Uważna ja – #wyzwaniemint | Dołącz już dziś!

Wyzwanie Uważna ja to zadanie dla Ciebie, jeśli chcesz poczuć się jak nowonarodzona.

Wiosna już wkrótce, a to oznacza, że ​​jest to idealny czas na porządki w swojej głowie, ciele i otoczeniu. Okres ten powinnyśmy poświęcić na ustawienie priorytetów, aby lepiej i łatwiej zadbać o siebie. Właśnie dlatego stworzyłyśmy 30-dniowe wyzwanie UWAŻNA JA, by poprawić naszą kondycję psychiczną. 

Podejmij Mentalne Wyzwanie MINT!

uważna ja

Autor: Anna Kuryłek

Zdjęcia: Freepik

SKLEP

Dla kogo wyzwanie Uważna ja 

Mentalne Wyzwanie Uważna ja dla tych Ciebie, jeśli chcesz zadbać o swoje własne Ja. Psychika ma ogromny wpływ na cały nasz organizm. Im bardziej o niej zapominamy, tym bardziej stajemy się zmęczeni, smutni i zaniedbani. W ciągu najbliższych 30 dni skupimy się na sobie i poszukiwaniu odpowiednich metod, aby uczynić dbałość zdrowie fizyczne i psychiczne większą częścią Twojej codzienności.

Pokażę ci, że to, co wydaje się trudne i czasochłonne w rzeczywistości jest proste do wykonania, nie wymaga zaangażowania dużych środków finansowy i Twojego ciągle brakującego czasu! 

W naszym #wyzwaniemint UWAŻNA JA codziennie masz tylko jedno zadanie do wykonania. Niektóre należy zaplanować z wyprzedzeniem, by móc oczekiwać ich w spokoju. Nastaw sobie codzienne przypomnienie i zrób coś dla siebie!

uważna ja
uważna ja

Mentalne wyzwanie Uważna ja – Czy to naprawdę zadziała?

Dr. Natalie Datillo – dyrektor wydziału psychologii w departamencie psychiatrii szpitala Brigham & Woman’s Healthl oraz członkini Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, twierdzi na podstawie swoich obserwacji i badań, że „kiedy wprowadzamy zmiany, aby czuć się lepiej  to zaczynamy czuć się lepiej”. W swojej pracy z pacjentami opiera się na 6 zasadach, które są najbardziej sprawdzonymi naukowo metodami radzenia sobie ze stresem i emocjami w celu poprawienia samopoczucia psychicznego.

 • Ćwiczenia (wszelka zdrowa aktywność wpływa natychmiastowo na poprawę nastroju oraz jest genialnym reduktorem stresu), 
 • Sen (brak odpowiedniej ilości snu zaburza funkcje poznawcze, zdolność rozwiązywania problemów, uważność na szczegóły etc), 
 • Bliskość i wdzięczność (więzi społeczne i docenienie tego co ma się w danym momencie sprzyjają zdrowi psychicznemu)
 • Przyjemność (ważny element ogólnego szczęście)
 • Wdech i Wydech (najlepsza metoda na uspokojenie lęków i zmniejszenie stresu). 

To chyba dobre argumenty by podjąć wyzwanie UWAŻNA JA i przekonać się osobiście?

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

Mentalne wyzwanie UWAŻNA JA – Od czego zacząć?

O to nasze wskazówki, aby ułatwić wyzwanie UWAŻNA JA i czerpać z niego korzyści:

