Zrównoważona moda – 5 pojęć, które warto znać

Produkcja przyjazna środowisku, ograniczenie konsumpcji, przemyślane zakupy, recykling i wybór naturalnych, biodegradowalnych materiałów to tylko niektóre z wielu haseł definiujących zrównoważoną modę. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Odpowiadam.

Zrównoważona moda

SKLEP

Czym jest zrównoważona moda?

Wpływ przemysłu odzieżowego na stan środowiska naturalnego to w ostatnim czasie jeden z najgłośniejszych tematów w branży, a zrównoważona moda zyskuje na popularności zarówno wśród twórców, jak i konsumentów. Coraz więcej marek stawia na ekologiczne, certyfikowane materiały, szyje tylko tyle, ile potrzeba, pakuje w całkowicie biodegradowalne pudełka i edukuje swoich klientów w dziedzinie mody przyjaznej środowisku. Jednocześnie coraz więcej osób decyduje się na Capsule Wardrobe, świadomie rezygnuje z zakupów w sieciówkach czy korzysta z aplikacji, dzięki którym zamiast wyrzucać można podarować starym ubraniom nowe życie. Jak jeszcze możemy przysłużyć się planecie? Oto terminy, które trzeba znać w kontekście zrównoważonej mody, by wprowadzać je w życie i rozpocząć dyskusję.

Zamiast na ilość, stawiamy na jakość.(…) Wybieramy rzeczy ponadczasowe – na lata i rezygnujemy z sezonowych hitów z krótkim terminem ważności.

Slow Fashion – jak zwolnić tempo w pędzącym świecie trendów?

Nieustanna pogoń za nowościami doprowadziła do nadprodukcji ubrań, w dużej mierze szytych z syntetycznych, nie biodegradowalnych tkanin. Na szczęście pojęcie Fast Fashion – szybkiej mody, powoli zyskuje negatywne konotacje, podobnie, jak kilka lat temu Fast Food. W alternatywie powstał ruch Slow Fashion, którego założeniem jest między innymi ograniczenie konsumpcji, ale nie tylko. Zamiast na ilość, stawiamy na jakość. Kupujemy u lokalnych rzemieślników i marek, które troskę o planetę wpisały w swoje DNA, a nie w sieciówkach. Wybieramy rzeczy ponadczasowe – na lata i rezygnujemy z sezonowych hitów z krótkim terminem ważności.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

Conscious shopping – zakupowa rewolucja dla dobra środowiska

Zrównoważona moda nie musi być zero-jedynkowa. Zamiast całkowicie rezygnować z zakupów, możemy po prostu ograniczyć je i, co najważniejsze – robić je mądrzej. Z pomocą przychodzi idea Conscious Shopping, czyli odpowiedzialnych zakupów. Polega na rozpatrzeniu każdego zakupu w kategoriach przydatności, jakości i wpływu produkcji na środowisko. Rozsądne kupowanie w duchu Conscious Shopping to przede wszystkim wybieranie rzeczy, których naprawdę potrzebujemy, z dobrym składem materiału i jakością, dzięki której przetrwają lata.

Moda cyrkularna – co to takiego?

Ograniczenie ilości tekstylnych odpadów to dziś jedno z największych wyzwań przemysłu odzieżowego. Rozwiązaniem idealnym wydaje się moda cyrkularna, czyli zamknięty obieg zakładający produkcję, konsumpcję i ponowne wykorzystanie. Jej kluczowymi elementami są recykling i upcykling, ale też wymiana czy odsprzedaż używanych ubrań oraz myślenie o wydłużeniu cyklu życia produktu już na etapie projektowania.

zrównażona moda

Bawełna organiczna – materiał przyszłości

Ubrania z naturalnych tkanin to nieodłączna część zrównoważonej mody. Są nie tylko zdrowsze dla naszej skóry, ale przede wszystkim dla środowiska. Wśród najchętniej wybieranych prym od lat niezmiennie wiedzie bawełna. Warto jednak wiedzieć, że jej produkcja nie zawsze jest przyjazna naturze, dlatego coraz więcej marek szyje ubrania z bawełny organicznej. Materiał ten pozyskuje się z włókien tej samej rośliny, jednak wyhodowanej w sposób ekologiczny. Na plantacjach bawełny organicznej niedozwolone jest stosowanie chemicznych, syntetycznych nawozów i pestycydów, dzięki czemu ogranicza się zanieczyszczanie powietrza i wód powierzchniowych.

Eco-friendly – moda w przyjaźni z planetą

Bawełna organiczna to jeden z wielu rodzajów tkanin przyjaznych środowisku. Pod hasłem mody Eco-friendly (przyjaznej dla ekosystemów) kryją się jednak nie tylko materiały trwałe i biodegradowalne, ale też wszystkie działania marek, produkty i rozwiązania nieszkodliwe dla natury, np. projektowanie kolekcji ponadczasowych czy korzystanie z usług lokalnych wytwórców.

Chcesz wiedzieć więcej? Setki haseł związanych ze zrównoważoną modą i nie tylko znajdziesz w Słowniku mody Domodi. To jedyne takie miejsce w sieci, w którym na bieżąco wyjaśniane są pojęcia dotyczące szeroko pojętej mody i trendów.

Artykuł powstał przy współpracy z marką Domodi.

podobne artykuły

magazyn dla mam

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.