Miłość do wszystkiego co skandynawskie cały czas trwa. Od kultury i designu, przez styl życia, modę aż po kulinaria. Zainteresowanie wciąż rośnie i swoim zasięgiem obejmuje już niemal cały świat. Za co kochamy Skandynawię? To nasza lista top of the top.

KURBITS

Pod nieco egzotycznie brzmiącą nazwą kurbits kryje się esencja folkloru szwedzkiego regionu Dalarna. To nazwa charakterystyczna dla miejscowej sztuki ludowej, motywów roślinnych malowanych na przedmiotach codziennego użytku, meblach, ozdobach i oczywiście słynnych konikach Dala, jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie symboli Szwecji.

Kurbits Mammazine

FIORDY

geiranger-1485310_1920

Każdy, kto będzie miał szczęście podróżować wzdłuż otoczonych wysokimi górami norweskich fiordów, z pewnością poczuje ducha dawnych wypraw. Można niemal dostrzec na horyzoncie majaczącą łódź wikingów.

ZORZA POLARNA

northern-lights-1149130_1920

Widok zorzy polarnej ma w sobie coś tak wyjątkowego i magicznego, że nieodmiennie wywołuje u obserwatorów gęsią skórkę. Żadne zdjęcie ani film nie są w stanie tego oddać – ten zjawiskowy „taniec duchów” trzeba po prostu zobaczyć na żywo.

SAUNA

latvia-908931_1920

W Finlandii trudno o coś bardziej relaksującego niż sauna: przyjemne, choć silne rozgrzanie skóry, przepiękny zapach dymu drzewnego, tchnąca spokojem cisza. Tak, tak tak!

SAGI ISLANDZKIE

skandynawia

J.R.R Tolkien, Walter Scott czy Terry Pratchett nie ukrywają, że islandzkie sagi były dla nich prawdziwym źródłem inspiracji. Sagi można podzielić na trzy kategorie: sagi rodzinne, bohaterskie i królewskie. Miały formę opowiadań, dzięki czemu słuchacz lub czytelnik mógł się z nimi łatwiej identyfikować. Można sobie tylko wyobrażać, jakie niesamowite wrażenia musiały robić te wszystkie historie o władcach, banitach, duchach i trollach wysłuchiwane w nocnej scenerii, przy ognisku, pod rozświetlonym gwiazdami islandzkim niebem gdzieś w późnych latach średniowiecza.

HYGGE

Mammazine_hygge2

Hygge dla każdego znaczy coś innego, lecz najprościej rzecz ujmując, jest to miłe spędzanie czasu w towarzystwie bliskich osób. Hygge to sztuka tworzenia przytulnego ogniska domowego, braterstwa, wspólnoty, prostoty i bezpieczeństwa.

EMALIE CATHRINEHOLM

EMALIE CATHRINEHOLM Mammazine

Wyroby emaliowane Cathrineholm zdobione pięknym, subtelnym motywem przedstawiającym płatki lotosu zawsze przyciągają uwagę. Łagodnie zaokrąglone linie naczyń, głębia emalii, doskonały dobór kolorów i – wisienka na torcie – cudownie symetryczny motyw kwiatowy sprawiają, że po prostu chce się je mieć w domu.

MARIMEKKO

hm_marimekko Mammazine

Marimekko, czyli po prostu sukienka dla Marysi – właśnie to oznacza w przekładzie na polski nazwa przedsiębiorstwa. Nawet jeśli ktoś nigdy nie słyszał, może kojarzyć dość charakterystyczne wzory tkanin, które od pół wieku fińska marka drukuje na ubraniach, torbach, naczyniach, zasłonach, ręcznikach, obrusach. W swoich kolekcjach wzory Marimekko wykorzystują Converse, H&M, Muccia Prada a nawet Manoo Blahnik!

LEGO

toys-1903273_1920

Wyraz LEGO pochodzi od duńskiego zwrotu leg godt, co znaczy „baw się dobrze”, i każdy, komu zdarzyło się stracić poczucie czasu przy konstruowaniu nowych światów z tych niewielkich kolorowych klocków, z pewnością przyzna, że to jak najbardziej trafiona nazwa.

KRZESŁO SERIES 7

KRZESŁO SERIES 7 Mammazine

Miało być niewielkie, niedrogie i lekkie. Takie, żeby chcieli je kupić ludzie mieszkający na małych metrażach. Wyprodukowane w 1955r. przez fabrykę mebli Fritza Hansena krzesło Series 7 stało się prawdziwym hitem sprzedażowym, a jego twórca Arne Jacobsen uznawany jest za ojca współczesnego duńskiego wzornictwa.

KRZESŁO TRIPP TRAPP

tripp-trapp Mammazine

Podczas rodzinnego posiłku norweski projektant Peter Opsvik zauważył, że jego synek Tor nie jest w stanie dosięgnąć stołu z poziomu zwykłego krzesła, co znacznie utrudniało mu kontakt z pozostałymi członkami rodziny. W wyniku tej obserwacji pojawiło się rewolucyjne w swojej prostocie regulowane krzesło Tripp Trapp.

 KLOPSIKI

klopsiki Mammazine

Klopsiki robi się z mielonego mięsa wołowo-wieprzowego ( choć zdarzają się warianty z sarniny, dziczyzny a nawet łosia i renifera!), drobno posiekanej świeżej lub podsmażonej cebuli, bułki tartej rozmoczonej w mleku oraz jajka, a przyprawia się je solą morską, białym pieprzem i odrobiną ziela angielskiego – i to wszystko! Zna i lubi prawie każdy.

GLÖGG

Glögg

Już samo przygotowanie tego wspaniałego zimowego trunku pobudza zmysły: powietrze natychmiast wypełnia się słodkim zapachem goździków, cynamonu, kardamonu, imbiru, pomarańczy i oczywiście wina.

GRETA GARBO

GRETA GARBO Mammazine

Greta Lovisa Gustafsson urodziła się w Sztokholmie 18 września 1905r. Znana na całym świecie jako Greta Garbo, stała się jedną z najbardziej legendarnych twarzy ( i głosów) w historii kina.

DOGMA 95

Tak na prawdę to w życiu boję się wszystkiego, poza robieniem filmów” – te zaskakujące i szczere słowa padły z ust duńskiego reżysera i scenarzysty Larsa von Triera, którego filmy zbierają skrajne opinie zarówno krytyków, jak i widzów, czego przyczyn można upatrywać się z specyficznym dla niego podejściu do ludzkich emocji. Zgodnie z zasadami Dogmy – a sformułowano ich dziesięć – reżyserzy powinni rezygnować z dźwięków, światła, rekwizytów czy innych efektów, które niczego nie wnoszą do sceny.

CAMILLA LäCKBERG

Camilla Läckberg Mammazine

Okrzyknięta królową skandynawskiego kryminału, Camilla Läckberg każdego roku obdarowuje czytelników nową powieścią. Wydawana w 50 krajach sprzedała do tej pory 15 milionów książek!

MUMINKI

Muminki Mammazine

Muminki to bezsprzecznie postacie kultowe, które na zawsze wpisały się w obraz popkultury. Cykl powieści o Muminkach jest dowodem, na to, że można pisać dla dzieci w taki sposób, żeby dorośli chcieli książkę czytać. Co zabawne, pierwowzór Muminka, nastoletnia wówczas Tove Janssson, narysowała kreską na drzwiach toalety.

Tekst : fragmenty opisów pochodzą z książki „Nordicana. Za co kochamy Skandynawię”

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.