cieszysz się z chwili dla siebie. Jeśli danie skończy się przygotowywać podczas Twojej nieobecności, automatycznie przełącza się w tryb Warm, tak aby danie pozostało ciepłe. Można nazwać to nową jakością życia.
CO MOŻNA GOTOWAĆ W WOLNOWARZE?
Zupy – wszystkie Wasze ulubione
Dania mięsne: gulasze, curry
Bigos – nie tylko od święta
Konfitury / Przetwory owocowe
Makaron/ Ryż
Desery: np. ryż z jabłkami, a nawet ciasta
Jak widzisz cały przekrój możliwości, wystarczy poznać przepisy – dostępne np. TU i korzystać każdego dnia. Bardzo szybko przekonasz się, że to oszczędność czasu i energii również. masz mniej mycia (tylko jeden garnek), a gotowanie stało się czystą przyjemnością, aby mieć czas na rodzinne chwile, pracę czy inne domowe obowiązki.
CZY TO OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII?
Gdy widzimy czas przygotowania dania, wydawać się może, że idą za tym ogromne koszty zużycia prądu. Nic bardziej mylnego! Wolnowary Crock-Pot są energooszczędne, zużywają od 75 do 150 watów energii elektrycznej na poziomie grzania LOW i pomiędzy 150 i 210 watów na poziomie HIGH. Całodzienne gotowanie to grosze. Pokażmy to na wyliczeniach już konkretnych.
O CO CHODZI W IDEI SLOW COOKING?
Slow cooking czyli inaczej wolne gotowanie. Podczas takiej obróbki jedzenie nie traci walorów smakowych i pozwala zachować wartości odżywcze produktów. To także duża oszczędność energii. W świecie, w którym wszyscy pędzą, wolnowar oferuje nową jakość smaku. Wolnowar pozwala jeść zdrowo i smacznie.
DLA KOGO WOLNOWAR?
Dla ludzi ceniących sobie czas, dla tych, którzy szukają kulinarnych wrażeń, ale również tych, którym zależy na uzyskaniu prawdziwego smaku z zachowaniem wartości produktowych dania. Od Ciebie zależy wybór, czy zostajesz w trybie fast czy przejdziesz na slow.
Wolnowar wprowadza nową jakość do rodzinnego życia, docenisz go szczególnie w ten świąteczny czas i kulinarne wariacje w kuchni.
Cena: od 250 pln – wolnowary manualne
Testowany przez Redakcje DuraCeramic od 599 pln