Moda na Hygge dochodzi do nas dosłownie z każdej strony. Słowo w ostatnich tygodniach stało się niezwykle trendy. Piszą o tym blogerki, mówi telewizja. Ale czym tak naprawdę jest ten duński przepis na szczęście?

Słowo hygge pochodzi z XIX wieku i zostało utworzone z germańskiego słowa hyggja, co znaczy „odczuwać zadowolenie”. Jest to zaleta, powód do dumy i nastrój, stan umysłu. Hygge dla Duńczyków wiąże się zarówno z działaniem, jak i z byciem, to element ich fundamentów kulturowych. Ponieważ jest to dla nich styl życia, wszyscy starają się tworzyć taki wspólny czas z rodziną i przyjaciółmi. Na przykład w Boże Narodzenie przygotowują wszystko razem, by zapewnić sobie maksymalny komfort. Taka praca zespołowa. Obejmuje ona stworzenie ciepłej atmosfery przy świecach i dobrym jedzeniu, ale też i ich sposób bycia. Pomagają sobie, aby żadna pojedyncza osoba czy kilka osób nie czuły, że na nich spoczywa cały ciężar przygotowań. Starsze dzieci zachęca się do zabawy i pomagania młodszym.

Urządzają gry, w których mogą wziąć udział wszyscy, i wszyscy się do nich przyłączają, nawet jeśli im się specjalnie nie chce.

Nieprzyłączenie się do gry nie byłoby hyggeligt, byłoby niesympatyczne. Starają się na ten czas pozostawić swoje osobiste problemy za drzwiami, być pozytywnie nastawionymi i nie wdawać się w żadne spory, bowiem ten miły wspólny czas cenią najbardziej i chcą, żeby taki pozostał. Jest wiele czasu później na martwienie się o sprawy życiowe i stresy. Odłożenie ich na bok, by być tu i teraz z kochanymi ludźmi, jest źródłem szczęścia. Dla Duńczyków ciepłe i piękne wspólne doświadczanie jest najwyższym celem, jest wspaniałym przykładem do przekazania dzieciom. Cenią także i jednostkę, ale bez współdziałania oraz wsparcia innych nikt nie będzie prawdziwie szczęśliwy jako pełna istota.

Jak żyć w myśl HYGGE – TOP 17 wskazówek

  1.  Złóż ślubowanie hygge

Na kolejnym spotkaniu rodzinnym zawrzyj umowę z całą rodziną, że nie będziecie myśleć w kategoriach „ja”, ale żyjąc tą chwilą, będziecie się starali uniknąć jakichkolwiek konfliktów i sporów. Na końcu tego rozdziału znajduje się tekst ślubowania hygge.

  1. Bądźcie razem w tym momencie

Każdy powinien zgodzić się na to, że zostawia za drzwiami wszelkie codzienne stresy. Nie skupiajcie się na złych rzeczach w życiu waszym lub innych ludzi. Starajcie się unikać negatywizmu i nie mówcie zbyt negatywnie o innych. Każdy powinien uczynić wszystko, by w tym momencie być razem, weselić się, nie narzekać. Dzieci naśladują takie zachowanie – robiąc to, czują się bezpieczne i docenione.

  1. Zaprogramuj się zawczasu

Przygotuj siebie i rodzinę do spotkania, abyście mogli jak najwięcej na nim skorzystać, nie zabieraj ze sobą swoich gotowych recept na życie w świecie i w rodzinie. Spróbuj sobie wyobrazić, czego tam doświadczysz, przemyśl lub omów z rodziną linię postępowania, która umożliwi wam zachowanie spokoju. Pamiętaj, że bezstresowe spotkania rodzinne bardzo zwiększają uczucie dobrostanu. Często nie możemy się dogadać z kimś z rodziny. Zmień to. Posłuż się empatią, przeprogramuj się i zaprogramuj się zawczasu.

  1. Bawcie się razem.

Gdy cała rodzina spędza wspólnie czas, grajcie w pomieszczeniu i na zewnątrz w gry, w których każdy może wziąć udział. Odłóż na bok swoje preferencje i po prostu się bawcie.

  1. Ma być miło

Stwórz miły nastrój ciepłym oświetleniem, przedmiotami i dekoracjami wykonanymi samodzielnie w domu, a także wspólnie przygotowanym jedzeniem i piciem.

