,,Wybór” książka Edith Eger

Edith Eger przeżyła niemożliwe i potrafiła dalej żyć. ,,Wybór” to książka, której w pierwszej chwili się obawiasz, ale już w kolejnej, chciałabyś przytulić bohaterkę i ochronić ją przed całym złem II Wojny Światowej. Aż wreszcie czerpiesz z siły, którą Edith Eger znalazła w sobie, aby wrócić znad krawędzi śmierci.

wybór edith eger

SKLEP

,,Wybór” Edith Eger, to książka która wnosi tyle samo bólu, co uskrzydlenia. Bo trudno znaleźć balans między okrucieństwem II Wojny Światowej, a siłą, która pozwoliła zmierzyć się z traumą, która po tych wydarzeniach pozostała. Tematyka wojenna jest dla mnie szczególnie trudna z uwagi na ogromną empatię, którą odczuwam. Do książki podchodziłam kilka razy, wybierając pory dnia tak, aby mieć szansę na złapanie oddechu, ale także, aby nie przytłoczyły mnie myśli. To nie jest książka łatwa, ale może być przyjemna, jeśli skupisz się nie na niewyobrażalnym cierpieniu ludzi, ale na sile, którą bohaterka książki umiała w sobie znaleźć, żeby przetrwać i dalej żyć. 

wybór edith eger
wybór edith eger

Tytuł: ,,Wybór”

Autor: Edith Eger

Tłumaczenie: Barbara Szelewa

Wydawnictwo Czarna Owca

Wiek: 18+

 

Co wiemy o Edith Eger?

Edith Eger miała zaledwie 16 lat, gdy doświadczyła w życiu najgorszego zła, jakiego kiedykolwiek ludzkość zaznała. Mieszkała wraz z rodziną na Węgrzech, okupowanych przez Hitlera. Jako Żydówka razem z rodziną została zesłana do obozu koncentracyjnego Auchwitz. Jej rodzice zginęli w komorze gazowej zaraz po przyjeździe do obozu, ale jej wraz z siostrą Magdą udało się przetrwać niemożliwe. Jej droga po obozach zagłady to było istne piekło na Ziemi. Odwaga Edith pozwoliła jej i siostrze przetrwać. 4 maja 1945 roku ostatkiem sił i niewyobrażalną siłą ducha, Edith przytłoczona setkami zmarłych, uniosła rękę i dała się zauważyć Amerykanom, wyzwalającym obóz i sprowadzając Edith z krawędzi śmierci. Po długiej rekonwalescencji przeniosła się do ówczesnej Czechosłowacji i tam zaznała miłości u boku męża. W 1949 roku już razem przenieśli się do Ameryki. Edith Eger przekuła traumę w siłę, aby za 20 lat ukończyć wydział psychologii. Od tamtego czasu Dr Eger prowadzi praktykę, ale przede wszystkim jest świadectwem na to, że siła ducha, nie ugnie się przed okrutnym losem. Autorka książki ,,Wybór” wykłada na całym świecie, aby być wsparciem dla ludzi. Wśród jej pacjentów, są osoby, które straciły nadzieję i sens życia. Pomaga żołnierzom cierpiącym na zespół stresu pourazowego i ofiarom przemocy. Jej wkład w życie innych jest nieoceniony. Edith Eger inspiruje, porusza tłumy i daje światełko w tunelu, że można podnieść się po niemożliwym.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

Kto powinien sięgnąć po książkę ,,Wybór” Edith Eger?

