Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem to nie tylko zabawa, ale też pomoc w codziennych obowiązkach, takich jak gotowanie. Kuchnia to miejsce niezwykle dla dzieci atrakcyjne. Przyciąga ich smakami, zapachami i kolorami. Ugotowany wspólnymi siłami obiad smakuje wyśmienicie i daje wielką satysfakcję!

Dzieci chcą naśladować rodziców w „dorosłych” czynnościach, takich jak gotowanie czy sprzątanie. Taka pomoc jest dla nich nie lada nobilitacją i wyzwaniem! Jak razem spędzić czas w kuchni?

Aktywna rodzina w kuchni

Wspólne spędzanie czasu w kuchni z dziećmi uczy je odpowiedzialności, pracy w grupie i rozwija umiejętności manualne.

„Na rodzinne gotowanie najlepiej wybrać wolny dzień, na przykład sobotę lub niedzielę – nie spieszmy się, nie dawajmy sobie czasowych limitów.

Nasi najmłodsi mogą nam pomóc nie tylko poprzez swoją obecność, ale też wspólne wykonywanie niektórych czynności. Wszystko oczywiście przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i pod czujnym okiem rodzica. Dziecko może odmierzać składniki, wyrabiać ciasto, łączyć produkty, mieszać, odliczać potrzebną ilość warzyw czy owoców, pokroić proste składniki czy poszarpać sałatę – a to tylko niektóre z czynności, które możemy powierzyć najmłodszym”, opowiada Aleksandra Damentko, koordynatorka ds. programów edukacji żywnościowej z Federacji Polskich Banków Żywności, partnera społecznego programu „Extra Szkolna Stołówka”.

 

Kolorowa zabawa

Kuchnia przyciąga dzieci zapachami, kolorowymi składnikami i dziwnymi sprzętami. Aby najmłodsi cieszyli się z przebywania z rodzicami w kuchni i ze wspólnego gotowania, dobieramy czynności przeznaczone specjalnie dla nich. „Sprawdzą się proste przepisy, które pozwolą wykazać się dzieciom, pokazać swoje umiejętności. Dobrym pomysłem są kanapki na bogato czy inne łatwe potrawy, do których dzieci mogą przygotować poszczególne składniki. Warto postawić na te fantazyjnie dekorowane lub mające niezwykły wygląd” – poleca  Aleksandra Damentko.

Najmłodsi uwielbiają kolorowe składniki, takie jak warzywa i owoce. Wspólne dekorowanie kanapek to pomysł na świetną zabawę. Sprawdzi się tutaj rzodkiewka, szczypiorek, cebula albo rzeżucha. Ułożenie fantazyjnych uśmiechów, stworzenie zwierzątek czy wzorów – to dodatkowa atrakcja podczas przygotowania wspólnego śniadania czy sałatki.

Dzieci bardzo lubią w kuchni pieczenie ciasteczek. Wałkowanie ciasta, odmierzanie składników, wycinanie fantazyjnych wzorów to zajęcie na całe popołudnie! A po wyjęciu z piekarnika – dekoracja kolorowymi pisakami, dodatkami czy cukierkami.

Nauka poprzez zabawę

Kuchnia to też świetne miejsce na naukę – dla dorosłych i dla dzieci. Rodzice uczą się cierpliwości. Niestety trzeba przymknąć oko na bałagan oraz brak perfekcjonizmu w wykonywanych czynnościach. W końcu nasze dzieci są najlepszymi kucharzami na świecie!

„Zapraszając dziecko do kuchni, uczymy je, że każdy członek rodziny ma swoje obowiązki i powinien włączać się w prowadzenie domu. Po wspólnym pieczeniu czy przyrządzaniu sałatki trzeba posprzątać. Dzieci mogą zebrać talerze, włożyć je do zmywarki, wytrzeć ladę w kuchni. Nie musi to być od razu bardzo skomplikowane zadanie, najważniejsze jest dać dziecku możliwość spróbowania – nawet, jeżeli dywan nie będzie odkurzony idealnie” – radzi ekspert z Federacji Polskich Banków Żywności.

W czasie wspólnej zabawy pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa. Przed przygotowaniem potraw dokładnie myjemy ręce i zakładamy fartuszki. Kolorowe będą dodatkową atrakcją dla dzieci. Jako rodzic, przewidujmy wcześniej przebieg wydarzeń, dlatego gorące garnki, blachy czy duże miski odkładamy jak najdalej, muszą stać poza zasięgiem najmłodszych. Przy zachowaniu zasad ostrożności, nie pozostaje nam nic innego, jak zacząć wspólną kulinarną zabawę z naszymi najmłodszymi! Do dzieła! Smacznego!

 

Mat.pras

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.