Tatry Przewodnik dla dużych i małych

,,Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” to pierwsza książka dla dzieci o Tatrach. Przeczytałam i sprawdziłam dlaczego warto do niej zajrzeć. Sprawdź i Ty!

tatry przewodnik

SKLEP

Tytuł: Tatry. Przewodnik dla dużych i małych

Autor: Beata Gawryluk, Paweł Skawiński

Ilustracje: Adam Pękalski

Wydawnictwo Literackie

Wiek: 6+

Premiera: 5 maja 2021

Cena: 49,90 zł

Aż wstyd się przyznać, ale w Tatrach nigdy nie byłam. Miłością ogromną kocham Bieszczady, to tam zawędrowaliśmy całą piątką 3 lata temu. W kolejnym roku odkrywaliśmy Karkonosze, a w zeszłym roku miały to być właśnie Tatry. I chociaż pandemia pokrzyżowała nam plany, dzisiaj z książką ,,Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” palcem po mapie przygotowujemy się do tej wyprawy. Kiedy dotrzemy, jeszcze nie wiem, ale wiem, że warto poczekać.

Wiem, że i Ty szukasz miejsca na wakacje 2021, zatem specjalnie dla Ciebie przygotowałam krótką, ale treściową w informacje i inspiracje recenzję książki. Czytaj i planuj podróż w polskie Tatry. Będę Twoim przewodnikiem.

Kto napisał książkę ,,Tatry. Przewodnik dla dużych i małych”

Barbarę Gawryluk zapewne dobrze znasz. To autorka książek dla dzieci, Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego w 2009 roku. Kojarzysz ją na pewno jako tłumacza, przełożyła bowiem na język polski wiele świetnych tytułów szwedzkiej literatury dziecięcej. Dziennika, prowadzi na antenie Radia Karków autorską audycję ,,Alfabet”.

Książka ,,Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” nie powstałaby jednak, gdyby nie pomoc i doświadczenie Pawła Skawińskiego. To on był Dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale także przewodnikiem tatrzańskim. A na dokładkę również ratownikiem ochotnikiem. Ten taternik dołożył swoją cegiełkę do książki w postaci wiedzy i znajomości polskich Tatr.

Co ciekawego znaleźliśmy w książce?

To istna kopalnia wiedzy nie tylko o tarach, ale o dobrych praktykach górskich. Dla nas ,,Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” to świetne zajęcia teoretyczne przed wcieleniem w życie planu Tatry. Z zaciekawieniem czytałyśmy z Zoe stronice książki, a i starszaki dopytywały kiedy wreszcie tam dotrzemy.

Czytają książkę ,,Tatry. Prewodnik dla dużych i małych”:

 • poznaliśmy historię Tatrzańskiego Parku Narodowego
 • dowiedzieliśmy się jak przygotować się do wyjścia na szlak górski
 • już wiemy czego spodziewać się można po górskiej pogodzie
 • umiemy rozróżnić szlaki
 • wiemy jakie zwierzęta spotkać możemy w Tatrach
 • znamy zagrozenia czychające w górach
 • nauczyliśmy sie numeru alarmowego
 • wiemy co warto zobaczyć

 

tatry przewodnik
tatry przewodnik

Co nas mile zaskoczyło czytając ,,Tatry. Przewodnik dla dużych i małych”

Pokochaliśmy tą książkę nie tylko za ogrom wiedzy o Tatrach, ale za rysunki, które były naszym przewodnikiem i pozwoliły nam poczuć się jakbyśmy byli już w górach. Oprócz informacji o Tatrach, raczyliśmy się legendami tatrzańskimi i poznawaliśmy kulturę górali. Wisienką na torcie były kulinarne wzmianki, bo wszyscy kochamy testować lokalną kuchnię.

Książka napisana jest prostym językiem, zachęcającym dzieci do pogłębiania wiedzy i wodzenia palcem po mapie. Mają możliwość odkrywania świat fauny i flory tatrzańskiej poprzez kolejne stronice książki.

Jak w pełni wykorzystać książkę?

Uwielbiamy książki, aby pobyć z danym tytułem dłużej zawsze szukać zajęć okołotematycznych, aby wnikliwie zgłebiać temat. ,,Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” świetnie się do tego nadają. Oto kilka pomysłów na zabawę z książką w roli głównej:

 • poszukiwanie filmu dokumentalnego o Tatrach
 • wizyta na lokalnym bazarze w poszukiwaniu górskich smaków i degustacja w domu
 • wieczór legend górskich przy ognisku
 • wyznaczenie trasy wycieczki w Tatry
 • praca plastyczna, hasło przewodnie – Tatry, metoda dowolna
 • quiz wiedzy o Tatrach (dołączony na końcu książki) – można rozbudować o swoje własne pytania
 • rozmowa z babcią/dziadkiem o Tatrach – zapewne byli i widzieli
tatry przewodnik
tatry przewodnik
tatry przewodnik

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

Krótka recenzja książki ,,Tatry. Przewodnik dladużych i małych”

Przeczytasz, pokochasz i będziesz chciała wraz z rodziną wsiąść w samochód obierając kierunek polskie Tatry. Ta książka to kompleksowy przewodnik z dawką inspiracji i ogromem wiedzy. Książka która uczy, bawi i dostarcza nowych możliwości. Takich przewodników dla dzieci nam potrzeba. 

Jeśli masz ochotę sięgnąć po tą książkę – KUPISZ JĄ TU.

Premmiera książki przewidziana jest na 5 maja 2021 roku.

tatry przewodnik
tatry przewodnik
tatry przewodnik
tatry przewodnik

Dziękuję Wydawnictwu Literackiemu za zaufanie i możliwość przygotowania recenzji książki.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.