 • Pamiętaj! Dbanie o siebie nie jest samolubne. Kiedy nam jest dobrze, jesteśmy dobre dla naszego otoczenia. Zadbana psychika to gwarancja większej energii i  obecności tu i teraz
 • Zaproponuj przyjaciółce/córce współuczestnictwo. Kiedy dzielimy się naszymi celami i mówimy o nich głośno zazwyczaj wykonujemy je lepiej i dokładniej. Jeżeli stworzymy grupę osób podejmujących wyzwanie zwiększa się odpowiedzialność. Łatwiej jest się pilnować w dobrym towarzystwie niż walczyć samemu.
 • Nie poddawaj się! Jeżeli nie wykonasz zadania albo zamienisz zadania idź dalej. Tylko ci, którzy nic nie robią nie popełniają błędów. Celem nie jest bycie idealnym. Nawet jeżeli z 30 dni wykonasz 10, 15 czy 20 zadań to i tak jest poprawa w stosunku do miesiąca poprzedniego
 • Rób notatki. Jeżeli czujesz zmiany albo liczysz na jakieś konkretne – zapisuj. Zazwyczaj na końcu już nie pamiętamy co jest zmianą szybko przyzwyczajamy się do dobrego. Jeżeli coś sprawia ci trudność – zapisz. Będziesz mogła do tego wrócić by ponownie to przećwiczyć.

Posiadanie przyjaciół, a co za tym idzie silny systemu wsparcia społecznego wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem depresji

Mentalne wyzwanie UWAŻNA JA –  Co dalej?

Po zakończeniu wyzwania pomyśl o 5 dobrych rzeczach jakie się przytrafiły się ci w ciągu miesiąca i poczuj wdzięczność. Wprowadź te nawyki, które były dla ciebie najkorzystniejsze (mogą być wszystkie). Musisz wiedzieć, że poprawa samopoczucia jest procesem ciągłym, więc zaniechanie tych praktyk spowoduje nawrót złych emocji, stresu i napięć.

POBIERZ MENTALE #WYZWANIEMINT UWAŻNA JA

Aby ułatwić ci zadania – UWAŻNA JA, przygotowałyśmy wyzwanie do pobrania. Wydrukuj i powieś w widocznym miejscu, abyś swoje cele zawsze miała na lini wzroku.

Skorzystaj z przestrzenni do zapisania, dodaj złote myśli, trudności lub afirmacje, które pozwolą ci przejść prze wyzwanie UWAŻNA JA!

zrelaksuj się

Mentalne wyzwanie Uważna ja – Krok po Kroku 

 

 

DZIEŃ 1 / Ćwiczenia oddechowe. Oddychając powoli, głęboki wdech i wydech. Poświęć temu od 1 min do 3min. Możesz ta praktykę stosować wszędzie i o każdym czasie: 

 • O poranku przed poderwaniem się z łózka 
 • Pod prysznicem
 • Na koniec dnia by go podsumować 
 • Przed snem by zakodować mózg na pozytywny nastrój 
 • Na spacerze, ławce w parku i czy na plaży.

Oddychając skup myli na jednej rzeczy. Nie myśl o sprawach smutnych czy dołujących. Myśl pozytywnie bądź konstruktywnie np. oddychaj z zagadnieniem, które chcesz rozwiązać.

DZIEŃ 2 / To będzie Dobry dzień. Powtórz kilka razy to zdanie przed snem by Twoja podświadomość mogła zakodować tą wiadomość. Pozytywne programowanie umysłu czyni cud.

DZIEŃ 3 / Spotkaj się przyjaciółką. Posiadanie przyjaciół, a co za tym idzie, silny systemu wsparcia społecznego wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem depresji. Pielęgnujmy zatem dobre relacje i zadbajmy o więzi międzyludzkie. My z natury jesteśmy istotami stadnymi!

DZIEŃ 4 / Zrób coś dobrego dla społeczności. Oddaj nieużywane przedmioty/ubrania osobom potrzebującym. Zabierz dzieci i posprzątajcie las/park/plażę. Zrób coś co spowoduje, że poczujesz się sama z sobą lepiej. Szybka akacja charytatywna poprawi Tobie samopoczucie i przyczyni się do ulepszenia Twojego otoczenia. Małe gesty czy drobne kroki tworzą wielką całość. Filantropia to najwyższa forma egoizmu

DZIEŃ  5 /  Wyjdź na 30 minutowy spacer.  Spacer na łonie natury to prosta czynność, która pomoże nam w walce ze stresem i przyczyni się do lepszej regeneracji naszego organizmu.

