Batch cooking czyli gotowanie na później

Batch cooking to sposób na to, aby każdego dnia cieszyć się smacznym i wartościowym posiłkiem. A przy tym oszczędzić czas i pieniądze. Połączenie idealne!

Autor: Anna Kuryłek

batch cooking

SKLEP

Jeżeli Twoją największą codzienną zmorą jest myśl „co na obiad” lub często decydujesz się na zamawianie jedzenia do domu, pomyśl o batch cooking (pol. gotowanie na później). Celem tej metody jest ułatwienie nam codziennego życia, ze szczególną dbałością o jakość naszych posiłków, przy okazji  nie tracąc cennych godzin w tygodniu.

Czym jest batch cooking?

  • Jest to sposób przygotowanie i gotowania większych porcji różnych produktów, które następnie się ze sobą miesza i dopasowuje, by ostatecznie stworzyć różnorodne i uniwersalne posiłki na cały tydzień.  
  • Przygotowywanie z wyprzedzeniem składników potrzebnych do konkretnych posiłków, aby skrócić czas spędzany w kuchni.
  • Przygotowywanie dużych partii określonego przepisu, a następnie dzielenie ich na pojedyncze porcje do zamrożenia i spożycia w ciągu kilku następnych miesięcy. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie popularnych ciepłych obiadów lub kolacji np. gulasz, leczo czy spaghetti.

Czas jaki powinniśmy sobie zarezerwować na batch cooking to  około 1,5 do 3 godzin. Najlepiej zarezerwować sobie czas sobotę, by w pozostałe dni cieszyć się gotowym, smacznym i zdrowym posiłkiem, który wystarcz jedynie podgrzać, bądź doprawić. Dzięki tej metodzie odzyskasz utracony czas  i będziesz wraz z rodziną cieszyć się świeżym, pełnowartościowym posiłkiem każdego dnia.

 

Jak gotować w stylu batch cooking?

Oto kilka prostych wskazówek Gotowania na później, które pomogą zaoszczędzić Wam czas wciągu tygodniu:

  • Umyj i podziel/ posiekaj warzywa, dzięki czemu zaoszczędzisz czas w tygodniu (dobrze je wysusz by się nie popsuły);
  • Upiecz warzywa – dzięki temu wystarczy je później podgrzać;
  • Zamroź gotowe potrawy albo pół produkty – wieczorem wyjmujesz z lodówki i rano masz gotowy posiłek lub produkt do przygotowania konkretnego dania;
  • Gotuj kasze i warzywa strączkowe – ryż, quinoa’e, soczewice, fasole, kasze. Są one łatwe do przechowywania i odgrzewania (np. kasza jaglana po ugotowaniu może stać do 3 dni);
  • Przygotuj sosy/ dressingi, które łatwo przechowywać i podkręcą smak Twoich potraw;
  • Zaopatrz się w specjalne pojemniki – ugotowane produkty przechowuj w szklanych pojemnikach, specjalnych zawijkach, opakowaniach dedykowanych do zamrażania. Dzięki temu jakość Twojego jedzenia będzie zawsze doskonała.
  • Blacha do muffinek to genialny sposób na mrożenie: zup, sosów czy farszy;
batch cooking

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

Co zmieni batch cooking w Twoim życiu?

 

  • Zaoszczędzisz czas w tygodniu – będziesz mogła przeznaczyć więcej czasu na swoje pasje
  • Zaoszczędzisz pieniądze – znikną wydatki związane z jedzeniem na mieście, skończą się nieprzemyślane zakupy, z których często nic nie wynika i po powrocie do  domu stajemy przed dylematem „ co zrobić do jedzenia…”
  • Problem „co na obiad?” zniknie – nigdy więcej zerkania w lodówkę zastanawiając się co zjeść
  • Brak resztek i marnowania jedzenia – każde danie można przetworzyć, urozmaicać potrawy każdego dnia, robiąc co innego z tego samego

Batch cooking w pigułce

Nie ma wiele reguł, jeśli chodzi o batch cooking. Jest tylko kilka zasad, które warto znać.

ZASADA NR 1

Pamiętaj o wcześniejszym przygotowaniu podstawowych składników, szczególnie tych, które wymagają długiego przygotowania, np. czarny ryż czy pieczone bataty,  by później móc tylko dodać do nich sos, dodatki albo inne kombinacje.

