W sercu Żuław Wiślanych, nieopodal wybrzeża Bałtyku, w niewielkiej wsi Rychnowo znajduje się Orzechowy Dworek. Już sama nazwa budzi skojarzenia z bajkowym krajobrazem i można powiedzieć, że rzeczywistość ma tu wiele cech z baśni i legend.

Teren, na którym znajduje się obiekt agroturystyczny państwa Urbańskich, zajmuje powierzchnię trzech hektarów. W pobliżu znajduje się stary park z bogatą infrastrukturą sportową i staw rybny, gdzie każdy chętny i cierpliwy złowi karpia, lina, węgorza czy karasia.

Jednak główną rolę odgrywają tu drzewa orzechowe i zabytkowy dworek z 1861 roku. 12 drzew orzecha włoskiego i około 300 sadzonek leszczyn różnych odmian ubogacają jesienny krajobraz swoimi owocami.

Janusz Urbański gospodarstwo agroturystyczne Orzechowy Dworek prowadzi od 1998 roku. – Znajdujemy się w domu wybudowanym w 1861 roku.  Nie jest to pierwsze siedlisko w tym miejscu, bo są ślady w ziemi wskazujące, że już wcześniej znajdowały się tu domostwa. Wioseczka Rychnowy jest bardzo stara. Pierwsze wzmianki o takiej osadzie odnaleźć można już w kronikach średniowiecznych. Wioska jest mała, ale leży na bursztynowym szlaku. Poszukiwacze bursztynu wędrowali tu z południa Europy przez Malbork nad samo morze – opowiada Janusz Urbański.

Najpierw powstał dworek, potem mniejsza obora, następnie spichlerz (datowany na 1900 rok) oraz obora hodowlana. – W domu tym mieszkała rodzina, która połączyła dwie religie – mennonicką i ewangelicką albo protestancką. Mieszkali tu do wojny – dodaje właściciel.

Dziś Orzechowy Dworek to miejsce idealne, by odpocząć od zgiełku miasta i zatopić się w błogim lenistwie. Do dyspozycji gości jest osiem pokoi, czyli w sumie 30 miejsc noclegowych.

Goście chwalą sobie wyśmienitą domową kuchnię. A biesiadując wieczorami przy ognisku skosztować mogą swojskiej szynki wędzonej, wędzonego schabu, wina domowej roboty. W ognisku często też pieką się dopiero co złowione w pobliskim stawie ryby.

W wolnych chwilach spacerować można po parku, który otacza obiekt od północy i od południa. Znajdują się tu również ciekawe okazy dendrologiczne i ornitologiczne. Wprawione oko na pewno dostrzeże czaple siwe czy bieliki, które zapuszczają się w te tereny całymi rodzinami na polowania.

Jak podsumowuje Janusz Urbański: – Warto odwiedzić nasze zabytkowe siedlisko z 1861 roku. Niech zachętą będzie magiczna, pozytywna aura, która rozpościera się nad naszym Orzechowym Dworkiem.  

Odkryj Pomorze / wypocznij w agroturystyce Orzechowy Dworek Odkryj Pomorze / wypocznij w agroturystyce Orzechowy Dworek Odkryj Pomorze / wypocznij w agroturystyce Orzechowy Dworek


Autor: Pomorskie Prestige

Zdjęcia: Orzechowy Dworek

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.