W sercu Żuław Wiślanych, nieopodal wybrzeża Bałtyku, w niewielkiej wsi Rychnowo znajduje się Orzechowy Dworek. Już sama nazwa budzi skojarzenia z bajkowym krajobrazem i można powiedzieć, że rzeczywistość ma tu wiele cech z baśni i legend.
Teren, na którym znajduje się obiekt agroturystyczny państwa Urbańskich, zajmuje powierzchnię trzech hektarów. W pobliżu znajduje się stary park z bogatą infrastrukturą sportową i staw rybny, gdzie każdy chętny i cierpliwy złowi karpia, lina, węgorza czy karasia.
Jednak główną rolę odgrywają tu drzewa orzechowe i zabytkowy dworek z 1861 roku. 12 drzew orzecha włoskiego i około 300 sadzonek leszczyn różnych odmian ubogacają jesienny krajobraz swoimi owocami.
Janusz Urbański gospodarstwo agroturystyczne Orzechowy Dworek prowadzi od 1998 roku. – Znajdujemy się w domu wybudowanym w 1861 roku. Nie jest to pierwsze siedlisko w tym miejscu, bo są ślady w ziemi wskazujące, że już wcześniej znajdowały się tu domostwa. Wioseczka Rychnowy jest bardzo stara. Pierwsze wzmianki o takiej osadzie odnaleźć można już w kronikach średniowiecznych. Wioska jest mała, ale leży na bursztynowym szlaku. Poszukiwacze bursztynu wędrowali tu z południa Europy przez Malbork nad samo morze – opowiada Janusz Urbański.
Najpierw powstał dworek, potem mniejsza obora, następnie spichlerz (datowany na 1900 rok) oraz obora hodowlana. – W domu tym mieszkała rodzina, która połączyła dwie religie – mennonicką i ewangelicką albo protestancką. Mieszkali tu do wojny – dodaje właściciel.
Dziś Orzechowy Dworek to miejsce idealne, by odpocząć od zgiełku miasta i zatopić się w błogim lenistwie. Do dyspozycji gości jest osiem pokoi, czyli w sumie 30 miejsc noclegowych.
Goście chwalą sobie wyśmienitą domową kuchnię. A biesiadując wieczorami przy ognisku skosztować mogą swojskiej szynki wędzonej, wędzonego schabu, wina domowej roboty. W ognisku często też pieką się dopiero co złowione w pobliskim stawie ryby.
W wolnych chwilach spacerować można po parku, który otacza obiekt od północy i od południa. Znajdują się tu również ciekawe okazy dendrologiczne i ornitologiczne. Wprawione oko na pewno dostrzeże czaple siwe czy bieliki, które zapuszczają się w te tereny całymi rodzinami na polowania.
Jak podsumowuje Janusz Urbański: – Warto odwiedzić nasze zabytkowe siedlisko z 1861 roku. Niech zachętą będzie magiczna, pozytywna aura, która rozpościera się nad naszym Orzechowym Dworkiem.
Autor: Pomorskie Prestige
Zdjęcia: Orzechowy Dworek