Decluttering – moda czy realna potrzeba? Declutter to nie tylko osoba, która fizycznie pomoże Ci wynosić z domu worki niepotrzebnych rzeczy. To osoba, która przygotuje je na sprzedaż i znajdzie nowy dom dla przedmiotów, które jeszcze mogą komuś posłużyć.

***

Coraz więcej kobiet w Polsce decyduje się na korzystanie z usług firm sprzątających. Lubimy porządek i wysoko cenimy sobie swój wolny czas. Często jednak okazuje się, że doprowadzenie domu do czystości – czym zajmuje się firma sprzątająca — nie jest równoznaczne z porządkiem. Dopiero declutter pozwoli wprowadzić w Twoim domu nową jakość porządku.

Dom z pozoru czysty 

Przepełnione szafki, schowki pękające w szwach od „przydasi”. Przedmioty, które wpędzają nas w poczucie winy i braku kontroli nad własnym życiem, do tego jeszcze ta szafa, która ledwo się domyka. A Ty ciągle narzekasz, że nie masz się w co ubrać. Mimo tego, że z pozoru dom jest czysty to jednak ciągle tracimy na znalezienie jakieś rzeczy. Często otaczamy się przedmiotami, które nie budzą w nas dobrych emocji. Znasz to poczucie, że masz wciąż za mało miejsca wprawia w stan niepokoju i przewlekłej frustracji?

Decluttering to nie moda

Decluttering to usługa polegająca pozbywaniu się z naszego otoczenia rzeczy, które są: niepotrzebne, zniszczone lub nie dają nam radości.

W odróżnieniu od usług firmy sprzątającej jej wykonanie nie jest możliwe bez współpracy z Klientem. O ile w sprzątaniu uniwersalne metody i środki dają spore szanse na sukces, tak w declutteringu metoda porządkowania musi zostać dobrana już bardzo indywidualnie.

Znajdziemy wiele programów i programów telewizyjnych, które uczą porządkować dom. Ale dopiero właściwa metoda dla danej osoby, nie doprowadzi do efektu jo-jo. 

Współpraca z declutterem

Pierwszym etapem współpracy z profesjonalnym declutterem jest rozmowa — wywiad. Osoba, która ma nam pomóc pozbywać się nagromadzonych rzeczy poznaje styl życia, zwyczaje, zainteresowania, ale także hobby, każdego z członków rodziny. Następnie wspólnie opracowują plan porządkowania.

Dopiero po tych krokach przychodzi czas na segregacje rzeczy na trzy kupki: do wyrzucenia, do oddania, na sprzedaż. Segregację przeprowadza się względem kategorii rzeczy, gromadząc je wszystkie w jednym miejscu (na stole, podłodze lub łóżku). Najczęściej dopiero ta sterta rzeczy na środku pokoju pozwala zrozumieć, że mamy zdecydowanie za dużo!

”To się wydaje takie proste, że przecież można zabrać się za to samemu” – pomyślisz sobie.

Przyznaj jednak szczerze przed sobą: Ile razy poddawałaś się w tej walce jeszcze przed je podjęciem? Ile razy coś ważnego odrywało Cię od zadania? Ile razy startowałaś z ogromnym zapałem, a kończyłaś z poczuciem winy za ten stan i jeszcze większym bałaganem?

Profesjonalny declutter to trener personalny w drodze do wymarzonego porządku. To strażnik Twojego zapału, osoba mająca doświadczenie w odgracaniu wielu domów. To przyjaciółka, która Cię wysłucha i zrozumie. A najważniejsze – przede wszystkim ktoś, kto nie będzie Cię oceniać.

Ostatnią fazą declutteringu jest organizacja miejsc do przechowywania, w taki sposób, by porządek na stałe zagościł w domu. Co więcej declutter przygotowuje plan wdrożenia nawyków, które ustrzegą przed efektem jo-jo.

To właścnie ten finał, ta wisienka na torcie. Efekt metamorfozy – lecz nie tylko tej fizycznej, ale bardzo często obraz zmian jakie w czasie declutteringu zachodzą w samym Kliencie.

Decluttering to głównie praca z człowiekiem, jego przekonaniami, nawykami i oporami, w mniejszym stopniu z przedmiotami, których trzeba się pozbyć.


Autor: Agnieszka Witkowska Architekt Porządku

Jedna z pierwszych osób w Polsce, zawodowo zajmująca się declutteringiem, czyli odgracaniem i organizacją przestrzeni. Pomaga w procesie pozbywania się nadmiaru niepotrzebnych rzeczy, doradza oraz projektuje indywidualne rozwiązania, w zakresie przechowywania i organizacji przestrzeni. Zajrzyj na jej blog www.architektporzadku.pl

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.