Na przykład jeśli przygotujesz dużą ilość brokułów, kalafiora, batatów, czarnej fasoli i brązowego ryżu, możesz stworzyć 3 różne dania jedząc te same rzeczy.:

  • Danie nr 1 – kuchnia meksykańska – połączyć z salsą i guacamole
  • Danie nr 2 – dodać sos curry, tworząc danie rodem z kuchni hinduskiej
  • Danie nr 3 – podsmażyć mieszankę z czosnkiem i imbirem, w ten sposób mamy pachnąć chińskie danie

ZASADA NR 2

Składniki porcjujesz w zależności od swoich preferencji:
– porcjujesz produkty na 3 dania i wkładasz do lodówki. Każdego dnia dodajesz tylko inny sos albo zmieniasz metodę przygotowania.
– możesz pomrozić odpowiednio większe porcje i zabezpieczyć się na cały tydzień.

Jest niezliczona ilość opcji, ale warto pamiętać o poniższych zasadach by nie znudzić się jedzeniem.

  • Przygotuj 3-4 różne rodzaje warzyw – by móc je ze sobą w różny sposób mieszać
  • Miej przynajmniej dwie wysokobiałkowe opcje – np. ciecierzycę i quinoa’e
  • Łącz kasze z warzywami albo warzywa z mięsem

Pamiętaj, że:

  • Niektóre szybko gotujące się warzywa – jak brokuły czy dynia, mogą być pokrojone wcześniej i przechowane w odpowiednik pojemnikach w chłodzie by móc szybko przygotować je bezpośrednio przed spożyciem – dzięki temu będą smakować najlepiej!
  • Nie zapominaj o zdrowych tłuszczach – awokado, orzechy, nasiona, zdrowe oleje czy oliwy, które powinny być użyte bezpośrednio przed spożyciem

Batch cooking

batch cooking

1. Zaplanuj swoje posiłki na cały tydzień – zdecyduj, które posiłki przygotujesz w domu: Kolacje, obiady lub lunch? A może poświęcisz czas i stworzysz menu na cały dzień uwzględniając wszystkie posiłki? Wszystko zależy od Twojego rytmu dnia i stylu życia. Ja uwielbiam celebrować śniadania i mam na to czas, więc przygotowuje obiady i częściowo kolacje. Obiady to zazwyczaj są gotowe dania zamrożone bądź zawekowane. Kolacje to np. przygotowane owoce na koktajl albo ugotowane kasze, do których wrzucam warzywa, czyli wszystkie te  dania, które nie wymagają dłuższego przygotowania niż 15 min

2. Zrób listę zakupów – gdy już będziesz wiedzieć, co przygotujesz i zjesz, zrób listę produktów, których potrzebujesz. Zacznij od przeglądu swojej lodówki, żeby wiedzieć co już masz i co możesz wykorzystać. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze, a Twoja kuchnia będzie w stylu zero waste

3. Zakupy – udaj się na targowisko w piątek lub sobotę wczesnym rankiem, by kupić to co potrzebujesz.  Szczerze polecam takie miejsca, gdyż świeże warzywa i owoce zdecydowanie lepiej sprawdzają się w gotowaniu na później. By zminimalizować wydatki produkty sypkie oraz niepsujące się produkty zamawiaj w sklepie on-line

4. Stwórz przyjemną dla siebie atmosferę – włącz swoją ulubioną muzykę i zacznij myć, kroić i gotować produkty, które można łatwo przechowywać (pieczone warzywa można łatwo odgrzać, podobnie jak zupy, większość kasz, soczewicę czy fasolę)

5. Dopraw danie przy podgrzewaniu –Twoje dania powinny być przygotowane tak by łatwo je było zapakować do pracy i szybko przygotować do jedzenia. Dipy, świeże przyprawy dodajemy przed samym podaniem

6. Znajdź coś czym zapełnisz wolny czas – koniec z codziennym poceniem się godzinami nad kuchenką po ciężkim dniu i dylematami co zjem na kolację.

A tak zupełnie w skrócie o batch cooking to: 

Gotuj to, co ugotowałbyś normalnie, ale więcej. Podwójnie, potrójnie bądź, w zależności od możliwości sprzętowych. SMACZNEGO!

podobne artykuły

magazyn dla mam

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.