Skuter Jawa, porcelana z Chodzieży i zestaw do sushi z lat 60, którego siostrzany egzemplarz znajduje się w nowojorskim muzeum – to przedmioty, dziś trudno dostępne, niespotykane już na sklepowych półkach. 30 czerwca pojawią się na Aukcji DESA Living poświęconej obiektom z okresu PRL-u. Ponad 100 obiektów ze złotego okresu polskiego wzornictwa będzie można obejrzeć także na wystawie rozpoczynającej się 18 czerwca w  DESA Unicum.

W ostatnich latach design z okresu PRL-u stał się jeszcze bardziej popularny. Niezwykłą kolekcję przedmiotów z lat 50, 60, i 70. minionego wieku stworzyła Beata Bochińska, historyk designu i była szefowa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Bochińska od ponad dwóch dekad zajmuje się wyszukiwaniem perełek polskiego projektowania. Instytut Wzornictwa Przemysłowego, którym kierowała, powstał w 1950 roku i był jedną z pierwszych powojennych jednostek wspierających rozwój designu w Europie. To za jego sprawą w szarą rzeczywistość meblościanek wdarł się kolor i nowatorska forma. Ściśle wyselekcjonowane, kultowe projekty designerów Instytutu znajdą się na licytacji.

Szkoda wydawać pieniądze na wyposażenie w sieciowych sklepach, gdy estetyczne i cenne przedmioty zaprojektowane przez dobrych projektantów można jeszcze cały czas zakupić wraz z ciekawą historią ich powstania w tle

– podkreśla Beata Bochińska.

Budzik z Bolkiem i Lolkiem Skuterek Dziecięcy Rzutnik do bajek - Ania

Lata 60. ubiegłego stulecia to czas wielkiej zmiany w postrzeganiu wzornictwa przemysłowego. Wspierane naukowym operacjonalizmem, miało opierać się na technice, dokładności, optymalizacji. W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego wyznaczono też kluczowe tematy prac badawczych, w których szczególne miejsce zajmowały wnętrza mieszkalne. Maria Chomentowska w warsztatach Instytutu skonstruowała około 200 projektów. Współtworząc polski funkcjonalizm, zaprojektowała m. in. innowacyjne zestawy mebli rosnących dla dzieci, wnętrza tramwajów i prototyp nowoczesnego telefonu. Na czerwcowej wystawie i aukcji znajdą się dwa unikatowe, w pełni funkcjonalne prototypy krzeseł jej autorstwa.

Ikoną wnętrz okresu małej stabilizacji szybko stały się meble segmentowe, których moduły można łączyć w dowolny sposób. Ich popularną nazwę „meble Kowalskich”, utożsamiano nie z nazwiskiem twórców, a ze statystycznym Kowalskim. Unikatowym przykładem jest projekt Františka Jiráka, czechosłowackiego designera związanego z firmą Tatra Nábytok. Jego regał przyścienny, wykonany z masywu drewnianego, to kultowy egzemplarz wyposażony w wyjątkowy, dwustronny barek. Eleganckie w formie meble Jiráka to przeciwieństwo popularnych meblościanek „na wysoki połysk”. Wśród designerskich projektów na Aukcji DESA Living znajdzie się także komplet czterech taboretów Władysława Wołkowskiego. W absurdalnych czasach PRL-u to właśnie on w 1975 roku zaprojektował meble na zamówienie belgijskiego dworu królewskiego.

DESA Living DESA Living

Polski design czasu PRL-u słynął też z wysokiej jakości porcelany. Wincenty Potacki w latach 60. stworzył jedne z najbardziej znanych, polskich serwisów do kawy. Kultowa Goplana – kolorowy zestaw, smukłych w formie i uzupełnionych złoceniami filiżanek, dzbanków i talerzyków, jest młodszą siostrą podobnego do niej i równie popularnego Krokusa. Oba serwisy zostały zaprojektowane w ćmielowskich fabrykach, których historia sięga 1790 roku. Na Aukcji DESA Living dostępne będą w poszukiwanych przez kolekcjonerów wersjach kolorystycznych: Krokus w dekoracji z wielobarwnego szkliwa, a Goplana w wersji czarno-czerwonej i popielato-różowej. Obok projektów z Ćmielowa, pojawi się porcelana z Wałbrzycha, Włocławka, Pruszkowa, Chodzieży, Mirostowic oraz szkło projektów Zbigniewa Horbowego i Jerzego Słuczana-Orkusza. Wokół stołu rozgrywa się również historia twórczości Jana Sylwestra Drosta. Wybitny projektant i technolog szkła przyczynił się do upowszechnienia szkła prasowanego. Wykorzystał je do stworzenia, obecnie kolekcjonerskiego, zestawu do sushi w kształcie ryb. Identyczny komplet znajduje się w zbiorach prestiżowego Corning Museum w Nowym Jorku.

Na aukcji znajdą się również obiekty, które są świadectwem byłego reżimu i zakrętów historii.

Jednym z nich jest rzeźba – ogromne popiersia Lenina z lat 70. autorstwa Gustawa Zemły, rzeźbiarza związanego z warszawską Akademią Sztuk Pięknych. Odlana w brązie sylwetka sowieckiego przywódcy została stworzona z charakterystycznym dla artysty wyczuciem dramatyzmu. Do czasów komunistycznej propagandy przenoszą też partyjne sztandary oraz tablice i plakaty stworzone w estetyce realizmu socjalistycznego. Przedstawienia ukazujące robotników oraz odbudowę kraju  występują obok treści BHP. Jednym z plakatów stworzonych w tym nurcie, jest „Pożar wróg dobrobytu” autorstwa Wiktora Górki, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, która w tamtym czasie przeżywała największy rozkwit.

 Młode pokolenie kolekcjonerów bez obciążeń, „na zimno” ocenia jakość polskiego „vintage designu” i widzi jego wartość. Posługuje się kryteriami estetycznymi, a nie ideologicznymi. To właśnie ono zaczyna eksportować nasz design za oceany i robi to z sukcesem, również finansowym

– podkreśla Bochińska.

Aukcje DESA Living to cykl licytacji przedstawiających wyjątkowe obiekty wyposażenia wnętrz. Każdej z nich towarzyszy motyw przewodni. Do tej pory był między innymi to przedmioty związane z kulturą picia wina oraz aukcja „Wokół stołu”. Udział w aukcji jest bezpłatny. Licytować można osobiście, ale też telefonicznie i za pomocą zlecenia internetowego.

Aukcja: 30 czerwca, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Wystawa obiektów: 18-30 czerwca, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny.

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.