O której organizować burzę mózgu, aby nie była burzą w mózgu? Czy najlepszy czas na prośbę o podwyżkę zależy od faz księżyca? Seks tylko przed snem, a fitness o poranku? I o której trzeba iść spać, aby się w końcu wyspać? Czy wiesz, że na te pytania odpowie ci twój własny zegar biologiczny.
Najważniejsze odkrycia dotyczące badań rytmu okołodobowego z ostatnich lat udowodniły, że:
#1 Leczenie chorób takich jak nowotwory w zgodzie z zegarem biologicznym może uratować życie
W 2009r. naukowcy z University of North Carolina School of Medicine przeprowadzili eksperymenty na myszach, pobierali próbki z mózgu myszy o różnych porach i odkryli, że jeśli lek jest podawany nocą, DNA naprawia się siedem razy szybciej. Naukowcy postawili tezę, że by zminimalizować efekty uboczne i zmaksymalizować skuteczność leków, powinny być podawane pacjentom wtedy, gdy ich komórki mają większą szansę na autonaprawę.
#2 Myślenie w zgodzie z zegarem biologicznym może sprawić, że będziesz bystrzejsza i bardziej kreatywna
W 2011r. zespół psychologów z Michigan State University of Albion College poprosił uczestników badania o rozwiązywanie różnych zadań o różnych porach dnia. Zadania kreatywne rozwiązywali, gdy byli zmęczeni i senni, a analityczne, gdy byli rozbudzeni i czujni. Naukowcy doszli do wniosku, że myślenie kreatywne i analityczne opiera się na rytmie biologicznym.
#3 Jedzenie w zgodzie z zegarem biologicznym pomoże ci zapanować nad wagą
W 2013r. naukowcy z Universidad de Murica w Hiszpanii przeprowadzili badanie na osobach cierpiących na nadwagę. Rozpisali im dietę 1400 kalorii na 20 tygodni, z czego dla połowy uczestników największy posiłek spożywany był przed 15:00, a druga po 15:00. Naukowcy opublikowali wyniki, pokazujące, że osoby jedzące wcześniej straciły średnio 10kg, a ci później 7,5kg.
#4 Życie w zgodzie z rytmem biologicznym może uczynić cię szczęśliwym
W 2015r. naukowcy z Righospitalet w Kopenhadze przeprowadzili badanie z wykorzystaniem choreoterapii na 75 pacjentach cierpiących na ciężką depresję. 62% pacjentów doświadczyło po 6 miesiącach remisji choroby, 38% natomiast to ci którzy stosowali wyłącznie ćwiczenia
#5 Bieganie według zegara biologicznego sprawi, że będziesz szybsza
W 2015r. naukowcy z University of Birmingham postanowiła zdefiniować powiązanie pomiędzy wynikami sportowców a ich uczuciem pobudzenia i aktywności rano i wieczorem. Okazało się, że liczba godzin pomiędzy pobudką biegaczy a wyścigiem miała ogromny wpływ na ich osiągnięcia. Osoby budzące się później biegały wieczorem, były o wiele szybsze, niż jeśli biegały rano. Różnice w prędkości były znaczące i sięgały 26 procent.
Doktor Michael Breus, chronobiolog i psycholog kliniczny dzięki codziennej pracy z pacjentami stworzył przełomową teorię chronotypów. Jest autorem zaskakująco prostego i skutecznego programu, który prowadzi do synchronizacji rytmu naszego życia z wewnętrznym zegarem biologicznym. Zbadał i pokazał, że ludzie wcale nie dzielą się na SOWY i SKOWRONKI! W swojej książce „Potęga kiedy” Wydawnictwa Znak określi cztery typy osób: DELFIN, LEW, NIEDŹWIEDŹ ORAZ WILK.
Wiedza o twoim naturalnym zegarze biologicznym sprawi, że poznasz swój idealny moment. Na regenerujący sen, udany trening, kreatywne myślenie, a nawet podwyżkę i seks… Wystarczą drobne zmiany w planie dnia, by w pełni uwolnić swój potencjał.
Nie musisz zmieniać tego, CO robić i JAK. Kluczem do sukcesu jest KIEDY.
Chcesz przekonać się jakim chronotypem jestem, ROZWIĄŻ TEST już dziś i zmień swoje życie!
Źródło: Mar.pras.