5 narzędzi, które pomogą Ci jak poradzić sobie z trudnościami

Czy wiesz jak poradzić sobie z trudnościami? Chcesz zawalczyć o swoje zdrowie psychiczne? Czytaj dalej! Poznaj 5 narzędzi opracowanych przez psychoterapeutkę Emmy Brunner. Dzięki nim wypracujesz nowe, pozytywne strategie radzenia sobie z trudnościami.

jak poradzić sobie z trudnościami

SKLEP

Czy wiesz jak poradzić sobie z trudnościami? Nie? Nie do końca? To czytaj dalej!

Emmy Brunner – psychoterapeutka światowej sławy, na bazie swojej wiedzy i doświadczeń, opracowała program 11 kroków, które pomagają zidentyfikować i przepracować traumy, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie psychiczne. Emmy Brunner twierdzi, że każdy z nas przeszedł w życiu jakąś traumę, a to, co często nazywamy zaburzeniem, chorobą psychiczną, jest tak naprawdę naszą reakcją na trudne doświadczenia z przeszłości.

Psychoterapeutka założyła dlatego The Rceovery Clinic, placówkę, która zajmuje się terapią osób cierpiących z powodu traumy, depresji, leków i zaburzeń odżywiania. Jest to wiodąca klinka w Europie, która pracuje nad zdrowiem psychicznym pacjentów.

Do Polski właśnie trafiła książka Emmy Brunner „Usłysz siebie” wydawnictwa Czarna Owca, która pomóc ma odzyskać równowagę psychiczną i stanąć na nogi. I chociaż nie zastąpi ona terapii, może stać się pierwszym krokiem w podjęciu walki o najszczęśliwszą wersję siebie!

Jeśli czujesz, że nadszedł czas na to, żeby uleczyć rany twojego serca, sięgnij po nią. Jeśli nie jesteś jeszcze przekonana, poznaj 5 narzędzi, które podpowiedzą Ci jak poradzić sobie z trudnościami.

jak poradzić sobie z trudnościami
jak poradzić sobie z trudnościami

Chcesz stać się najszczęśliwszą wersją siebie? Poznaj 5 narzędzi, które pomogą Ci jak poradzić sobie z trudnościami

Zanim zaczniesz czytać, pamiętaj, że do zdrowia dochodzi się krok po kroku. Nie stresuj się, że zajmuje to czas. To proces.

1. PRAKTYKUJ WDZIĘCZNOŚĆ

Co myślisz, to czujesz. Zaczynając dzień pełen urazy, lęków i zmartwień, kumulujesz w ten sposób jeszcze więcej negatywnych emocji. Wdzięczność to lekarstwo na bezradność, a także zaopiekowanie się sobą. Wzmacniając pozytywne myślenie, wypracowujemy w sobie nawyk doceniania różnych aspektów z życia. Dzięki temu koncentrujemy się na pozytywnych doświadczeniach i samopoczucie szybuje do góry.

Próbowałaś zacząć dzień od sporządzenia listy 3 rzeczy, za które jesteś wdzięczna i które napawają Cię dumą? Pamiętaj, że nawet w bolesnym doświadczeniu, poszukiwać można pozytywnego aspektu. Wolisz praktykować wdzięczność po całym dniu, Ty wybierasz, Ty decydujesz o tym momencie. Z czasem zauważysz, że mimowolnie wdzięcznością dzielisz się z innymi, bo warto dzielić się miłością.

2. OPANUJ STRACH

Wiele osób żyje w ciągłym strachu tego co wypada i do czego jest zdolnym. Boimy się także marzyć, aby życie nie zweryfikowało tych oczekiwań. Strach ma na zapewnić bezpieczeństwa, ale w nadmiarze obezwładnia i stopuje działanie. Gdy wybieramy życie oparte na strachu, utrwalamy dobrze nam znane schematy, a to może nas zrujnować. Warto zatem nazwać swoje lęki i walczyć z nimi. Jedną z technik opanowania strachu jest mówienie głośno o tym, czego się boimy. Podziel się strachem z bliską osobą, rozmawiaj o nim, czasem bowiem „strach ma wielkie oczy”. Innym sposobem jest utwierdzanie się w przekonaniu, że nie jesteśmy swoimi myślami. Pozwala to stanąć z boku i na trzeźwo ocenić sytuację. Zawsze masz bowiem wybór, możesz reagować, albo dać myślom odpłynąć. Ostatnim sposobem walki ze strachem jest zaprzestanie porównywania się z innymi, bo to zapędza cię w pułapkę. Co jeszcze możesz zrobić? Gdy czujesz, że ogarnia Cię strach, zrób sobie przerwę i zajmij się czymś kreatywnym. Maluj, śpiewaj, twórz, znajdź swój sposób. Nie pozwól, żeby strach odebrał Ci możliwość życia pełnią piersią.

