Zdrowe odżywianie dzieci jest bardzo ważne. Odpowiednio odżywiony organizm rozwija się prawidłowo, lepiej radzi sobie z infekcjami, łatwiej się koncentruję i przyswaja wiedzę. A to sprawia, że nasze dzieci są uśmiechnięte, zdrowe, pełne energii i wspaniałych pomysłów. Właśnie dlatego, warto nauczyć je podejmowania zdrowych wyborów żywieniowych.

***

Jeśli chcemy, żeby nasze dzieci jadły zdrowe, różnorodne posiłki, musimy je tego nauczyć. To my rodzice, własnym zachowaniem i przykładem, najbardziej wpływamy na wybory żywieniowe naszych dzieci. To my decydujemy o tym, co trafia do małej rączki czy na talerz naszego dziecka. To od nas zależy, czy nauczymy je jeść pełnoziarniste pieczywo, świeże warzywa i owoce oraz pić wodę czy będą wolały sięgać po sklepowe słodycze, chrupki, frytki i inną żywność przetworzoną.

 

DLACZEGO WARTO KSZTAŁTOWAĆ

ZDROWE NAWYKI U DZIECI?


Prawidłowe nawyki żywieniowe to podstawa zdrowia, dobrego samopoczucia i świetnego wyglądu. To, czego nauczymy w tej kwestii nasze dzieci, prawdopodobnie zostanie z nimi w dorosłym życiu i zaowocuje w przyszłości, gdy będą samodzielnie decydowały o swoim żywieniu.

Zdrowe nawyki żywieniowe:

  • chronią przed chorobami dietozależnymi takimi jak: otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, próchnica, choroby układu krążenia, osteoporoza, nowotwory, częste infekcje, obniżona odporność organizmu, stany obniżonego nastroju. Choroby te znacznie obniżają jakość życia, a często prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych. Warto chronić organizm przed nimi już od najmłodszych lat.
  • zapewniają sprawne funkcjonowanie mózgu – poprawiają koncentrację, wpływają na skuteczniejsze przyswajanie wiedzy oraz dojrzałość emocjonalną
  • przedłużają życie, dzięki pozytywnemu i realnemu wpływowi zdrowej żywności na organizm
  • poprawiają wygląd zewnętrzny
  • poprawiają samopoczucie, dzięki dobrze odżywionemu mózgowi, stabilnemu poziomowi cukru we krwi i dobrze odżywionym mięśniom
  • pozwalają ograniczyć przyjmowanie leków do minimum, w tym antybiotyków

Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci to najlepsza inwestycja w ich przyszłość.

***

JAKIE NAWYKI WARTO KSZTAŁTOWAĆ?

1. Lepiej mniej i częściej – 5 niewielkich posiłków w ciągu dnia, zapewnia stały poziom energii i daje czas układowi pokarmowemu na właściwe strawienie pokarmu , przyswojenie cennych substancji odżywczych oraz oczyszczenie.

2. Śniadanie jest ważne – zapewnia energię i siłę do działania. Wypoczęty układ pokarmowy jest w stanie przyswoić najwięcej cennych substancji odżywczych. Zjedzenie odżywczego śniadania zapobiega objadaniu się niezdrową żywnością w ciągu dnia.

3. Nieprzetworzone i sezonowe – żywność sezonowa i nieprzetworzona ma najwięcej substancji odżywczych, które zapewniają prawidłowy rozwój dziecka oraz chronią przed chorobami.

4. Mniej cukru i soli – dzieci, które przyzwyczai się do diety ubogiej w te dwie substancje, nie będą miały skłonności w dorosłym życiu do nadmiernego ich stosowania. A to uchroni je przed poważnymi chorobami, takimi jak choroby serca czy nowotwory. Dzieci naturalnie są przystosowane do czerpania przyjemności z naturalnego jedzenia. Dopóki nie zaburzymy ich smaku nadmiernym słodzeniem czy soleniem potraw, same nie będą się tego domagały.

5. Różnorodność to podstawa – różnorodna i zdrowa dieta pozwala w odpowiedniej ilości jedzenia zapewnić maksymalną ilość pożądanych substancji odżywczych. Smakowanie nowych produktów to prawdziwa przyjemność – dzieci to uwielbiają.

6. Woda do wszystkiego – woda to podstawowa substancja, która nawadnia organizm, zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie i gasi pragnienie. Kształtowanie nawyku picia wody u dzieci to podstawa.

Dodałabyś tutaj coś jeszcze?


Autor: Dorota Stempniewicz

Mama Mani i Zuzy. Doradca żywieniowy. Pracuje z kobietami nad zdrowym i skutecznym powrotem do właściwej wagi. Uzależniona od jogi i aromatycznej kawy – www.dorotastempniewicz.pl

Zdjęcie: Designed by Freepik

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.