DZIEŃ 6 /  Zaplanuj coś o czym marzysz –  Nie ma co wyjaśniać, po prostu zrób to. Warunek – marzenie musi być realne. Może to być: dzień wolny, wyjście na lody, noc w hotelu z ukochanym, kurs gotowania etc. Jednodniowa rodzinna wycieczka

DZIEŃ 7 / Zaplanuj zdrowe i odżywcze posiłki dla całej rodziny. Nie jest tajemnicą to, że to co jesz ma ogromny wpływ na Twoje samopoczucie. Zdrowa dieta zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Odpowiednio zadbany organizm odwdzięcza się pogodnym nastrojem.

DZIEŃ 8 /  Dziś pijesz tylko wodę. Woda to nasze źródło życia, a jednak ciągle trudno nam pamiętać by ją pić. W tym dniu skupiamy się by pić jej jak najwięcej wyrzucając inne płyny włącznie z wieczorny kieliszek wina.

DZIEŃ 9 / Czytaj książkę przez 30 min. Czytanie książek doskonale wpływa na nasze samopoczucie i pracę naszego mózgu dodatkowo pozwala oderwać się od codziennych zmartwień. W trakcie czytania praca serca zaczyna się wyrównywać a hormon stresu zostaje zneutralizowany.

DZIEŃ 10 / Ćwicz jogę przez 30 min. Badania naukowe wykazują, że już regularne ćwiczenie jogi (2 razy w tygodniu)  wpływa znacząco na obniżanie poziomu hormonu stresu, czyli kortyzolu. Oprócz tego zmniejsza poczucie znużenia i poprawia nastrój. Joga pomaga nam zajrzeć do swojego wnętrza i porozmawiać z ukrytym Ja. Bywa to trudne i niewygodne ale bardzo przydatne i konieczne dla higieny zdrowia psychicznego.

DZIEŃ 11 / Dzień energetycznej muzyki. Zaplanuj muzykę na cały dzień. Ustawa jako buźki, słuchaj w łazience, w samochodzie, jak możesz pracy. Śpiewaj i tańcz. Poczuj moc muzyki.

DZIEŃ 12 / Idź spać o 22:00. Dostarczenie wystarczającej ilości snu wpływa na poprawę nastroju, pamięci i układu odpornościowego oraz zmniejsza ryzyko otyłości. Ale nie tylko ilość godzin ale pora o jakiej chodzimy spać odgrywa duże znaczenie.

DZIEŃ 13 / Zaplanuj domowe SPA. Może to być manicure, maseczka na twarz, czy aromatyczna kąpiel . Ważne by sprawiło to Tobie przyjemność. Bo nic nie poprawia nastroju jak Piękna i uważna ja!

DZIEŃ 14 / Wieczór z ulubionym serialem. Wybierz serial, który chciałaś zobaczyć albo dokończ dawno nie widziany. Z pustą głową zasiądź przed TV i delektuj się tym stanem.

DZIEŃ 15 / Ustal  cel na następne 3 dni. Jeden cel do wykonania w ciągu kolejnych 3 dni. Może to być cel dietetyczny (będę jadła regularne śniadania) albo ruchowy (przebiegnę/przejdę 5 km). Cel mierzalny i realny i łatwy do wykonania. Wykonanie zadania da tobie +100 do dalszego działania i stawiania kolejnych celów. A  ich realizacja wpłynie na twoją coraz lepszą samoocenę.

DZIEŃ 16 / Wieczór planszówek. Najstarsza forma rozrywki. Zarezerwuj wieczór z rodziną bądź przyjaciółmi i odpłyńcie w świat planszówek. Zabawa i uśmiech gwarantowane.

DZIEŃ 17 / Polub się z TO DO listą. Zaległa wizyta u lekarza, wysłanie listu do urzędu. Każdy ma swoją listę z niewykonanymi od dłuższego czasu zadaniami. Wykonaj dzisiaj jedno z nich i skreśl!!!

Odkładanie na później to największy złodziej. Kradnie Twój czas, sukcesy, cele, życie… Brian Tracy

DZIEŃ 18 /  Zapisz 3 rzeczy za które jesteś wdzięczna. Nawet jeżeli był to najgorszy dzień, na pewno znajdziesz coś  za co można być wdzięczne, coś pozytywnego!