,,Wybór” to książka, której nie czyta się łatwo, bo tematyka jest ciężka, przytłaczająca i trudna. Taka, od której chcemy uciec. Nie oznacza to, że nie mamy po takie sięgać. Życie nie jest tylko usłane różami. Warto mierzyć się z książkami dla nas niełatwymi. Nie da się bowiem wymazać historii i udawać, że nie było II Wojny Światowej. Jeśli chcesz poznać historię Edith Eger, która przetrwała niemożliwe i dowiedzieć się jak to uczyniła, to książka dla Ciebie. Jeśli chcesz być silniejsza po przeczytaniu jej, to książka dla Ciebie. Jeśli potrzebujesz dowodu na to, że jeszcze może być pięknie, także sięgnij po nią.

wybór edith eger
wybór edith eger

Prawdy życiowe znalezione na kartkach książki ,,Wybór”

1. POZOSTAJĄC W PUŁAPCE TRAUMY, NIE DOŚWIADCZA SIĘ ŻYCIA W PEŁNI

Złe rzeczy zdarzają się wszystkim, a nigdzie nie jest zapisane, że życie będzie proste. Wiele osób pozostaje w pułapce traumy, z którą się mierzy, a tym samym nie jest w stanie w pełni korzystać i doświadczać życia. Od Ciebie zależy tylko, czy umiesz to zmienić. Od Ciebie tylko zależy, czy przekujesz to w żal, czy głębokie cierpienie.

2. NIE AKCEPTUJĄC ŻRÓDEŁ BÓLU, NIE UŚMIERZAMY GO

Gdy na siłę ukrywamy nasze prawdy i opowieści, to sekrety stają się traumami. Nie akceptując źródeł bólu, nie szukamy możliwości uzdrowienia. Brak rozpaczy po stracie, spowoduje jedynie ciągłe ich przeżywanie od nowa i od nowa. Stworzymy barierę nie do pokonania, zatracając się w swoim bólu.

3. CIERPIENIE JEST POWSZECHNE

Cierpienie się zdarza wszystkim, ale już bycie ofiarą to kwestia wyboru. Złe rzeczy się zdarzają, czasem zupełnie bez powodu, bez naszego udziału czy wpływu. Bo takie jest życie. Jednak istnieje różnica między opresją, a syndromem ofiary. W przypadku tej drugiej sytuacji sami się w nią wpędzamy. Przyjmujemy taki sposób myślenia, z natury jesteśmy pesymistyczni, tkwimy w przeszłości i nie umiemy wybaczyć. To jak prawdziwe więzienie, które sami sobie stwarzamy.

4. NIE MA HIERARCHI CIERPIENIA
Nie ma gorszego, mniejszego czy trudniejszego cierpienia. Dla każdego jest ono inne, dla każdego jest równie traumatyczne i przejmujące. Nie możemy uznać smutku jedne osoby ważniejszym wobec smutku tej drugiej osoby. Nie można też pomniejszać swojego cierpienia. Można jedynie zaakceptować to, co było i to, co jest. Nie oceniaj siebie samej.

5. LUDZIOM NAJCZĘŚCIEJ DOSKWIERA GŁÓD

Jesteśmy głodni uwagi, akceptacji uczuć i głodni życia w pełni, chcemy być sobą.

6. NIKT CI NIE ZABIERZE TEGO, CO MASZ W GŁOWIE

W myślach możesz wszystko, te właśnie myśli mogą dać Ci siłę, żeby przetrwać w najtrudniejszych dla Ciebie chwilach.

Dołącz do KLUBU KSIĄŻKI MINT

I na koniec małe podsumowanie o Klubie Książki MINT!

Systematycznie prosto na Twoją skrzynkę wysyłać będziemy recenzje książek dla dzieci i dorosłych. W ramach Klubu czekają też na Ciebie liczne niespodzianki: rabaty na zakup książki, książki gratis do recenzji i kreatywne zabawy i pomoce do lektury. Zapraszam serdecznie, nie będziesz żałować!

Jeśli jeszcze Cię nie przekonałam – WSKAKUJ TU – KLIKNIJ – i sprawdź, dlaczego warto dołączyć do Klubu Książki Mint.

Dołącz do KLUBU KSIĄŻKI MINT

.

Artykuł powstał przy współpracy z Wydawnictwem Czarna Owca.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.