Czerwony kłopot – czyli jak rozmawiać z dzieckiem o wstydzie

Czerwony kłopot to książka, która przychodzi z pomocą, gdy dziecko nie umie poradzić sobie ze wstydem. Sprawdź dlaczego warto ją przeczytać wspólnie z dzieckiem.

czerwony kłopot

SKLEP

Tytuł: ,,Czerwony kłopot”

Autor | Ilustracje: Joanna Strękowska

Wydawnictwo Wilga

Wiek: 4+

Cena: 29,99 zł

,,Czerwony kłopot” to książka, która porusza temat wstydu u dzieci. Doskonale wiem co to znaczy, moje dzieci nigdy nie stały w kolejce, gdy przydzielane były role w przedszkolu. Dzisiaj wystąpienia przed publicznością też nie są dla nich przyjemne, ale aby zwiększyć ich pewność siebie szukamy sposobów na wstyd.

Skąd się bierze ,,Czerwony kłopot” czyli wstyd?

Wstyd ma ogromny wpływ na jakość naszego życia. Nie jest on tylko domeną dzieci, my dorośli też mamy z tym problem. Pewna amerykańska badaczka, Brene Brown, spędziła lata na badaniu wstydu. Według niej wstyd to lęk przed zerwaniem poczucia więzi. A to uczucie zaraz obok miłości stanowi podstawę naszego życia. To one nadają mu sens na każdym kroku. 

,,Czerwony kłopot” czyli wstyd pojawia się wszędzie tam, gdzie nie spełniamy oczekiwań naszych bliskich, gdy nie osiągnęliśmy zamierzonego celu. Wtedy to zastanawiamy się, czy w ogóle zasługujemy na miłość. Dlatego bohater książki Joanny Strękowskiej Krzyś czerwieni się, chowa się pod stół, niekomfortowo czuje się, gdy wymaga się od niego odważnego i otwartego zachowania. 

Ten sam Krzyś czuje, że jest niedoskonały i myśli, że nie jest wart akceptacji oraz przynależności. I tak tkwi w tym zaklętym kręgu dopóki nie dostrzeże, że nie jest w tym uczuciu osamotniony.

Wstyd można bowiem porównać to prawdziwego, fizycznego bólu. Trudno poradzić sobie ze wstydem, nie wiadomo jak się za niego zabrać. Często przez lata ukrywamy wstyd i boimy się o nim mówić. 

Ale jak mówi J.K.Rowling jednak „tylko wtedy, gdy jesteśmy wystarczająco odważni, by zgłębić ciemność, będziemy mogli poznać nieskończoną moc naszego światła”.

czerwony kłopot
czerwony kłopot

Jak radzić sobie ze wstydem?

Naukowcy nie potrafią wymienić ani jednego pozytywnego skutku wstydu. Wręcz jest on czynnikiem, który powoduje szereg trudności na każdym etapie życia między innymi: agresję, uzależnienia, przemoc a nawet depresję. Rolą rodzica nie jest zawstydzać dziecko, aby dać mu lekcję, bo wtedy dziecko myśli o sobie jako o złej osobie. Powinno raczej zrozumieć, że coś zrobiło źle, ale jest możliwa droga do zmiany tego. 

Mały bohater książki ,,Czerwony kłopot” dzięki pomocy i wsparciu przedszkolnych kolegów i koleżanek rozumie, że nie tylko od odczuwa wstyd. Okazuje się, że jedynie pozostawanie w relacji może pomóc przezwyciężyć wstyd. Brene Brown, badaczka o której wspomniałam odkryła, że lekarstwem na wstyd jest empatia. I właśnie dzięki niej Krzyś przezwycięża swój wstyd. Poprzez autentyczną relację, szczerość i odwagę, aby mówić o swoich obawach. Zdobycie się na odwagę, mówienie otwarcie o swoim ,,Czerwonym kłopocie” pomaga odzyskać spokój i kontrolę nad swoim życiem. Warto też mówić do siebie z czułością, zadbać o swoje wewnętrzne ja. A także spojrzeć na całą historię z boku, żeby nabrać dystansu. 

czerwony kłopot
czerwony kłopot

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

Co  jeszcze może zrobić rodzic z ,,Czerwonym kłopotem”?

Wstyd towarzyszy wielu dzieciom. Warto miec oczy szeroko otwarte, rozmawiać, słuchac uważnie i być wrażliwym na wstyd u dziecka. Pomóż dziecku zrozumieć przyczyny wstydu, a dasz mu idealne narzędzie do pracy nad wstydem. ,,Czerwony kłopot” zażegnać można opowiadając dziecku o włąsnych wstydliwych doświadczeniach. Nie ukrywaj, że wstydu nie ma. Rozmawiaj o nim otwarcie. Buduj w dziecku pewność siebie, a także pomóc rozwiązywać problemy ze wstydem. Daj mu techniki, które pozwolą wstyd przezwyciężyć. To trudna praca, to proces, który nie zadzieje się w jeden dzień. Ale pracując nad wstydem pomożesz dziecku wejść w kolejny etap życia. I wyposażysz go w skuteczne narzędzie na całe życie. 

Jeśl i Ty chcesz poznać książkę ,,Czerwony kłopot” z bliska – KUP książkę Tu.

czerwony kłopot
czerwony kłopot

Artykuł powstał przy współpracy z Wydawnictwem Wilga.

podobne artykuły

magazyn dla mam

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.