AUTOR: Joanna Trela
SKLEP
Na ratunek pszczołom
Niewiele osób wie, że dziko żyjące owady zapylające (dzikie pszczoły) są równie sprawnymi zapylaczami jak pszczoła miodna, dlatego warto się nimi opiekować i uświadamiać o ich potrzebach.
Myśląc „pszczoła” najczęściej mamy na myśli pszczołę miodną, ale czy słusznie? Niewiele osób wie, że dziko żyjące owady zapylające (dzikie pszczoły) są równie sprawnymi zapylaczami roślin jak pszczoła miodna. Warto się nimi opiekować i uświadamiać o ich potrzebach.
„Zależało mi na tym, by mój projekt miał wartość użytkową, ale również edukacyjną, bo dzikie zapylacze są nieabsorbującymi współlokatorami..
Co z tymi pszczołami
Dzikie owady zapylające mają coraz mniej swoich naturalnych siedlisk. Jest to w dużej mierze spowodowane negatywną działalnością człowieka, taką jak degradacja środowiska, chemizacja rolnictwa, nadmierna urbanizacja i uprzemysłowienie. Dzikie pszczoły, np. murarki ogrodowe nie produkują miodu, ale mimo to, dzięki zapylaniu roślin kwiatowych, są one bezcennym towarzyszem człowieka. Stwarzając im odpowiednie siedliska i otoczenie życia możemy wpłynąć korzystnie na ich liczebność i przetrwanie.
W swojej działalności projektowej Joanna Trela chciała zaproponować uniwersalne siedlisko dla różnych gatunków dzikich pszczół, w ten sposób powstał OWADOM.
Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!
Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.
Zostań opiekunem dzikich pszczół
Opieka nad dzikimi owadami zapylającymi nie jest trudna, niebezpieczna, ani nie wymaga wysiłku. Sprytne i użytkowe rozwiązanie projektowe może nam to tylko ułatwić. OWADOM składa się z uniwersalnych modułów ceramicznych, uzupełnionych o elementy ze sklejki. Kanelowanie bocznych ścian umożliwia stabilne ustawienie modułu jeden na drugim, a także powieszenie go na linie. W tylnej ścianie znajdują się otwory, z pomocą których możemy powiesić OWADOM na haczykach. Przednia ścianka ze sklejki chroni owady przed deszczem i ptactwem, zamontowana jest ona bez dodatkowych łączeń, również dzięki kanelowaniu bocznych ścian.
Opiekun po wyposażeniu wnętrza np. w suche łodygi roślin, może prawie bez wysiłku i poświęceń zapewnić dom dzikim pszczołom. Wilgoć i wahania temperatury są niekorzystnymi czynnikami dla ich rozwoju. Zaletą materiału ceramicznego, nad najpopularniejszymi drewnianymi, jest trwałość i wodoodporność szkliwionej ceramiki. Jest ona również naturalną izolacją, tak więc OWADOM to bezpieczne miejsce dla rozwoju owadów.
Mam nadzieję, że w przyszłości OWADOM będzie pojawiał się w Polskich miastach, dając satysfakcję opiekunom dzikich pszczół. Niech będzie pozytywnym impulsem, by miasta były bardziej “zielone” i przyjazne pożytecznym pszczołom.” mówi autorka projektu.
O autorce
Absolwentka Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Bycie twórczym i kreatywnym od zawsze było dla niej ważne. Cieszy się, że może realizować się poprzez projektowanie, które potem może mieć pozytywny wpływ na nasze życie. Projekt OWADOMU jest jej projektem dyplomowym.