Ciasto drożdżowe to najpopularniejsze polskie ciasto. Króluje wśród wypieków z uwagi na nieograniczone wprost możliwości komponowania z różnymi dodatkami, łatwość zrobienia i przystępną ceną produktów. Potrzeba do niego tylko kilku podstawowych produktów, takich jak mąka, mleko lub woda, drożdże i jaja.
Dzisiaj prezentujemy przepisy z książki Tadeusza Borowicza „Ciasta drożdżowe – słodkie i wytrawne”
SŁODKIE
Babka kokosowa
Ciasto:
34 dag mąki pszennej
2/3 szklanki mleka
10 dag cukru
5 dag masła
po 5 dag wiórków kokosowych
i rodzynek
2 dag drożdży
2 żółtka
aromat rumowy
Polewa czekoladowa:
5 dag mlecznej czekolady
po łyżce mleka i margaryny
Dodatkowo:
tłuszcz do formy
wiórki kokosowe
Przygotuj ciasto: rozkrusz drożdże, dodaj czwartą część cukru, rozetrzyj i poczekaj, aż się rozpuszczą. Następnie dodaj piątą część mąki i część podgrzanego mleka – tak, aby uzyskać konsystencję gęstej śmietany. Wszystko razem dokładnie wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Rodzynki sparz i osącz na sicie. Żółtka utrzyj z pozostałą częścią cukru. Utarte żółtka dodaj do wyrośniętego rozczynu wraz z pozostałą mąką i mlekiem i energicznie wyrób ciasto. Gotowe ciasto powinno odchodzić od ręki. Masło roztop i dodaj do ciasta wraz z rodzynkami, wiórkami kokosowymi, aromatem rumowym i ponownie wyrób całość. Ciasto włóż do wysmarowanej tłuszczem formy z kominkiem i pozostaw do wyrośnięcia. Piecz w nagrzanym piekarniku przez 35–45 minut. Przygotuj polewę czekoladową: włóż składniki do rondla i podgrzewaj, aż się połączą. Potem – cały czas mieszając – zagotuj. Polej ostudzoną babkę ciepłą polewą i posyp wiórkami kokosowymi.
Buchty z jagodami
Ciasto:
½ kg mąki pszennej
¾ szklanki mleka
jajko
5 dag cukru
1½ dag drożdży
6 dag masła
łyżeczka soli
Dodatkowo:
½ kg jagód, ew. borówek
amerykańskich
2 dag masła
2 łyżki mleka do posmarowania
ciastek
2 dag mąki do foremek
Przygotuj ciasto: rozrób drożdże z trzema łyżkami ciepłego mleka i odstaw na 15 minut. Jajko utrzyj z cukrem i trzema czwartymi ilości masła, stopionego. Dwie łyżki mleka zostaw, a resztę połącz z masą jajeczną. Odłóż jedną do dwóch łyżek mąki, resztę połącz z masą jajeczną, solą oraz drożdżami i wyrób na gładkie ciasto. Przykryj i odstaw na 20–30 minut, by wyrosło. Jagody umyj, osącz i wymieszaj z ciastem. Foremki wysmaruj masłem, oprósz mąką, wypełnij ciastem, przykryj i odstaw na godzinę w ciepłe miejsce. Nasmaruj ciastka mlekiem i piecz przez 15 minut.
Racuszki piwne z jabłkami
Ciasto:
17 dag mąki pszennej
szklanka mleka
½ szklanki jasnego piwa
jajko
2 dag drożdży
2½ dag cukru pudru
Nadzienie:
4–5 jabłek
3½ dag cukru pudru
kieliszek rumu
Dodatkowo:
olej do smażenia
cukier puder do posypania
Przygotuj ciasto: wymieszaj mąkę z mlekiem, dodaj piwo, żółtko i drożdże rozprowadzone w łyżce ciepłego mleka. Wyrób gładkie ciasto, odstaw w ciepłe miejsce na dwie godziny do wyrośnięcia. Białko ubij na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodaj dwie łyżki cukru pudru. Delikatnie wymieszaj z ciastem. Przygotuj nadzienie: umyj jabłka, obierz, usuń gniazda nasienne i pokrój w plastry grubości 1 cm. Oprósz dwiema do trzech łyżek cukru pudru i skrop rumem. Na rozgrzany olej kładź krążki jabłek maczane w cieście. Smaż z obu stron na rumiano. Wyjmij, osącz z tłuszczu. Podawaj posypane cukrem pudrem.
WYTRAWNE
Chleb z mąki kukurydzianej (bezglutenowy)
Ciasto:
30 dag mąki kukurydzianej
1–2 szklanki mleka
1–2 jajka
5–6 dag drożdży
łyżeczka cukru
szczypta soli
Dodatkowo:
masło do wysmarowania formy
kminek
Przygotuj ciasto: dodaj do przesianej mąki kukurydzianej drożdże rozrobione z cukrem i odrobiną mleka, jajka, resztę ciepłego mleka i sól. Ciasto dobrze wyrób, włóż do formy wysmarowanej masłem, posyp kminkiem i odstaw na 30 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Piecz w piekarniku nagrzanym do 190°C przez 40 minut.
Paluszki makowe
Ciasto:
26 dag mąki pszennej
1 dag drożdży
1½ dag masła
¼ szklanki mleka
łyżeczka cukru
Dodatkowo:
jajko
mak
gruba sól
tłuszcz do formy
Przygotuj ciasto: drożdże rozetrzyj z cukrem, mlekiem i łyżką mąki, po czym odstaw zaczyn w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Mąkę przesiej na stolnicę, zrób zagłębienie, wlej w nie rozczyn i roztopione masło oraz tyle mleka, żeby ciasto było twarde. Dokładnie je wyrób i odstaw do wyrośnięcia. Z wyrośniętego ciasta utocz cienkie wałeczki, po czym pokrój je na paluszki o długości 10–15 cm. Każdy posmaruj roztrzepanym jajkiem i posyp makiem wymieszanym z grubą solą. Układaj na wysmarowanej tłuszczem blasze i piecz do zrumienienia w nagrzanym piekarniku.
Pizza z owocami
Ciasto:
25 dag mąki pszennej
7 g drożdży
2½ dag cukru
2 łyżki oliwy
2/3 szklanki wody
¼ łyżeczki soli
Wierzch:
15 dag serka mascarpone
25 dag owoców, np. śliwek,
bananów, malin, porzeczek,
truskawek, fig
2 dag cukru pudru
½ opakowania cukru
waniliowego
Dodatkowo:
syrop klonowy do polania
Przygotuj ciasto: zrób rozczyn z drożdży i połowy szklanki wody. Wyrośnięty wlej do przesianej na stolnicę mąki, dodaj resztę wody, oliwę i sól, następnie wyrób ciasto drożdżowe. Pozostaw je przykryte w ciepłym miejscu na 45 minut. Następnie ponownie krótko wyrób ciasto i podziel je na cztery części. Każdą z nich rozwałkuj na spód o średnicy 16 cm, możesz podsypać je lekko mąką. Ciasto pozostaw do wyrośnięcia na około 15 minut. Przygotuj wierzch: serek mascarpone wymieszaj z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Rozłóż je równomiernie na każdej pizzy, na wierzch wyłóż owoce. Piecz przez 13–15 minut w piekarniku nagrzanym do 200°C. Podawaj gorące, polane syropem klonowym.