Radość spokój i świeże powietrze. Każdy, kto chciałby tego zaznać powinien wybrać się do lasu. Z przyrody pochodzimy i do niej należymy, a nasze przetrwanie jest misternie powiązane z jej istnieniem. Dla dzieci stanowi najwspanialszy plac zabaw, oferując im olbrzymią różnorodność form, zapachów, faktur, wszelkich żywych stworzeń, i obfitość roślin, z których część jest jadalna, ale niektóre są trujące. Przyroda stwarza niezliczone możliwości podejmowania ryzyka, wzbogaca dziecięcą wiedzę i zachwyca, daje wolność przebywania w świecie innym od świata dorosłych.

W lesie zamieszkać będzie trudno, podpowiadamy zatem jak być bliżej natury nie tylko od święta, ale 365 dni w roku. 

 

7 SPOSOBÓW JAK BYĆ BLIŻEJ NATURY

 

1 // WYJDŹ Z DOMU

Najważniejszy jest pierwszy krok. Nawet jeśli nie mieszkasz na wsi, w lesie czy nad jeziorem – po prostu wyjdź z domu. Wybierz się na spacer za miasto czy do pobliskiego parku. Nasyć oczy zielenią, nakarm się świeżym powietrzem. Odpocznij.

2 // ZAMIAST PLACU ZABAW

Zamiast ruszać na plac zabaw, zabierz rodzinę do lasu. Spacer pomiędzy drzewami tobie da ukojenie, a twojemu dziecku szansę na zanurzenie się w naturze. Ile interesujących rzeczy można zobaczyć i dotknąć w lesie! Patyki, szyszki, miękki mech, żuk wędrujący w poprzek ścieżki – tyle do doświadczania! Może uda wam się odnaleźć jakieś tropy?

Obserwuj jak twoje dziecko swobodnie bawi się pomiędzy drzewami. Powalony pień może być przecież statkiem, zamkiem, wehikułem czasu. Uwierz w potęgę zwykłego patyka, który może stać się wszystkim, czego dziecko potrzebuje.

Wpiszcie zielone godziny do swojego kalendarza – stwórzcie nową rodzinną tradycję.

3 // SZTUKA WYBORU

Każdego roku czekasz na urlop, by wyjechać całą rodziną. Rozważ czy zamiast na wakacje w hotelu z basenem i kącikiem zabaw dla dzieci nie wolisz wyjechać do gospodarstwa agroturystycznego, gdzie twoje dziecko będzie od rana do wieczora mogło szaleć na świeżym powietrzu, głaskać kozy i zbierać maliny? Gdzie będziecie mogli wybrać się na wyprawę kajakami lub rowerami, poleżeć na trawie i po prostu nieśpiesznie pobyć ze sobą. Podarujcie sobie niezapomnianą przygodę.

4 // ZAPROŚ NATURĘ DO SIEBIE

Kilka zielonych roślin umieszczonych w pokoju odmieni go całkowicie. Zaproś rośliny do swojego mieszkania, na balkon. Może zaangażujesz dziecko do opieki nad roślinami?

A może pokusicie się o stworzenie własnego lasu w szklanym słoju? Taki las szczelnie zamknięty jest samowystarczalny i stanowi nie tylko świetną dekorację, ale także niezwykłą pomoc edukacyjną.

5// DIETA

Zaproś samą siebie na spacer po targu. Przechodząc pomiędzy straganami, naciesz oczy widokiem wspaniałych owoców, warzyw i ziół. A potem zaproś je na swój talerz. Twoje ciało będzie ci wdzięczne i szybko dostrzeżesz kulinarne zalety czerpania z natury.

6 // UŻYWAJ NATURALNYCH KOSMETYKÓW I ŚRODKÓW DO SPRZĄTANIA

Kosmetyki nietestowane na zwierzętach, niezawierające składników syntetycznych czy pochodzenia zwierzęcego są coraz popularniejsze. Stosowanie ich zmniejsza ryzyko alergii, a ich działanie koncentruje się na przywróceniu naturalnej równowagi skóry. Ekologiczne środki do sprzątania mają krótki skład, nie zawierają sztucznych ani odzwierzęcych składników, są biodegradowalne i skuteczne.

A może pokusisz się o zrobienie swoich?

7 // ZADBAJ O SWÓJ ŚLAD EKOLOGICZNY

Każdy człowiek potrzebuje określonej liczby zasobów do zaspokojenia potrzeb takich, jak transport, pożywienie, zamieszkanie czy gospodarowanie wytwarzanymi odpadami. Ten wpływ na środowisko określono pojęciem śladu ekologicznego – oznaczana on ile hektarów lądów i oceanów potrzeba do zaspokojenia naszych potrzeb oraz absorpcji produkowanych przez nas odpadów, a wynik podawany jest w hektarach globalnych na osobę. Każdego dnia kiedy pijesz wodę, jedziesz samochodem do pracy, wyrzucasz śmieci – odciskasz na Ziemi ślad. Warto zadbać, by był jak najmniejszy. Wystarczą nawet proste nawyki: prysznic zamiast kąpieli, wyjmowanie ładowarek z gniazdek, wybór roweru czy spaceru zamiast jazdy autem.

Masz ochotę na więcej? Przeczytaj koniecznie „Leśną szkołę dla każdego”. Będą to Wasze niezapomniane chwile spędzone w plenerze.

Autor:  Peter Houghton & Jabe Worroll

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.