Natura, jej osobliwości i ogromne znaczenie w naszym życiu. Człowiek – każdy inny, zagadkowy, jedyny. Zadziwiające zdarzenia i koleje losu. Narodziny miłości. To wszystko składa się na małe i większe cudowne elementy świata. Jak literatura mogłaby nie sięgać po takie wątki?

Książki dla dzieci1//  Gdzie się chowa śnieżna sowa? Znajduj zwierzęta na wszystkich kontynentach! / Anna Claybourne, Brendan Kearney / Nasza Księgarnia

Natura nigdy nie przestanie nas zadziwiać. To, w jaki sposób organizmy radzą sobie w – wydawałoby się najtrudniejszych warunkach (głębiny mórz, pustynie, góry) – wydaje się niekiedy cudem. Warto wyruszyć w tę fascynującą podróż i na każdej karcie książki dowiadywać się ciekawych rzeczy o wybranych gatunkach. A żeby dziecko nie musiało biernie słuchać – zostaje zaproszone do aktywności – musi wyszukać wskazane zwierzaki. Ćwiczy nie tylko spostrzegawczość, ale i liczenie.

2// Królewna chomik. Harriet Niepokonana / Ursula Vernon / Mamania

Co wyjdzie, jeśli klasyczne motywy baśni potraktujemy nieco na opak? Za bohaterkę wybierzemy chomiczkę, która nie jest typową królewną – uwielbia skakać z wieży i brać udział w turniejach rycerskich, a tekst uzupełnimy komiksowymi rysunkami? Świetna książka, która zaskakuje na każdym kroku, rozśmiesza i pokazuje, że życie królewny wcale nie musi być nudne.

3// Pszczoły miodne i niemiodne / Justyna Kierat / Multico

Wycieczka do fascynującego świata pszczół, na który składa się olbrzymia ilość gatunków. W książce młody czytelnik znajdzie wiele ciekawych informacji dotyczących życia tych pożytecznych owadów. Nie tylko gdzie mieszkają i jak żyją, ale także dlaczego widzą inaczej niż ludzie i jak rozmawiają. Tekst wzbogacony został ciekawymi, dowcipnymi rysunkami. Warto już najmłodsze dzieci uczulać na ich olbrzymią rolę w przyrodzie i naszym życiu.

4// Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi / R. J. Palacio/ Albatros

Światowy bestseller tym razem jako propozycja dla najmłodszych dzieci – z rysunkami autorki i małą ilością tekstu. Krótka, ale piękna i wzruszająca historia. Książka o potrzebie akceptacji, która dotyczy każdego z nas. Obowiązkowa lektura ucząca empatii i tolerancji – w końcu wszyscy „jesteśmy cudami”, każdy z nas jest wyjątkowy i może znaleźć swoje miejsce na ziemi.

Książki dla dorosłych1//  Jagna Kaczanowska, Ogród Zuzanny  / Justyna Bednarek/ W.A.B.

Zuzanna próbuje przekazać wiadomość ukochanemu z dawnych lat za pomocą wiktoriańskiego języka kwiatów – projektując jego ogród. Czy Adam odczyta przesłanie? Zaskakujące zwroty akcji, szczypta humoru i moc wzruszeń. Potęga więzi między kobietami, pochwała życia blisko natury, uczucia, które potrafią przetrwać lata. Ta książka przekona czytelnika, że małe, codzienne cuda zdarzają się, gdy ludzie odnajdują miłość lub zmieniają swoje życie na lepsze.

2// Pszczoły. Opowieść o pasji i miłości do najważniejszych owadów na świecie  / Joachim Petterson/ Wydawnictwo Literackie

Grafik, który został pszczelarzem i teraz dzieli się z czytelnikami swoją fascynacją niezwykłym światem pożytecznych owadów. Pokazuje ich zwyczaje, opowiada o hodowli, którą może założyć każdy z nas – lub przynajmniej stworzyć ogród przyjazny pszczołom. Tak opowiadać potrafią tylko prawdziwi pasjonaci. Książkę wzbogacają piękne zdjęcia – oczywiście z bohaterką w roli głównej.

3// Tylko dobre wiadomości / Agnieszka Krawczyk/ Filia

Czy miłość i prawdziwa bliskość jest w dzisiejszych czasach niemożliwa? Tak twierdzi Adam – psychoterapeuta, guru internetowej diagnozy związków. A może życie pokaże jemu i pozostałym bohaterom, że takie cuda się zdarzają? Zwłaszcza w pięknej scenerii Wenecji i wiosennego Krakowa. Czasem wystarczy zdobyć się na odwagę i dostrzec prawdę o sobie. A potem otworzyć się na zmianę.

4// Łąka / Dave Goulson/ Wydawnictwo Marginesy

Brytyjczyk, który kupił dom we Francji, nie po to, by pić wino lecz stworzyć rezerwat dla owadów. Opowiada o niewielkim zakątku, w którym żyje wiele gatunków roślin i zwierząt. Pokazuje złożony i różnorodny system, jaki tworzy przyroda. W poszukiwaniu cudów natury wędrujemy niekiedy na kraj świata, zamiast rozejrzeć się wokół siebie i docenić najmniejsze stworzenia. Tej wiosny wyruszamy na łąkę!

 


Autor: Hanna Pietrzak-Trzcińska

Zdjęcie: Designed by Freepik

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.