Jagna i ekowyzwanie

„Jagna i eko wyzwanie” to książka budząca wiele emocji. Chcę wierzyć, że więcej takich Jagn na świecie istnieje. Dziewczynka pełna energii, dokładnie wie, czego chce, ale przy tym jest pełna empatii. Niech jej pojęcie ekologii będzie dla nas wszystkich nauką. Sprawdź, dlaczego warto przeczytać już dziś w dniu premiery książkę „Jagna i eko wyzwanie”.

jagna i ekowyzwanie recenzja książki

SKLEP

Tytuł: „Jagna i eko wyzwanie”

Autor: Ewa Nowak

Ilustracje: Agnieszka Bocheńska-Niemiec

Wydawnictwo To Tamto

Wiek: 12+

Cena: 39,99 zł

Jeśli nieobca jest Ci troska o planetę i chciałabyś zaszczepić ekologiczne podejście do codzienności w Twoim dziecku, książka „Jagna i ekowyzwanie” jest właśnie dla Was. Mam wrażenie, że o ekologi od lat mówi się wiele. Organizowane są akcje czyszczenia planety, a segregacji śmieci uczą się już dzieci w przedszkolu. A jednak Jagna, bohaterka książki nadała ekologi zupełnie inny wymiar. Przeczytaliśmy w Redakcji książkę jednym tchem, bo już dawno nie trafiła nam się w ręce tak dobra książka dla nastolatków. Prosta, ale dosadna. Napisana językiem, który bez problemu zrozumie starszak. I jeszcze te sytuacje wyjęte z murów szkolnych. Wypisz wymaluj nastolatki XXI wieku. Zastanawiasz się, gdzie w tym wszystkim miejsce na eko wyzwanie? A to już sama musisz się przekonać. Możesz mi wierzyć lub nie, to książka, którą każdy starszak powinien przeczytać i nie czekać na jutro, ale działać już dziś.

jagna i ekowyzwanie recenzja książki
jagna i ekowyzwanie recenzja książki

Co o książce „Jagna i ekowyzwanie” mówi Nicolas lat 12

Moja Pani Wychowawczyni też ma bzika na punkcie ekologi, ale taki Pan Burza, to byłby dopiero fajny gość. Mam wrażenie, że od zawsze ekologia to temat numer jeden rozmów, ale też działania. Moje pokolenie żyje w czasach, w których bycie eko to nie żadna moda, ale po prostu codzienność. To, co stanie się z planetą Ziemia nie jest mi obojętne. Przez lata wiele ludzie wiele narozrabiali, myśląc, że Ziema jest nam dana na zawsze. Teraz niegórnolotne hasła, ale czyny powinny być miarą tego, jak nasza planeta jest dla nas ważna. Czasy koronawirusa były trudne, ale wynikło z nich też wiele dobrego w ekologicznym podejściu. Mniej latania i podróżowania, mniej spalin, mniej zakupów, a docenienie minimalizmu. Z przyjemnością patrzyłem na filmy i zdjęcia przyrody, która ożyła i zwierząt, które powracały na swoje siedliska.

Co ja robię, aby być eko? Działam na tyle, ile mogę, a już moja mama dba o to, żeby było tego, jak najwięcej w tych obszarach, w których jest to możliwe. Jednak książka „Jagna i ekowyzwanie” to coś więcej, niż tylko ekologia w sensie wszystkim nam znanym. Jagna udowadnia, że ekologiczne podejście może zajść dalej, niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić i nie sprowadza się tylko do noszenia ze sobą do sklepu materiałowych torebek.

Co mi się w tej książce podobało? Ciekawy i prosty język, taki jak u dzieci, ale też sytuacje, które znam prosto ze szkoły.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

Kto powinien sięgnąć po książkę ,,Jagna i ekowyzwanie” Ewy Nowak?

W ostatnim czasie sporo pojawiło się książek dla dzieci z detektywistyczną nutką w tle. Czekałam natomiast na książkę, która pokaże codzienność nastolatków, które borykają się nie tylko z problemem ekogolii, ale nękania w szkole, wytykania palcami, czy przemocy psychicznej. Jednak książki nie należy się bać, jest napisana w przyjazny sposób i tematyka trudna pojawia się mimochodem, ale jest iskrą do rozmów i dyskusji. Żałuję, że szkoła moich dzieci nie włącza się w ekologiczne podejście przez cały rok, a nie tylko z okazji Dnia Ziemi 22 kwietnia. Na tym polu zapewne nie tylko szkoła Nicolasa i Matteo zawodzi, ostatnio coraz częściej jestem zawiedziona szkolnictwem w Polsce i żałuję, że nic od 35 lat się nie zmieniło. Ale to temat na zupełnie inną rozmowę.