DZIEŃ 19 / 5 minut medytacji. Mindfulness czyli walka ze stresem poprzez medytację. Nie wiesz jak?  Pobierz bezpłatną aplikację uważności albo poszukaj w necie: Prosta medytacja dla początkujących.

DZIEŃ 20 / Ćwiczenia oddechowe. Oddychając powoli, głęboki wdech i wydech. Poświęć temu od 1 min do 3 min. Możesz ta praktykę stosować wszędzie i o każdym czasie.

DZIEŃ 21 / Spraw komuś komplement. Zasada dobro wraca bądź tyle ile wsadzisz tyle wyjmiesz. Zacznij od siebie rozsiewanie dobrej karmy po świecie a na pewno wróci do Ciebie zdwojona i niezapowiedziana.

DZIEŃ 22 / Poproś o pomoc. Na pewno jest coś czego nie możesz zrobić sama. Cieknący kran, a może tort na urodziny syna alergika, nie przyszyty guzik do koszuli męża. Nie wstydź się i poproś o pomoc. Nie ma możliwości by wszystko robić dobrze i samodzielnie.

DZIEŃ 23 / Spotkanie z przyjaciółmi. My dorośli potrzebujemy dorosłych. Tak jak nasze pociechy spotykają się z koleżankami/kolegami. Tak i my tez potrzebujemy takich wyjść. To pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

DZIEŃ 24 / Oczyść swoje social media z negatywnych osób. FB czy Instagram stały się nieodzowną częścią naszej rzeczywistość. Dlatego czystki z negatywnych emocji zacznij w tych miejscach.

DZIEŃ 25 / Umów się na randkę. Z mężem, partnerem. Jeśli jesteś singlem, nie ma problemu. Zadzwoń do dobrego znajomego, i  zaplanujcie coś fajnego.

DZIEŃ 26 / Uziemiaj się. Składamy się w dużej mierze z wody i minerałów, przez co jesteśmy przewodnikami energii.  Przez kontakt z naturalnym podłożem dochodzi do wyrównania energii elektrycznej. Potrzebujesz wskazówek, wróć do naszego artykułu o uziemianiu – KLIKNIJ TU

DZIEŃ 27 / Maluj, rysuj, koloruj. Kolorowanki antystresowe nie tylko uspokoją nasze skołatane nerwy ale również są formą treningu uważności. Sięgając do nich dość szybko zapominamy o troskach dnia codziennego i w skupieniu i cierpliwości kolorujemy starannie kolejne strony. To idealna odskocznia od smartfona!!!!

DZIEŃ 28 / Obejrzyj komedię. Pamiętaj śmiech to zdrowie. Minuta szczerego śmiechu to 10 minut dłużej życia ?

DZIEŃ 29 / Spotkaj się z rodzeństwem lub bliską rodziną. Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli – Albert Schweitzer. Samo zobaczenie uszczęśliwionej babci na Twój widok – Ciebie również uszczęśliwi.

DZIEŃ 30 / Nie śpij z telefonem. Odłóż telefon na 30 min przed snem do innego pokoju. Niebieskie światło emitowane przez ekran wpływa negatywnie na hormon snu. Wcześniejsze odłożenie smartfona i nie tylko pomoże Ci szybciej zasnąć ale i wpłynie korzystnie na jakość twojego snu.

DZIEŃ 31 / Wprowadź nowy nawyk. Przejrzyj listę zadań z ostatnich 30 dni i zastanów się nad zmianą w twojej codzienność. Może wieczór gier powinien stać się cotygodniowym wydarzeniem?  Albo zdrowy posiłek sprawiły, że dzień okazał się łatwiejszy do przetrwania etc. Pozytywnie ukończone mentalne wyzwanie Uważna ja na pewno może być powodem do dumy, ale może również stać się motywacją do zmiany nawyków. Uczyń poszczególne wyzwania regularnymi zajęciami trwającymi całe życie.

Mocno trzymam za ciebie kciuki. Niech ten miesiąc wyzwania mentalnego przyniesie ci spokój, relaks i optymistyczne podejście do życia. Zrób to dla siebie!

uważna ja

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.