Jorn Lier Horst, norweski pisarz, naprawdę wie o czym mówi. Autor, który zasłynął serią powieści o komisarzu Williamie Wistingu, zanim zabrał się do pracy literackiej, zjadł zęby na pracy policyjnej. Jego wiedza i umiejętności przełożyły się na niezwykle wiarygodny i przemyślany obraz okrutnych zbrodni i przestępstw.

„Poza Sezonem” to siódma powieść z cyklu, którego głównym bohaterem jest wspomniany komisarz Wisting. Od pierwszych stron książki mamy do czynienia ze starannie tkaną siecią skojarzeń i powiązań. Autor oprowadza nas po najbardziej mrocznych zakamarkach zbrodniczego świata. Nie szczędzi szczegółów, makabrycznych opisów i scen. Daleko mu jednak do efekciarskiego epatowania obrzydliwością i ludzkim dramatem. Każde zdanie jego powieści to przemyślany trop, który prowadzi nas do kolejnej sceny, kolejnego wątku i postaci. Wszystko wiąże się ze sobą i daje rozwiązanie godne prawdziwego mistrza kryminału.

jorn lier horst

W swojej siódmej powieści Horst opowiada historię zbrodni, której początek ma miejsce na norweskim wybrzeżu. Dochodzi do serii włamań do domków letniskowych, które na czas jesiennej słoty, zostają w większości opuszczone przez urlopowiczów. Jak się jednak okazuje – nie wszystkie. W jednym z nich zostają znalezione zwłoki mężczyzny. To wydarzenie staje się początkiem pasma nieszczęść i kolejnych – straszliwych – incydentów.

Horst z niezwykłą wirtuozerią buduje klimat, mroczny i deszczowy, wszystkie zbrodnie owijając w mgłę norweskiego wybrzeża. Całość jest naprawdę celnie sumiennie namalowanym obrazem, wyszywanką, która – gdy tylko poświęcimy jej uwagę – przyniesie nam wiele satysfakcji.

Doświadczony pisarz i policjant, postanowił stworzyć również książki dla nieco młodszego czytelnika. Tak powstała Seria Clue, w której młodzi detektywi rozwiązują kryminalne zagadki rodem z najlepszych opowieści. Cecilia, Leo, Une i pies Egon nie zawahają się przed podjęciem największego ryzyka, byle tylko sprowadzić spokój i ująć przestępców zagrażających ich społeczności. Sylwetki tych młodych bohaterów są zarysowane ostrymi liniami, ciekawe i wielowymiarowe. Horst nie stosuje uproszczeń i skrótów, traktuje młodych czytelników poważnie. I taka właśnie jest „Zagadka Salamandry” – pełna i dopracowana.

Kiedy w okolicy pensjonatu położonego na malowniczym norweskim wybrzeżu, dochodzi do zbrodni, młodzi bohaterowie natychmiast zabierają się za prowadzenie śledztwa. Są wytrwali i niezwykle odważni, pomagają sobie, wspierają się i dążą do wyznaczonego celu. Bez wątpienia ta niezwykła trójka dzieciaków wraz z ich wiernym towarzyszem – psem Egonem, są uosobieniem odwiecznego archetypu dobra. Młodzież, która weźmie do ręki tę książkę, nie tylko zagwarantuje sobie kilka godzin naprawdę niezłej rozrywki, ale pozna schematy i reguły rządzące światem mitów i baśni. Każda część Serii Clue ma również inny motyw przewodni – myśl konkretnego filozofia czy szkoły filozoficznej. „Zagadka Salamandry” opiera się na sokratejskiej maksymie „wiem, że nic nie wiem”. I tak też rozpoczyna się opowieść – od niewiedzy, do poznania wielu mrocznych sekretów i tajemnic.

Jorn Lier Horst to autor powieści, które – zarówno w serii dla dorosłych, jak i tej dla młodzieży – zachwycają niezwykle skrzętnie tkaną fabułą. Gęstą i przesyconą znaczeniami i podtekstami. Każdy czytelnik znajdzie tam coś dla siebie. Bohaterów stworzonych z dużą dbałością, wielowymiarowych i pełnych. Tło społeczno-kulturowe  dające kontekst i podstawę do rozważań odnośnie moralności jednostek czy – wreszcie – świetnie opisaną zbrodnię, która stanowi kwintesencję każdej powieści kryminalnej. Niewiele rzeczy może konkurować z naprawdę dobrą książką. A jeśli jeszcze takie dzieło pobudza do myślenia i rozważań – czego więcej możemy sobie życzyć na długie, jesiennie wieczory?

Tekst: Katarzyna Sudoł

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.