Mammazine_hygge4

  1. Nie narzekaj

Gdy czujesz, że chce ci się ponarzekać na coś, zamiast tego pomyśl, jak mógłbyś to naprawić. Już samo to, za zgodą wszystkich, stanowi wielką różnicę w poziomie szczęścia dzielonego z rodziną.

  1. Coś cię stresuje – przeprogramuj się

Przeprogramowanie to naprawdę potężne narzędzie. Wszystko można przeprogramować. Szarlotka wyszła zbyt mokra? No to niech każdy je łyżeczką! Deszcz nie pozwolił rozegrać meczu piłki nożnej? No to czas na rodzinny turniej Monopoly! Pamiętaj, robiąc tak, przekazujesz to dzieciom, uczysz je lepiej sobie radzić z ich własnymi stresami.

Mammazine_hygge5

  1. Dbaj o prostotę

Często mamy tak wiele zabawek (i dla dzieci, i dla dorosłych), które przysłaniają nam proste rzeczy, jak szum drzew na wietrze, czy te małe słodkie rzeczy, jakie codziennie robią dzieci. Zabawki odciągają nas od hygge, które polega na docenianiu rzeczy najbardziej podstawowych i prawdziwych. Więc dbaj o prostotę.

  1. Bądź obecny i ucz tego dzieci

Używaj mnie zabawek, TV, iPhone’ów i iPadów. Na spotkaniach rodzinnych też ich unikaj, niech dzieci będą obecne. Zamiast tego grajcie razem w gry.

  1. Bądźcie razem

Spróbujcie się nauczyć być naprawdę razem i w miłej atmosferze. Dzieci nauczą się hygge i przekażą to dalej. Cała rodzina utworzy lepszą więź.

  1. Zachęcaj do zabawy

Zachęcajcie starsze dzieci do zabaw z młodszymi, ale zabaw w realu, a nie gier elektronicznych. Niech malują lub bawią się na dworze, ale bez żadnych gadżetów elektronicznych (lub jak najrzadziej z nich korzystają).

Mammazine_hygge6

  1. Zachęcaj do zabaw zespołowych

Organizujcie więcej zabaw zespołowych, żeby uczyć dzieci pracowania razem. Może to być zabawa w chowanego, budowa fortecy lub urządzenie turnieju. Bądźcie kreatywni.

  1. Zwierzaj się innym

Gdy jesteś w dołku i jest ci ciężko, zwierzaj się swoim dobrym przyjaciołom i bliskim, do których masz zaufanie. Pamiętaj, że to zmniejsza stres i pomaga szybciej przezwyciężyć trudności. Gdy zła passa minie, opowiedz w prostych słowach swoim dzieciom o tym, jak inni ci pomogli.

  1. Stwórz grupę matek

Znajdź w najbliższej okolicy matki takie jak ty i stwórzcie grupę wsparcia. Ten rodzaj wspierania nadzwyczajnie się sprawdził. Pomaga matkom radzić sobie z codziennymi wyzwaniami i widzieć swoje dzieci w lepszym świetle.

  1. Naucz swoje dzieci, że rodzina jest zespołem

Zamiast „każdy dla siebie”, niech każdy poczuje się częścią zespołu rodzinnego. Wskaż dzieciom, jakie są ich role, jak mogą pomagać i brać udział w różnych działaniach i projektach. Duch współpracy i wspólnoty pozwala każdemu czuć się bezpieczniej i być szczęśliwszym.

Mammazine_hygge3

  1. Bycie razem celebruj na co dzień

Pamiętaj, że hygge nie ogranicza się do dużych spotkań rodzinnych. Można je tworzyć z jedną czy dwiema oso­bami. Można na przykład urządzić „wieczór hygge” w tygodniu, stosując wszystkie zasady przedstawione w tym rozdziale.

  1. Śpiewaj!

To głupio? Ale działa! Dostarcza radości i jest bardzo hyggeligt. Dlaczego mamy ograniczać śpiewanie tylko do wakacji? Dzieci je przecież uwielbiają, a i dorośli też.

HYGGE

Tekst: Duński przepis na szczęście / J.Alexander, I.Sandahl / Muza

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.