Chcesz mieć dobre i satysfakcjonujące życie? Chcesz nauczyć się co robić, ale uczucia i emocje pomagały, a nie przeszkadzały? ,,Pozwól sobie na uczucia. Wykorzystaj moc inteligencji emocjonalnej” Marc’a Brackett pokaże Ci strategie na odczytywanie emocji, ich rozumienie oraz rozwijanie ineligencji emocjonalnej u swoich dzieci.
SKLEP
Przyznasz mi rację, że emocje są najważniejszą częścią człowieczeństwa? Nie rzadko nas przerażają, często nie potrafimy ich kontrolować, a nawet nazwać. A to wszystko prowadzi do stresu i frustracji. A gdybym powiedziała Ci, że są sposoby na pozyskanie umiejętności emocjonalnych, które pozwolą Ci na dobre i satysfakcjonujące życie?
Właśnie z tego artykułu dowiesz się jak to zrobić. A wszystko za sprawą książki ,,Pozwól sobie na uczucia. Wykorzystaj moc inteligencji emocjonalnej”, której autorem jest Marc Brackett.
Inteligencja emocjonalna to temat, który mi osobiście towarzyszy od podstawówki. Pamiętam jak dziś niebieską książkę o tym tytule w biblioteczce mojej mamy, którą podczytywałam w wolnej chwili.
Mówienie o emocjach i uczuciach to nadal dla wielu osób trudny temat. W moim przekonaniu tłumienie ich w sobie może prowadzic jedynie do problemów i trudności w codziennym życiu. No bo tak naprawdę jak często słyszymy pytanie ,,Jak się czujesz?” wypowiadanie szczerze, dające wrażenie, że kogoś to naprawdę interesuje. Ba, ile razy same sobie zadajemy to pytanie i umiemy na nie odpowiedzieć nawet przed sobą. Moim celem jako mamy jest właśnie przekazanie tej umiejętności dzieciom. Chcę pokazać im jak mają radzić sobie z emocjami, wskazać im strategie i dobre pomysły.
To wszystko znalazałm właśnie w ksiażce ,,Pozwól sobie na uczucia”, i zamierzam się podzielić z Tobą co odkryjesz w niej, aby mogło pomóc i Tobie i Twojej rodzinie. Nie od święta, ale tak do korzystania każdego dnia.
Naukowcy udowadniają, że umiejętności emocjonalne pozwalają na lepszą egzystencję, a dzieciom nawet na lepsze wyniki w nauce.
Wujka Google możemy dzisiaj zapytać o wszystko, ale czy będzie wiedział dlaczego na myśl opracy boli Cię brzuch? A Twoja córka jest przygnębiona?
Przyjęło się, że uzewnętrzniane emocji nie powinno mieć miejsca. Mamy być powściągliwi i nie mówić, że czasem jest nam źle. TO nasza instynktowa reakcja, nie pokazujmy złych emocji ze strachu przed odrzuceniem. A prawda jest taka, że jeśli nie nauczymy się nazywać emocji, przejmą one nad nami kontorlę i zamiast być panem sytuacji, będziemy żyć w ich cieniu.
Uczucia są jak tytuły wiadomości w gazecie. Niosą konkretną informację o tym, co dzieje się w głowie. Na całe szczęście jest wiedza nuakowa, która pozwala na zrozumienie tych emocji, ich zawanie, a potem na radzenie sobie z nimi.
5 nauk, które posiądziesz czytając książkę ,,Pozwól sobie na uczucia. Wykorzystaj moc inteligencji emocjonalej”
Chcesz wejść na wyższy level codzienności? No to czytaj i wdrażaj w życie!
Ale zanim pójdziemy dalej, oto kilka pojęć, które musisz znać.
UCZUCIA – to wrażenie, które rodzi się pod wpływem emocji
INTELIGENCJA EMOCJONALNA – to pojęcie wprowadzone w 1990 roku przez Petera Salovey oraz John Mayer, które oznacza ,,zdolność do monitorowania własnych i cudzych uczuć oraz emocji, rozróżniania ich i wykorzystywania informacji jako czynnika kierującego myśleniem i działaniem innej osoby”
1. Istnieje 5 kroków do tego, aby stać się ,,badaczem emocji”
Po pierwsze: musisz nauczyć się rozpoznawać swoje i cudze emocje – powiedzą Ci o tym nie tylko słowa, ale czyny, gesty, tembr głosu
Po drugie: musisz rozumieć to uczucie i wiedzieć skąd się wzięło – czyli szukasz przyczyny tej emocji, a następnie dostrzegasz w jaki sposób wpłynęła ona na Twoje zachowanie
Po trzecie: musisz umieć nazwać emocje. Każdy z nas ma swój ,,słownik uczuć”. Umiejąc nazwać uczucia, zwiększasz pewność siebie i skutecznie się komunikujesz z otoczeniem.
Po czwarte: naucz się wyrażać uczucia zgodnie z naszą kulturą społeczną oraz w szerszym kontekście. To tak zwane dopasowanie do odbiorcy.
