O której organizować burzę mózgu, aby nie była burzą w mózgu? Czy najlepszy czas na prośbę o podwyżkę zależy od faz księżyca? Seks tylko przed snem, a fitness o poranku? I o której trzeba iść spać, aby się w końcu wyspać? Czy wiesz, że na te pytania odpowie ci twój własny zegar biologiczny.

potęga kiedy_MAMMAZINE Najważniejsze odkrycia dotyczące badań rytmu okołodobowego z ostatnich lat udowodniły, że:

#1 Leczenie chorób takich jak nowotwory w zgodzie z zegarem biologicznym może uratować życie

W 2009r. naukowcy z University of North Carolina School of Medicine przeprowadzili eksperymenty na myszach, pobierali próbki z mózgu myszy o różnych porach i odkryli, że jeśli lek jest podawany nocą, DNA naprawia się siedem razy szybciej. Naukowcy postawili tezę, że by zminimalizować efekty uboczne i zmaksymalizować skuteczność leków, powinny być podawane pacjentom wtedy, gdy ich komórki mają większą szansę na autonaprawę.

#2 Myślenie w zgodzie z zegarem biologicznym może sprawić, że będziesz bystrzejsza i bardziej kreatywna

W 2011r. zespół psychologów z Michigan State University of Albion College poprosił uczestników badania o rozwiązywanie różnych zadań o różnych porach dnia. Zadania kreatywne rozwiązywali, gdy byli zmęczeni i senni, a analityczne, gdy byli rozbudzeni i czujni. Naukowcy doszli do wniosku, że myślenie kreatywne i analityczne opiera się na rytmie biologicznym.

#3 Jedzenie w zgodzie z zegarem biologicznym pomoże ci zapanować nad wagą

W 2013r. naukowcy z Universidad de Murica w Hiszpanii przeprowadzili badanie na osobach cierpiących na nadwagę. Rozpisali im dietę 1400 kalorii na 20 tygodni, z czego dla połowy uczestników największy posiłek spożywany był przed 15:00, a druga po 15:00. Naukowcy opublikowali wyniki, pokazujące, że osoby jedzące wcześniej straciły średnio 10kg, a ci później 7,5kg.

#4 Życie w zgodzie z rytmem biologicznym może uczynić cię szczęśliwym

W 2015r. naukowcy z Righospitalet w Kopenhadze przeprowadzili badanie z wykorzystaniem choreoterapii na 75 pacjentach cierpiących na ciężką depresję. 62% pacjentów doświadczyło po 6 miesiącach remisji choroby, 38% natomiast to ci którzy stosowali wyłącznie ćwiczenia

#5 Bieganie według zegara biologicznego sprawi, że będziesz szybsza

W 2015r. naukowcy z University of Birmingham postanowiła zdefiniować powiązanie pomiędzy wynikami sportowców a ich uczuciem pobudzenia i aktywności rano i wieczorem. Okazało się, że liczba godzin pomiędzy pobudką biegaczy a wyścigiem miała ogromny wpływ na ich osiągnięcia. Osoby budzące się później biegały wieczorem, były o wiele szybsze, niż jeśli biegały rano. Różnice w prędkości były znaczące i sięgały 26 procent.

Potęga_kiedy-1

Doktor Michael Breus, chronobiolog i psycholog kliniczny dzięki codziennej pracy z pacjentami stworzył przełomową teorię chronotypów. Jest autorem zaskakująco prostego i skutecznego programu, który prowadzi do synchronizacji rytmu naszego życia z wewnętrznym zegarem biologicznym. Zbadał i pokazał, że ludzie wcale nie dzielą się na SOWY i SKOWRONKI! W swojej książce „Potęga kiedy” Wydawnictwa Znak określi cztery typy osób: DELFIN, LEW, NIEDŹWIEDŹ ORAZ WILK.

Wiedza o twoim naturalnym zegarze biologicznym sprawi, że poznasz swój idealny moment. Na regenerujący sen, udany trening, kreatywne myślenie, a nawet podwyżkę i seks… Wystarczą drobne zmiany w planie dnia, by w pełni uwolnić swój potencjał.

Nie musisz zmieniać tego, CO robić i JAK. Kluczem do sukcesu jest KIEDY.

Chcesz przekonać się jakim chronotypem jestem, ROZWIĄŻ TEST już dziś i zmień swoje życie!

Źródło: Mar.pras.

 

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.