Dobry kadr, odpowiednie światło, stabilna ręka – to tylko niektóre elementy, o których trzeba pamiętać, by zdjęcie nie kwalifikowało się do usunięcia.

Fotografowanie nie należy do najłatwiejszych zadań, ale wystarczy opanować kilka prostych tricków, dzięki którym każde zdjęcie zasłuży na oprawę. Zdradzamy jak zatrzymać wspomnienia w wyjątkowej i „poprawnej” formie.

1. Nie zakrzywiaj horyzontu

Robiąc zdjęcie, należy pamiętać, by horyzont i linie proste zawsze były prostopadłe do kadru, dlatego morze nie powinno się „wylewać”, a ściany przechylać. Jak to osiągnąć? Statyw nie musi być nieodłącznym narzędziem fotografa – podkreśla Karol Werner, autor bloga Kołem Się Toczy Dzięki odrobinie kreatywności, można go z powodzeniem zastąpić czymś, co jest pod ręką, na przykład kładąc aparat na murku czy budując statyw z kamieni.

2. Pamiętaj – słońce nie zawsze jest Twoim sprzymierzeńcem

Zbyt duże naświetlenie zdjęcia może spisać je na starty. Unikaj więc robienia zdjęć w samo południe, bo niebo na zdjęciu będzie bardzo jasne, a pierwszy plan praktycznie niewidoczny przez mocny cień. Najlepiej kierować obiektyw w stronę przeciwną do źródła światła – wówczas unikniemy prześwietlenia fotografii.

3. Postaw na naturalność

Przyciągające uwagę zdjęcie musi być naturalne. Odbiorca doskonale wyczuwa sztuczność i brak emocji – Ważniejsze od technicznych aspektów fotografii jest ujęcie ciekawego momentu i emocji – mówi Agata Nowak, organizatorka Konkursu Fotograficznego – Jeśli chcemy pokazać krzyk, model powinien krzyczeć naprawdę. Fotografia w tej kwestii jest bezlitosna i zawsze wychwyci zakłamanie.

4. Kadruj z głową, ale jej nie ucinaj!

W fotografowaniu ludzi, należy przede wszystkim pamiętać, aby kadrując nie „ucinać” kończyn na wysokości stawów. Jeśli dłonie lub stopy nie mieszczą się w kadrze, należy przyciąć obraz w innym miejscu, niż stawy. Przycięcie czubka głowy czy brody także nie jest mile widziane. Może to całkowicie zniszczyć kompozycję zdjęcia i sprawić, że osoba fotografowana będzie wyglądała niekorzystnie.

jak zrobić idealne zdjęcia

5. Nie wciskaj wszystkiego w centrum

Częstym błędem początkujących fotografów jest umieszczanie głównego elementu zdjęcia w samym środku kadru. Centralna kompozycja odwraca uwagę od innych ciekawych elementów i jest najzwyczajniej w świecie nudna. Można temu zaradzić, umieszczając główny obiekt nieco z boku, zwracając tym samym uwagę odbiorcy także na inne elementy kadru.

6. Skup się na prostocie – nie sprzęcie

Pamiętaj, że drogi sprzęt i lata nauki nie są w fotografii najważniejsze.

Liczy się prostota i emocje, a najlepszym aparatem jest ten, który masz przy sobie 

wyznaje Krzysztof Adamek, fotograf mody i streetstyle

Nieskomplikowane kadry to klucz do sukcesu udanej fotografii. Cały sekret dobrego zdjęcia tkwi w prostocie. Najważniejsze jest to, aby po prostu czuć klimat i emocje zdjęcia które się robi.

7. Nie bój się podejść bliżej
man and female playing photo shooting on a stone street, girl with bike smiling at the camera

man and female playing photo shooting on a stone street, girl with bike smiling at the camera

Często na jednym zdjęciu chcemy uchwycić wszystkie elementy, które mamy w zasięgu wzroku. Warto jednak ograniczyć kadr do najciekawszych punktów, skupiając się na konkretnym przedmiocie, osobie czy obiekcie. Ornamenty na budynku, kolorowe kamyki czy fokus na siedzącą w oddali osobę stworzą dużo ciekawszy obraz niż tak zwane „wszystko i nic”.

Źródło: Mat.pras Empikfoto / Jurorzy Konkursu Fotograficznego Empikfoto 

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.