Kasza jaglana powoli wraca do łask. Jest jedną z najstarszych i najzdrowszych, dostępnych kasz. Nie tylko daje nieskończoną możliwość kulinarnych szaleństw, ale również jest zbawienna dla zdrowia i urody. Warto więc wpaść w wir kaszomanii!

Kasza jaglana na polskich stołach jest niedoceniana. Przegrywa – zupełnie niesłusznie – z ziemniakami i ryżem. Tymczasem, mało kto wie, że to właśnie kasza jaglana bije na głowę konkurencję pod względem wartości odżywczych i leczniczych. Oryginalny smak, możliwość łącznia z daniami słodkimi i wytrawnymi sprawia, że kasza jaglana może śmiało stać się składnikiem niemalże każdego dnia.

Dla zdrowia

Kaszę jaglaną otrzymuje się z nasion prosa, uprawionego na świecie od czasów neolitu. Zawiera mało skrobi i dużo łatwo przyswajalnego białka. Dodatkowo wyróżnia się najwyższą zawartością witamin z grupy B: B1, B2 oraz B6, a także żelaza i miedzi. Kasza jaglana jest lekkostrawna, nie zawiera glutenu. Ma właściwości antywirusowe, pomaga zlikwidować stan zapalny błon śluzowych, co sprawia, że jest świetnym, domowym lekarstwem na katar.

I dla urody

Krzemionka, która występuje w kaszy jaglanej ma zbawienny wpływ na stan włosów, skóry i paznokci. Pomaga też regulować przemianę materii. Krzem pełni ważną rolę w mineralizacji kości, zapobiegając ich odwapnianiu. Jagły dostarczają dużych ilości witaminy E i lecytyny – poprawiając pamięć i koncentrację, a także regulując poziom cholesterolu we krwi.

Monodieta jaglana

W ostatnim czasie bardzo popularna stała się monodieta jaglana, nazywana też głodówką jaglaną. Z głodem jednak wspólnego ma ona niewiele. Dieta jaglana to jedna z najzdrowszych kuracji odchudzających. Szczególnie popularna jest 14 dniowa. Kasza jaglana odkwasza organizm (jest zasadowa!) i zawiera antyoksydanty, które likwidują wolne rodniki w organizmie. Poza tym kasza jaglana świetnie oczyszcza organizm z toksyn. Mimo, że monodieta jest nieco nudna, to efekty są zachwycające. Kasza oczyszcza organizm, poprawia wygląd skóry i poprawia samopoczucie – a przede wszystkim – odchudza. Trzeba pamiętać jednak o regularnym piciu wody mineralnej, zrezygnować z kawy i mocnej herbaty na rzecz zielonej bądź czerwonej. Dietę jaglaną najlepiej przeprowadzić wiosna bądź jesienią.

Jak gotować kaszę jaglaną, by nie była gorzka?

Odmierzamy szklankę kaszy i przesypujemy ją na sitko. Następnie przelewamy kaszę na zmianę zimną i wrzącą wodą. To pozwoli pozbyć się nielubianego smaku goryczy. Opłukaną kaszę przesypujemy do garnka i zalewamy wodą (na 1 szklankę suchej kaszy jaglanej przypada około 1,5 szklanki wody). Gotujemy pod przykryciem, na małym ogniu, aż kasza wsiąknie całą wodę. Nie mieszkamy. Kaszą można przyprawić wedle uznania: solą, curry, cukrem, miodem bądź cynamonem.

Sprawdzone przepisy z kaszy

Lekka zupa z kaszy jaglanej

Składniki:

  1. Szklanka kaszy jaglanej
  2. Liść laurowy, ziele angielskie
  3. 3 marchewki
  4. 2 pietruszki
  5. Mały seler
  6. Por
  7. Zielona pietruszka i koperek
  8. Łyżka masła
  9. Sól

Opłukaną kaszę wsypujemy do garnka i zalewamy wodą, dorzucamy liście laurowe oraz ziele angielskie. Jak się woda zagotuje, dodajemy warzywa starte na tarce na grubych oczkach, następnie łyżkę masła, przyprawy do smaku i posiekane zioła.

Można dodać kostkę rosołową i odrobinę śmietany.

Zupa jest lekka i pożywna. Idealna na diecie, bądź dla dzieci.

Śniadanie mistrzów z kaszy jaglanej:

Składniki:

  1. 1 szklanka kaszy jaglanej
  2. 2 szklanki mleka
  3. Łyżka miodu
  4. Cynamon
  5. Jabłko
  6. Garść żurawiny

Kaszę płuczemy, wsypujemy do garnka i zalewamy mlekiem. Po 10 minutach gotowania (jak kasza zacznie robić się miękka) dodajemy: miód, starte jabłko, cynamon i garść żurawiny. Gotujemy jeszcze przez chwilę. Można jeść na ciepło bądź zimo, z dodatkiem jogurtu naturalnego.

Autor: Anna Kurp

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.