jak poradzić sobie z trudnościami
jak poradzić sobie z trudnościami

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

3. STWÓRZ TABLICĘ MARZEŃ

Tablica marzeń, to zbiór słów i obrazów, które Cię inspirują, motywują i poprawiają samopoczucie. To świetny sposób na poprawę nastroju, zwiększenie koncentracji i motywację w dążeniu do uzdrowienia. Tworząc tablicę marzeń dajesz sobie przyzwolenie na marzenia, na zwizualizowanie kluczowych dla Ciebie wartości i pragnień życiowych. To także możliwość pokazania zmian, których pragniesz. Gdy już zwizualizujemy to, czego pragniemy, mamy większa motywację do działania, a zatem większą szansę, że uda się to osiągnąć. Umieść tablicę w widocznym miejscu, zerkaj na nią i nie spuszczaj z oczu swoich marzeń. To świetne narzędzie na to, jak poradzić sobie z trudnościami.

4. ZNAJDŹ SWÓJ REGULATOR NASTROJU

Wiem, że czasem nie jest łatwo iść do przodu, zwłaszcza gdy wewnętrzny głos wszystko zagłusza. Dzięki regulatorom nastroju odzyskasz pozytywne nastawienie do życia. Nie skupiaj się na jednym sposobie, miej w zanadrzu kilka i sięgaj po ten, który najlepiej w danej sytuacji Ci pomoże.

Oto kilka przykładów, które działają:

wybierz się na spacer w ciszy, aby nie wypełniać głowy hałasem, zwróć uwagę na otoczenie, celebruj ten moment, bądź tu i teraz
zrób spontaniczny akt dobroci – idziemy przez życie skupiając się na tym, co dostajemy, a nie na tym, co dajemy. Życzliwość da Ci otuchę
oczyść swoja przestrzeń życiową – spokojne otoczenie, daje spokój umysłu
postaw na dobre wiadomości – świadomie zrezygnuj z kanału informacyjnego, wybierz coś pozytywnego i radosnego, ja uwielbiam oglądać programy o gotowaniu
posłuchaj muzyki – muzyka to świetny sposób na nawiązanie kontaktu ze swoimi emocjami, ma ogromną moc zmiany nastroju, wybierz taką, która gra CI w sercu i daj sobie czas na odczuwanie muzyki całą sobą

jak poradzić sobie z trudnościami
jak poradzić sobie z trudnościami

5. WYZNACZ GRANICE

Jeśli nie wiesz jak poradzić sobie z trudnościami, naucz się wyznaczać i utrzymywać granice. To szalenie istotny element procesu uzdrawiania i ochrony. To świetne narzędzie do komunikowania się z otoczeniem, które pozwala Ci powiedzieć, czego oczekujesz od innych, ustalić zasady, według których masz żyć. Wyznaczanie granic daje poczucie siły i niezależności, sprawia, że inni Cię widzą i słyszą. Zapisz w notesie 5 cech charakteru, które cenisz, i które są dla Ciebie ważne. Następnie zanotuj 5 sytuacji, w których według Ciebie, masz trudności z wyznaczeniem i utrzymaniem granic. Ma to być szansa na zdrowienie, więc nie daj się swojemu wewnętrznemu głosowi. Granice to baza, która daje Ci możliwość pokazania światu jak chcesz być traktowana, bo już wiesz, że na to zasługujesz.

Czujesz, że potrzebujesz więcej?

To tylko kilka wybranych narzędzi rekomendowanych przez Emmy Brunner na to jak poradzić sobie z trudnościami. Jeśli czujesz, że chcesz przepracować swoje uczucia i znaleźć poczucie bezpieczeństwa, uleczenie – sięgnij po książkę „Usłysz siebie”.

Artykuł powstał w ramach recenzji książki i współpracy z Wydawnictwem Czarna Owca.

podobne artykuły

magazyn dla mam

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.