Po piąte: reguluj emocje, nie pozwól im kontrolować siebie. Zatem monitoruję emocje, łagodzę je, przekuwam w powodzenia tak, aby kontrolować siebie i pomagać w działaniach innym.
2. Aby uczyć przejawiania i rozumienia emocji innych, najpier sami musimy się tego nauczyć
Z książki ,,Pozwól sobie na uczucia” dowiesz się, że badania pokazują jasno – jeśli umiesz radzić sobie ze swoimi emocjami, to nauczysz tego i dziecko. Dopiero w takiej relacji dziecko ma szansę czerpania z Twojej wiedzy i przejmowanie Twoich dobrych praktyk. W przeciwnym razie brak tych dobrych wzorców, nie zadziała. Zatem zaczynamy od siebie, żeby wzmacniać umiejętności emocjonalne dziecka.
3. Zdobycie umiejętności emocjonalnych to dobro wspólne, nie indywidualne
Umiejętności emocjonalne pozyskujemy nie tylko na swój własny użytek. Dopiero stosowane w ramach społęczności, tworzą sieć wzmacniającą ich wpływy. Badania, które wskazane zostały w książce ,,Pozwól sobie na uczucia” udowadniają, że nauka umiejętności emocjonalenj w społeczności, zmniejsza liczbę stresu, nieszczęść i zła.
Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!
Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.
4. Każda emocja to informacja
Jak podkreśla autor ksiązki Marc Brackett nasze życie emocjonalne to prawdziwa jazda kolejką górską. Każda emocja pokazuje nam, że coś się dzieje. To własnie emocje mówią nam, co zrobić z wiedzą o uczuciach i motywują do działania. Jednym słowem system emocjonalny pomaga nam radzić sobie z życiem. nie bez powodu hasło ,,Co myślę, to czuję”.
5. Jak emocje wplywają na nasze życie?
Już Platon mówił, że ,,Uczenie się wyrasta z emocji”. Stan emocjonalny ma wpływ na zapamiętywanie oraz na to, na co zwracamy uwagę. Drugi obszar wpływu emocji na codzienność to podejmowanie decyzji. Przez pryzmat innych emocji, podejmuje różne decyzje. inne w stresie, a inne w smutku czy radości. Trzeci obszar to tworzenie relacji społecznych. To, w jaki sposób intepretujemy uczucia innych, ma wpływ na to czy chcemy być blisko, czy też nie, tej osoby. Emocje wpływają też na nasze zdrowie. I to niewątpliwie czwarty obszar wpływy emocji na naszą codzienność. Emocje wywołują szereg fizycznych reakcji w naszym organizmie. Moga miec one pozytywny lub negatywny dla naszego zdrowia skutek. Ostatnia strefa to kreatywność i wydajność. Jeśli nauczymy się traktować emocje jako narzedzia, mogą skutkować powodzeniem.
Jak wiedzę z książki ,,Pozwól sobie na emocje” wykorzystać w praktyce?
W książce znajdziesz konkretne techniki i strategie na to, aby wprowadzić plan ,,badacz emocji” w domu czy w pracy. Będziesz miała możliwość wybrania najlepszej dla siebie techniki, a wszystko po to, aby zadbać o życie emocjonalne swoje i dzieci.
Dobry plan to podstawa. W pierwszej kolejności musisz chcieć zmian dla siebie i swojej rodziny. Wiedz jednak, że rozwijanie inteligencji emocjonalnej to proces. Autor wprowadza 4 kroki.
PIERWSZY – to kurs na sukces. W tym etapie tworzysz kartę praw dla swojej rodziny
DRUGI – to angaż w eksploracje, czyli jesteś ,,badaczem emocji:, słuchaj, aby zrozumieć. Zajmujesz się tylko objawami, a nie samą emocją.
TRZECI – stwóz strategię dla każdego dziecka
CZWARTE – nie poddawaj się, kontynuuj plan regulowania emocji w życie przez cały czas. To zaangażowanie na całe życie
Książka ,,Pozwól sobie na emocje. Wykorzystaj moc inteligencji emocjonalnej” to dopiero początek rewolucji. Odblokuj potęgę własnych emocji! Uzmysłowisz sobie, jak ważne jest pozwolić sobie na emocje i uczucia. Co więcej dostaniesz konkretną wiedzę o tym jak czerpać z emocji w codziennym życiu. A wszystko w taki sposób, aby emocje były wsparciem, a nie przeszkodą w działaniu. Praca nad umiejętnościami emocjonalnymi jest możliwa, trzeba tylko chcieć. W efekcie poprawisz życie rodzinny, wesprzesz swoje relacje z innymi, a nawet masz szansę na poprawę stanu zdrowia. Jestem pewna, że będziesz bardziej szczęśliwym człowiekiem!
Książka ,,Pozwól sobie na uczucia. Wykorzystaj moc inteligencji emocjonalnej” ukazała się nakładem Wydawnictwa Sensus.
Jeśli masz ochotę po nią sięgnąć – KUP TU.
Najnowsze komentarze