Oczekując pierwszego dziecka przyszłość wydaje się być krainą mlekiem i miodem płynącą. Śliczny maluch leżący w łóżeczku obok niego pijąca ciepłą kawę zadbana mama i wypoczęty tata. Wszyscy pięknie się uśmiechają, a wokół nich panuje niemal sterylny porządek. Rzeczywistość jednak jest kompletnie inna. Czy istnieje „Rodzic Idealny”?
SKLEP
I tak przechodzimy do najważniejszej informacji tego artykułu:
RODZIC IDEALNY NIE ISTNIEJE.
KIM JEST WYSTARCZAJĄCO DOBRY RODZIC?
Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!
Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.
Mów NIE z miłości jako wyraz szacunku do siebie i swoich dzieci. Dzieci potrzebują słowa NIE z kilku względów.
5 SPOSOBÓW NA TO JAK ZADBAĆ O POKŁADY CIERPLIWOŚCI I STAĆ SIĘ RODZICIELSKIM KWIATEM LOTOSU?
Presja jest złym doradcą. Zatrzymaj się, otwórz album ze zdjęciami, powspominaj, odszukaj radość z rodzicielstwa. Przypomnij sobie dobre momenty i sytuacje z dnia poprzedniego. Zastanów się za co cenisz swoich bliskich, za co cenisz siebie. Skup się na zasobach, na tym co Wam wychodzi dobrze. Zrób listę tego, co lubicie robić wspólnie lub z poszczególnymi członkami rodziny. Sięgajcie do niej w chwilach, kiedy brakuje Wam zasobów.
Naucz się odpuszczać
Nic się nie stanie, kiedy od czasu do czasu podasz obiad z gotowca czy nie posprzątasz mieszkania. Mierz siły na zamiary. Porzuć postawę wszechmocy i dopuść do siebie myśl, że nie musisz ogarniać wszystkiego. Zastanów się czy poprzeczka jaką stawiasz sobie i dziecku jest osiągalna. Przemyśl czy spełniasz tylko Wasze oczekiwania czy też oczekiwania innych osób (spoza najbliższej rodziny). Ustal priorytety. Może w Waszej codzienności jest coś, co Was mocno obciąża, zajmuje dużo czasu i energii, a niekoniecznie jest Wam potrzebne.
Juul napisał „Należy zaspokajać potrzeby dziecka, ale nie wolno wyrzekać się własnych. Kto bowiem neguje własne potrzeby, wkrótce poczuje, że życie go przerasta a winę na to zrzuci na dziecko”. Odmawianie często przychodzi z trudem i jest okraszone obawą rodzica o to, że dziecko doświadczy trudnych emocji. Mów NIE z miłości jako wyraz szacunku do siebie i swoich dzieci. Dzieci potrzebują słowa NIE z kilku względów. Najważniejsze z nich to troska o potrzeby dziecka (nie zachcianki!) oraz poczucie, że odmawianie jest w porządku. Dzięki temu w przyszłości łatwiej im będzie odmówić, jeśli ktoś będzie próbował przekroczyć ich granice.
Znasz zasadę maski tlenowej w samolocie? Rodzic najpierw zakłada maskę sobie, a dopiero potem dziecku. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli rodzic straci przytomność to nie będzie w stanie zaopiekować się swoim dzieckiem podczas awarii samolotu. Taką samą zasadą postaraj się kierować w waszej codzienności. Zaspokojone potrzeby fizjologiczne i emocjonalne stanowią podstawę regulacji emocji i są doskonałą drogą do rodzicielskiego kwiatu lotosu.
Wsłuchaj się w to, co mówi twoje ciało. Naucz się zauważać pierwsze oznaki zmęczenia, smutku, złości i frustracji. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zareagować na czas. Zaspokajając swoje potrzeby (nie zachcianki!) pomożesz wyciszyć się swojemu układowi nerwowemu, naładujesz zbiornik zasobów i odzyskasz wewnętrzny spokój (a przynajmniej jego część). Czasem wystarczy łyk wody, kilka głębokich wdechów i nazwanie w myślach swoich emocji.
I pamiętaj: JESTEŚ WYSTARCZAJĄCO DOBRYM RODZICEM.
Anna Gawlik – z wykształcenia jest psychologiem, neurologopedą, familiologiem i praktykiem metody Kids Skills. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się prowadząc profil Językiem Emocji. Prywatnie jest szczęśliwą żoną i mamą. Uwielbia śpiewać, słuchać muzyki, czytać kryminały, a kiedy tego potrzebuje zapewnia sobie ciszę i chwilę samotności.