O dłoniach mówi się, że są naszą wizytówką. Niestety zimą, gdy panują niesprzyjające warunki atmosferyczne, skóra staje się odwodniona, szorstka, spierzchnięta i mało elastyczna. Jej pielęgnację warto więc rozpocząć od peelingu. Dobrym pomysłem są też ciepłe kąpiele dłoni. Zimą trzeba również pamiętać o właściwym nawilżeniu skóry dłoni. Wybieraj preparaty ochronne, bogate w składniki tłuszczowe, które będą odnawiać i wzmacniać płaszcz lipidowy naskórka, by mógł on lepiej spełniać swoje funkcje izolacyjne.


PEELING DŁONI


Dzięki niemu pozbywamy się martwego naskórka oraz odzyskujemy blask i gładkość skóry. Peeling stosujemy raz w tygodniu. Jeśli jednak Twoim problemem jest bardzo zgrubiała skóra dłoni, warto sięgnąć po peeling nawet 2 razy w tygodniu.

PEELING CUKROWY

½ łyżki oliwy z oliwek mieszamy z ½ łyżki oleju rycynowego oraz 2 łyżkami cukru

Przygotowany peeling nakładamy na dłonie, delikatnie je pocierając. Następnie spłukujemy dłonie ciepłą wodą.

Oliwa z oliwek pomaga wygładzić zmarszczki. Działa na skórę kojąco, wzmacnia jej naturalną odporność, zabezpiecza ją przed odwodnieniem, a także likwiduje szorstkość skóry.

Olej rycynowy jest bardzo tłusty i powoli się wchłania. Zmiękcza skórę wokół paznokci oraz przyspiesza ich wzrost.

PEELING Z ANANASA I PŁATKÓW OWSIANYCH

Pół świeżego ananasa miksujemy z 2 łyżkami płatków owsianych, tak aby powstała pasta.

Wcieramy peeling w dłonie. Pozostawiamy na około 10 minut. Po upływie tego czasu spłukujemy letnią wodą.

Owoce ananasa znajdują zastosowanie w kosmetyce, ponieważ zawierają witaminę C, która rozjaśnia skórę, likwiduje przebarwienia i wzmacnia naczynia krwionośne. Zawarte w ananasie kwasy organiczne i enzym bromelaina delikatnie złuszczają martwy naskórek.

Płatki owsiane cechują się wysoką zawartością związków polifenolowych, które mają silne właściwości przeciwutleniające, co czyni z owsa doskonały składnik kosmetyków przeznaczonych do skóry dojrzałej i wrażliwej, nawet ze skłonnością do atopii. Płatki owsiane nawilżą i wygładza skórę oraz złagodzą świąd.

PEELING KAWOWY

1 łyżkę soli morskiej lub zwykłej mieszamy z 1 szczyptą zmielonego cynamonu, 1 łyżką soku z cytryny, 2 łyżkami fusów z kawy.

Przygotowany peeling nakładamy na dłonie i delikatnie masujemy skórę. Następnie zmywamy peeling ciepłą wodą. Na koniec nakładamy na dłonie krem lub mieszankę olejów.

Sok z cytryny rozjaśnia skórę, redukuje przebarwienia.

Kawa zawiera kofeinę, która poprawia mikrokrążenie w skórze. Kofeina ma również właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, które pomagają zwalczać różne niedoskonałości skóry. Zawarte w kawie związki polifenolowe (głównie kwas chlorogenowy) wygładzają nierówności skóry i zapobiegają powstawaniu nowych.


KĄPIEL DŁONI


Kąpiel to bardzo ważny element regularnej pielęgnacji dłoni. Działa relaksująco i odprężająco. Pozwala zatem odpocząć opuchniętym i zmęczonym dłoniom.

KĄPIEL Z PŁATKAMI OWSIANYMI

Dwie łyżki płatków owsianych gotujemy w dwóch szklankach wody i odstawiamy, by napar wystygł. Moczymy dłonie przez 20 minut. Po kąpieli nie spłukujemy dłoni, tylko delikatnie osuszamy ręcznikiem.

Kąpiel z płatkami owsianymi nawilży i wygładzi skórę oraz złagodzi świąd.

KĄPIEL Z SIEMIENIEM LNIANYM

Dwie łyżki siemienia lnianego gotujemy w 1 litrze wody i odstawiamy, by napar wystygł. Moczymy dłonie przez 20 minut. Po kąpieli nie spłukujemy dłoni, tylko delikatnie osuszamy ręcznikiem.

Siemię lniane jest bogate w witaminy A i E, cynk, nienasycone kwasy tłuszczowe. Kąpiel w siemieniu bardzo nawilża skórę, działa kojąco, wygładzająco i przeciwświądowo. Pozostawia na skórze filtr ochronny.

KĄPIEL Z NATKĄ PIETRUSZKI

Pół pęczka pokrojonej natki pietruszki gotuj w litrze wody przez 15 minut. Gdy woda wystygnie, wymocz ręce.

Natka pietruszki, bogata w witaminę C oraz żelazo, ma właściwości regenerujące i wybielające.


NAWILŻENIE


Niewielka liczba gruczołów łojowych sprawia, że tłuszczowy płaszcz ochronny na skórze rąk jest bardzo delikatny i znika po każdym ich umyciu. Aby się odbudował, potrzeba kilku godzin. Pozbawione warstwy ochronnej dłonie stają się czerwone, szorstkie, spierzchnięte. Po każdym myciu dłoni stosuj odpowiednie kremy, które pomogą odbudować płaszcz lipidowy. Dodatkowo przed snem pamiętaj o posmarowaniu dłoni grubą warstwą masła lub oleju roślinnego oraz założeniu bawełnianych rękawiczek. Pod wpływem ciepła cenne składniki lepiej się wchłoną w skórę i paznokcie.

Polecane oleje i masła roślinne do stosowania zimą to: olej słonecznikowy, lniany, sojowy, jojoba, arganowy, kokosowy, z czarnuszki, z pestek dyni, z pestek winogron, z wiesiołka, z kiełków pszenicy, z migdałów, z awokado, z orzechów makadamii; masło shea oraz masło kakaowe.


Autor: Izabela Ryska

Zdjęcia: Designed by Freepik

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.