Mindfulness dziecka, czyli trening uważności i odkrywania świata

Mindfulness to celebrowanie tu i teraz. Poznaj ćwiczenia, które wesprą trening uważności dziecka.

Autor: Wiktoria Sieja

trening uważności

Czy trening uważności jest dobry dla Twojego dziecka?

 

Przebodźcowane, przeładowane obowiązkami, nadpobudliwe i z brakiem możliwości skupienia się nawet na chwilę. To nasze dzieci. To nasze dzieci, które każdego dnia przemierzają  świat z rozkojarzeniem pod pachę. Czy jest im łatwo? Na pewno nie. Czy możemy im pomóc? Tak.

Mindfulness to inaczej trening uważności. Uważność, czyli bycie tu i teraz. Zauważanie tego co dzieje się wokół mnie i przyglądanie się temu z zainteresowaniem. To również ciekawe świata pytania i odważnie wyrażane towarzyszące emocje i uczucia. Dobra wiadomość jest taka, że mindfulness można nabyć, a wręcz wyćwiczyć.

W świecie dorosłych uważność przybrała formę medytacji. I o ile ciężko usadzić dziecko na macie, o tyle łatwiej pokazać mu kilka prostych ćwiczeń. Zasada jest prosta, ma być zabawnie, angażująco i co najważniejsze krótko.

Gotowi na trening?

trening uważności

MUZYKA ŚWIATA

Kiedy pralka przestaje dudnić, telewizor milknie zaczynamy odkrywać hałasy naszego domu. Czas na trening uważności!

ĆWICZENIE

Ustal z dzieckiem dźwięk, na który w waszym domu lub najbliższym otoczeniu zapanuje cisza. Zamknijcie oczy i wsłuchajcie się uważnie. Może usłyszycie śpiew ptaków dobiegający zza okna, może w drugim pokoju zatrzeszczy parkiet. Bądźcie otwarci na każdy z dźwięków i starajcie się go nazwać.

GÓRA I DÓŁ

Czyli obserwowanie swojego oddechu. To niezwykle wyciszające ćwiczenie, które przy odpowiednich rekwizytach zainteresuje najmłodszych i będzie doskonałym treningiem uważności.

ĆWICZENIE

Połóż się z dzieckiem na placach i zdecydujcie jaki przedmiot umieścicie na swoich klatkach piersiowych. Może to być mała poduszka, miś lub inna ulubiona zabawka. Obserwujcie jak dzięki waszym oddechom unoszą się raz w górę raz w dół. Myk polega na tym, że oddech musi być na tyle równy i spokojny, żeby zabawka nie spadła. 

trening uważności
trening uważności

SMAKOSZ

Dobre jedzenie poprawia nam humor już z samego tytułu. Znajdź przekąskę lub owoc, które twoje dziecko lubi najbardziej. Niech to będzie przyjemny trening uważności!

ĆWICZENIE

Zawiąż mu oczy i pozwól, aby smaki rozpływały się po jego podniebieniu. Degustacja ma być na tyle wolna, aby smakosz mógł określić każdy smak, który czuje. 

SIŁACZ

Nawet w tak małym ciele może zebrać się cała góra złości. Na pewno niejednokrotnie się o tym przekonałaś. To właśnie moment, w którym warto wprowadzić trening uważności.

ĆWICZENIE

Dobrym sposobem na rozluźnienie i wyładowanie napięcia jest spięcie wszystkich mięśni. Poproś dziecko, aby przez kilka sekund napięło każdą część swojego ciała- od stóp do głów. Następnie rozluźnijcie ciało i zademonstrujcie bezwład szmacianej lalki.  

trening uważności

Małe stópki, które przemierzają tak przeładowany świat zasługują na chwilę odpoczynku i skupienia. Te proste ćwiczenia pomogą im teraz skupić uwagę i zauważyć otoczenie. Kto wie jakie efekty przyniosą w przyszłości? 

1 // 2 // 3 // 4 // 

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.