Kasza jaglana powoli wraca do łask. Jest jedną z najstarszych i najzdrowszych, dostępnych kasz. Nie tylko daje nieskończoną możliwość kulinarnych szaleństw, ale również jest zbawienna dla zdrowia i urody. Warto więc wpaść w wir kaszomanii!
Kasza jaglana na polskich stołach jest niedoceniana. Przegrywa – zupełnie niesłusznie – z ziemniakami i ryżem. Tymczasem, mało kto wie, że to właśnie kasza jaglana bije na głowę konkurencję pod względem wartości odżywczych i leczniczych. Oryginalny smak, możliwość łącznia z daniami słodkimi i wytrawnymi sprawia, że kasza jaglana może śmiało stać się składnikiem niemalże każdego dnia.
Dla zdrowia
Kaszę jaglaną otrzymuje się z nasion prosa, uprawionego na świecie od czasów neolitu. Zawiera mało skrobi i dużo łatwo przyswajalnego białka. Dodatkowo wyróżnia się najwyższą zawartością witamin z grupy B: B1, B2 oraz B6, a także żelaza i miedzi. Kasza jaglana jest lekkostrawna, nie zawiera glutenu. Ma właściwości antywirusowe, pomaga zlikwidować stan zapalny błon śluzowych, co sprawia, że jest świetnym, domowym lekarstwem na katar.
I dla urody
Krzemionka, która występuje w kaszy jaglanej ma zbawienny wpływ na stan włosów, skóry i paznokci. Pomaga też regulować przemianę materii. Krzem pełni ważną rolę w mineralizacji kości, zapobiegając ich odwapnianiu. Jagły dostarczają dużych ilości witaminy E i lecytyny – poprawiając pamięć i koncentrację, a także regulując poziom cholesterolu we krwi.
Monodieta jaglana
W ostatnim czasie bardzo popularna stała się monodieta jaglana, nazywana też głodówką jaglaną. Z głodem jednak wspólnego ma ona niewiele. Dieta jaglana to jedna z najzdrowszych kuracji odchudzających. Szczególnie popularna jest 14 dniowa. Kasza jaglana odkwasza organizm (jest zasadowa!) i zawiera antyoksydanty, które likwidują wolne rodniki w organizmie. Poza tym kasza jaglana świetnie oczyszcza organizm z toksyn. Mimo, że monodieta jest nieco nudna, to efekty są zachwycające. Kasza oczyszcza organizm, poprawia wygląd skóry i poprawia samopoczucie – a przede wszystkim – odchudza. Trzeba pamiętać jednak o regularnym piciu wody mineralnej, zrezygnować z kawy i mocnej herbaty na rzecz zielonej bądź czerwonej. Dietę jaglaną najlepiej przeprowadzić wiosna bądź jesienią.
Jak gotować kaszę jaglaną, by nie była gorzka?
Odmierzamy szklankę kaszy i przesypujemy ją na sitko. Następnie przelewamy kaszę na zmianę zimną i wrzącą wodą. To pozwoli pozbyć się nielubianego smaku goryczy. Opłukaną kaszę przesypujemy do garnka i zalewamy wodą (na 1 szklankę suchej kaszy jaglanej przypada około 1,5 szklanki wody). Gotujemy pod przykryciem, na małym ogniu, aż kasza wsiąknie całą wodę. Nie mieszkamy. Kaszą można przyprawić wedle uznania: solą, curry, cukrem, miodem bądź cynamonem.
Sprawdzone przepisy z kaszy
Lekka zupa z kaszy jaglanej
Składniki:
- Szklanka kaszy jaglanej
- Liść laurowy, ziele angielskie
- 3 marchewki
- 2 pietruszki
- Mały seler
- Por
- Zielona pietruszka i koperek
- Łyżka masła
- Sól
Opłukaną kaszę wsypujemy do garnka i zalewamy wodą, dorzucamy liście laurowe oraz ziele angielskie. Jak się woda zagotuje, dodajemy warzywa starte na tarce na grubych oczkach, następnie łyżkę masła, przyprawy do smaku i posiekane zioła.
Można dodać kostkę rosołową i odrobinę śmietany.
Zupa jest lekka i pożywna. Idealna na diecie, bądź dla dzieci.
Śniadanie mistrzów z kaszy jaglanej:
Składniki:
- 1 szklanka kaszy jaglanej
- 2 szklanki mleka
- Łyżka miodu
- Cynamon
- Jabłko
- Garść żurawiny
Kaszę płuczemy, wsypujemy do garnka i zalewamy mlekiem. Po 10 minutach gotowania (jak kasza zacznie robić się miękka) dodajemy: miód, starte jabłko, cynamon i garść żurawiny. Gotujemy jeszcze przez chwilę. Można jeść na ciepło bądź zimo, z dodatkiem jogurtu naturalnego.
Autor: Anna Kurp
Zagotować mamy się my czy kasza? 😉 „Opłukaną kaszę wsypujemy do garnka i zalewamy wodą, dorzucamy liście laurowe oraz ziele angielskie. Jak się zagotujemy, dodajemy warzywa starte na tarce na grubych oczkach. Dodajemy łyżkę masła, przyprawy do smaku i posiekane zioła”
oczywiście kasza 🙂 już poprawiamy, dziękujemy za czujność
Zupa z kostką rosołową idealna dla dzieci? Nie wydaje mi się…