Żyjemy w bardzo dynamicznym świecie. Liczba bodźców, które odbiera i przetwarza przeciętny człowiek w ciągu ostatnich stu lat wzrosła o kilka tysięcy procent. Jesteśmy wręcz bombardowani ciągłymi prośbami o atencję – zewsząd atakują nas przeróżne komunikaty, a gdy tylko mamy chwilę dla siebie, co chwilę sięgamy po smartfona.
SKLEP
Wyzwania rodzica we wsparciu rozwoju dziecka
Choć duża część z nas potrafi sobie z taką sytuacją poradzić i nie czuje się przytłoczona, u wielu osób takie wystawianie na zbyt dużą liczbę „impulsów” kończy się obniżeniem koncentracji, rozkojarzeniem i problemami ze snem. Mówimy tu o dorosłych osobach, które – z racji wieku – mają już w pełni rozwinięty układ nerwowy, zdolności psychomotoryczne i umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego.
Obserwowanie, jak dzieci dorastają i każdego dnia potrafią coraz więcej to najwspanialszy widok na świecie, co przyzna każdy rodzic. Intelektualna stymulacja dziecka to zresztą obowiązek każdego opiekuna – maluszki pozbawione odpowiednich wyzwań stają się apatyczne i nabierają złych nawyków, przez co w późniejszym wieku wolniej nabywają wiedzę oraz gorzej radzą sobie w trudnych sytuacjach.
Postaw na naturalny rozwój dziecka, wszystko dzieje się w swoim czasie
Razem z codzienną radością i dumą z postępów dziecka idzie jednak pokusa, by przyspieszać proces jego rozwoju – co chwila wystawiać pociechę na nowy bodziec. Tymczasem maluszki, choć szczerze zainteresowane każdą nową informacją, zabawką czy funkcją, również mają swoje limity. Przestymulowanie jest często tak samo złe, jak brak zapewnienia dziecku rozwijających aktywności. Kluczem jest więc prawidłowe pobudzanie
Pamiętajmy, że nadmiar bodźców może mieć różne twarze. To nie tylko zmuszanie dziecka do ciągłej nauki i zapamiętywania nowych danych. Przestymulowanie powodują również aktywności, które utożsamiamy wyłącznie z rozrywką – dobrym przykładem może być dawanie dziecku do zabawy nowoczesnych urządzeń, takich jak smartfony czy tablety. Przez pół godziny z telefonem w ręku maluszek przyswaja prawdziwy ogrom informacji w bardzo szybkim tempie, bez przerwy zmieniając obiekt, na którym się koncentruje. Nie pozostaje to bez wpływu na procesy zachodzące w bardzo szybko kształtującym się mózgu.
Zacząć można od wyboru odpowiedniego bujaczka – zamiast elektronicznej huśtawki wielu ekspertów zaleca leżaczki-bujaczki z tradycyjnym manualnym mechanizmem, napędzanym naturalnymi ruchami dziecka. W bezinwazyjny sposób wyrabia to w maluszku koordynację ruchową i umiejętności przestrzenne, zwiększa również świadomość związku przyczynowo-skutkowego – wszystko to bez przytłaczania dziecka skomplikowanymi dla niego systemami.
Polecanymi modelami wspierającymi naturalny rozwój dziecka są Rosa oraz Rita – obydwa wykonane z wysokojakościowego drewna, gotowe do użycia od razu po wyjęciu z opakowania i w pełni dostosowane do najmłodszych dzięki wkładkom zapewniającym lepsze dopasowanie.
Często pomijany jest fakt, że na nadmiar bodźców narażone są nawet niemowlęta – grające w tle radio, bajka włączona na telewizorze lub komputerze, elektroniczne zabawki, wizyty gości – to wszystko wymaga od dziecka wiele uwagi i wysiłku. Warto jednak posłuchać organizmu maluszka i skupić się głównie na naturalnych metodach rozwoju, zgodnych z wrodzonym rytmem.
Pamiętajmy, że nadmiar bodźców może mieć różne twarze. To nie tylko zmuszanie dziecka do ciągłej nauki i zapamiętywania nowych danych.
Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!
Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.
Oparta o bujanie za pomocą płóz Rosa dzięki swojej konstrukcji umożliwia również kołysanie bokiem. Stabilizatory zamontowane na płozach sprawiają, że Rosa może zamienić się w zwykły leżaczek, umożliwiający maluszkowi spokojny sen (pozycja płaska) lub zabawę i codzienne uczestnictwo w rodzinnym życiu (pozycje półleżące i siedząca).
Leżaczek-bujaczek Rita korzysta z klasycznego ręcznego mechanizmu kołysania bez płóz. Stonowane kolory nie rozpraszają dziecka i pozwalają mu zajmować się tym, na co aktualnie ma ochotę. Uniwersalna skandynawska stylistyka pasuje do każdego wystroju wnętrza, a dwie pozycje oparcia zapewniają pełną wygodę.