Mamo stań się strategiem, nie jutro, nie za chwile, ale teraz. Bierz codzienność w swoje ręce i szukaj balansu między pracą, a domem.

Kiedy dowiadujesz się, że nie jesteś sama i nosisz pod sercem małą istotę, świat nagle zwalnia, czas się zatrzymuje, wszystko inne przestaje się liczyć. Zostałaś mamą i to jest najważniejsze.  Mamo stań się strategiem! Z szybkością huraganu przelatują Ci przez głowę kolejne myśli. Skanujesz listę imion, zdając sobie sprawę z tego jak wiele z nich nie nadaje się do użytku. Przeglądasz namiętnie Pinterest, szukając inspiracji do urządzenia pokoju dziecinnego.  Zaczynasz kompletować wyprawkę dla swojego maluszka. Właśnie doświadczasz przeprogramowania i stajesz się wspaniałą i odpowiedzialną mamą, której głównym celem staje się szczęście i dobro dziecka. Czy to coś złego? Absolutnie NIE! Ale mam dla Ciebie radę, przyjmij nową rolę z otwartymi ramionami, nie zapominaj o swoim dotychczasowym obliczu, które jeszcze Ci się przyda.

Jestem doradcą kariery i często pracuję z mamami, które odchowały maluchy i pragną wrócić na rynek pracy.  Dochodzą do wniosku, że czas najwyższy zrobić coś dla siebie i przypomnieć wcześniejsze wcielenie, do którego tęsknią. Żeby zrobić to szybko, sprawnie i co ważniejsze skutecznie, trzeba mieć plan działania. Właśnie dlatego droga mamo, stań się strategiem, by w przyszłości ułatwić sobie start. Jak to zrobić? Mam dla Ciebie 4 proste wskazówki.

MACIERZYŃSTWO CIĘ ROZWIJA

Jako mama zdobywasz nowe umiejętności, które są niezwykle wartościowe na rynku pracy. Jesteś multizadaniowa, dostrzegasz szczegóły, masz ponadprzeciętną umiejętność planowania, zarządzania czasem i emocjami.  Jak nikt rozwiązujesz sytuacje kryzysowe, odkrywasz nieszablonowe rozwiązania, a także sprawnie działasz pod presją czasu i zadań.  Jeśli się dłużej nad tym zastanowisz, dostrzeżesz jeszcze więcej fantastycznych kompetencji, które warto wpisać do CV. Macierzyństwo to czas, w którym wiele się o sobie dowiesz. Bądź uważna. Obserwuj swoje reakcje na nowe sytuacje. Jeśli Ci to pomoże kup notes, gdzie będziesz zapisywać ujawniające się talenty i przewagi konkurencyjne. Proszę Cię o jedno, bądź łaskawa dla siebie. Nie umniejszaj. Zamiast tego doceniaj każdą małą rzecz, którą uda Ci się wypracować. Oklaskuj sukcesy, zapisuj wszystkie zwycięstwa, bądź z siebie dumna. Taki pamiętnik pomoże przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i powrocie na rynek pracy. Wiesz dlaczego? Bo będziesz potrzebować mnóstwo wiary w siebie, dzięki której „sprzedasz” swoją kandydaturę potencjalnemu pracodawcy. Wystarczy, że przeczytasz i uświadomisz sobie jak wiele osiągnęłaś i wypracowałaś, a natychmiast poczujesz tak potrzebny wiatr w żaglach.

NIE WYPADNIJ Z BRANŻY

Najgorsze co możesz zrobić, to zapomnieć o tym kim byłaś. Jeśli w przyszłości chcesz wrócić do pracy, nie wypadnij z rynku. Śledź nowinki, czytaj blogi oraz publikacje branżowe. W miarę możliwości pojawiaj się na konferencjach, targach i szkoleniach. Raz na jakiś czas wpadnij do biura na kawę. Pytaj co słychać u współpracowników, interesuj się prowadzonymi projektami, Nie zamykaj się w pudełku, dopuszczaj do siebie innych ludzi. Dbaj o relacje. Jeśli nie masz możliwości robienia tego offline, wykorzystaj Internet. Pamiętaj tylko o tym, by nie focusować się na relacji z urlopu macierzyńskiego. Pokaż światu, że nadal wiesz co w trawie piszczy. Dziel się wartościowymi informacjami, interesuj co słychać u innych osób i dbaj o to, by wiedzieli, że planujesz powrót. Po prostu nie daj o sobie zapomnieć.

ZABDAJ O CV

To bardzo ważny dokument i Twoja wizytówka. Skoro w Tobie zachodzi tak wiele zmian, w CV również się pojawią. Pokaż, że jesteś „ na czasie”. Zadbaj o ciekawy szablon, dobre zdjęcie na którym wyglądasz jak milion dolarów oraz odpowiednią merytorykę. Skup się na zdobytych kompetencjach, podziel je tematycznie ma sekcje.  Zastanów się gdzie możesz je wysłać i jak zrobić to najlepiej. Stwórz bazę agencji oraz potencjalnych pracodawców. Spisuj wszystkie miejsca, które mogą być potencjalnym miejscem wysłania CV. Te informacje będą szczególnie ważne wtedy, kiedy zdecydujesz się na nowo rozpocząć swoją drogę zawodową.

MIEJ OCZY SZEROKO OTWARTE

I na końcu moja droga mamo, dbaj o to co się wokół Ciebie dzieje.  Bądź otwarta na nowe możliwości, szukaj rozwiązań ale przede wszystkim…zaufaj sobie. Jeśli chcesz założyć blog- zrób to. Spotkałaś koleżankę, która wpadła na super pomysł? Rozważ dołączenie do zespołu. Nie zatracaj się w byciu mamą. Bo jesteś też wspaniałą i przedsiębiorczą kobietą, która może spełniać swoje marzenia. Znajdź na to czas. Jeśli widzisz jakiś problem, na które znalazłaś rozwiązanie, rozważ wprowadzenie go na rynek. Nie poddawaj się najprostszym wymówkom jak brak czasu lub odpowiedniego momentu. Zawsze będzie coś ważniejszego, nazywamy to „bieżączką”. Codzienne wyzwania z zabójczą skutecznością będą pozbawiać Cię marzeń. Nie pozwól na to. Zasługujesz na możliwość spełnienia swoich planów. Nikt nie będzie miał CI tego za złe, bo szczęśliwa i spełniona kobieta jest najlepszą mamą na świecie.

Mamo, mój Ty genialny strategu…dbaj o siebie. Jesteś potrzebna światu, który czeka na Ciebie z otwartymi ramionami. Na koniec zrób dla mnie jeszcze jedno. Wyobraź sobie moment, w którym malutkie rączki Twojego dziecka zaczynają klaskach, a na jego buzi pojawia się szeroki uśmiech. Myślisz, że warto przeżyć tę chwilę i zobaczyć dumę w jego oczach? Warto walczyć o docenienie i kibicowanie w drodze na szczyt? Ja oddałabym za to wszystko.

Tekst: Kamila Czarnomska/Trening Kariery

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.