Jagna, boahterka książki Ewy Nowak sceptycznie podchodziło do eko wyzwania, które zainicjował wychowawca. Może dzieci faktycznie czasem mają dość naszego ciągłego przypominania o ekologicznym podejściu do życia? Jednak ta dziewczyna wie dokładnie co w życiu ważne i nie boi się o tym głośno mówić. I chociaż przysparza rodzicom kłopotów i trosk, jedno można o niej powiedzieć na pewno – nie da sobie w kaszę dmuchać. Jest przy tym bardzo empatyczna i nie umie obojętnie przejść obok troski kolegi z klasy. Przekonasz się sama, że aby uratować życie, gotowa jest stanąć na rzęsach.

Oby więcej takich Jagn chodziło na świecie. Ale dzisiaj zamiast czekać na Jagnę raz jeszcze odrobię lekcję ekologi ze swoimi dziećmi.

jagna i ekowyzwanie recenzja książki
jagna i ekowyzwanie recenzja książki

Ekologiczne ciekawostki z książki „Jagna i ekowyzwanie”

1. Każdy człowiek rocznie produkuje 300 kg śmieci.

2. W ciągu życia człowiek nosi każde ubranie średnio tylko cztery razy.

3. Awokado lubi pić wodę, potrzebuje dwa razy więcej niż naturalny las. Do wyprodukowania sztuki awokado potrzeba aż 90 litrów wody. Zwiększa to ryzyku susz i pożarów.

4. Rezygnując z perfum, zaoszczędzisz 10 litrów perfum czyli około 50 tysięcy złotych.

5. Każde gospodarstwo domowe wyrzuca około 4 kg jedzenia tygodniowo. Rocznie w skali kraju jest to prawie pięć milionów ton. Jest to hałda śmieci wielkości czterdziestopiętrowego budynku.

6. Na śmietnik trafia najwięcej owoców i warzyw.

7. Co roku zabijamy aż milion karpi na święta wigilijne.

8. Wyrzucanie żywności to marnowanie wody, ropy naftowej, pracy ludzi, którzy je wyprodukowali.

Sprawdź, co możesz zrobić, żeby żyć ekologicznie

Dbaj o planetę nie tylko od święta w Dniu Ziemi, drobne gesty mają ogromną moc. Zacznij od siebie!

1. Użyj tego, co już masz w domu.

2. Kupuj z drugiej ręki.

3. Przerób lub napraw.

4. Pożycz, jeśli nie potrzebujesz tego na stałe.

5. Precz z windami, idź schodami.

6. Wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie.

7. Używaj naczyń wielorazowych zamiast jednorazowych.

8. Dawaj niematerialne prezenty.

9. Pij wodę z kranu.

10. Gaś światło, zanim wyjdziesz z pokoju.

11. Zakręcaj wodę, gdy myjesz zęby.

12. Nie kupuj warzyw w opakowaniach.

13. Nie marnuj jedzenie.

14. Wybieraj rower, zamiast wycieczki samochodem.

15. Pomyśl o garderobie kapsułowej.

Co jeszcze dodałabyś do mojej listy?

jagna i ekowyzwanie recenzja książki
jagna i ekowyzwanie recenzja książki

Weź udział w spotkaniu on-line

Z okazji premiery książki „Jagna i ekowyzwania” serdecznie zapraszamy na spotkanie z Ewą Nowak – autorką książki oraz Sylwią Majcher – edukatorką ekologiczną. Sprawdź co dobrego możesz zrobić dla naszej planety? Podejmij razem z Jagną wyzwanie i weź udział w warsztatach online!

jagna i ekowyzwanie

Dołącz do KLUBU KSIĄŻKI MINT

I na koniec małe podsumowanie o Klubie Książki MINT!

Systematycznie prosto na Twoją skrzynkę wysyłać będziemy recenzje książek dla dzieci i dorosłych. W ramach Klubu czekają też na Ciebie liczne niespodzianki: rabaty na zakup książki, książki gratis do recenzji i kreatywne zabawy i pomoce do lektury. Zapraszam serdecznie, nie będziesz żałować!

Jeśli jeszcze Cię nie przekonałam – WSKAKUJ TU – KLIKNIJ – i sprawdź, dlaczego warto dołączyć do Klubu Książki Mint.

Dołącz do KLUBU KSIĄŻKI MINT

.

Artykuł powstał przy współpracy z Wydawnictwem To Tamto.

podobne artykuły

magazyn dla mam

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.