Przepis na idealne Boże Narodzenie jest banalnie prosty: odpowiednia atmosfera, ciepło domowego ogniska, choć odrobina śniegu, drobne upominki i smakowite potrawy. To składniki, bez których nie wyobrażamy sobie tego magicznego czasu. Jest jeszcze coś… to orzechy, które są prawdziwym świątecznym „must have”.
***
Nie może zabraknąć ich zarówno w tradycyjnych potrawach, jak i ich nowoczesnych wydaniach. Królują w deserach, słodkich wypiekach i daniach wytrawnych. Są również doskonałą formą przekąski, a także ozdobą, z której możemy wykonać choinkowe łańcuchy lub przystroić własnoręcznie udekorowany stół. Dlaczego w tym szczególnym czasie, tak bardzo kochamy orzechy?
Orzechy w świątecznych potrawach, królowały już przed wiekami. Wykorzystywano je przede wszystkim jako dodatek do tradycyjnych deserów. Pojawiały się w świątecznej kuchni jako składnik kutii i ciast: pierników, makowców lub serników. Duża ilość orzechów w potrawach, według tradycji miała zapewnić szczęście i powodzenie przez kolejny rok. Dziś uwielbiamy dodawać orzechy nie tylko do tradycyjnych wypieków, ale również stają się one dodatkiem w przygotowywanych przez nas daniach wytrawnych. Są doskonałym urozmaiceniem potraw, nadają im niepowtarzalnego smaku i chrupkości. Są niezbędnym składnikiem tradycyjnych potraw, ale także doskonale sprawdzą się jako nadzienie do pieczonych mięs, a nawet naszych ulubionych pierogów.
Dlaczego warto wybierać orzechy?
Orzechy poza doskonałym smakiem, którym wzbogacają potrawy mają również szereg właściwości zdrowotnych i odżywczych. Przygotowując świąteczne potrawy, możemy wykorzystywać w nich najróżniejsze orzechy, które poza właściwościami odżywczymi różnią się od siebie również smakiem. Poza tradycyjnymi orzechami włoskimi, proponujemy wykorzystać w świątecznych potrawach np. płatki migdałowe, które będą doskonałym dodatkiem do świątecznych deserów. Natomiast migdały blanszowane poza odpowiednią chrupkością podbiją również smak potraw. Wśród orzechów włoskich wyrafinowaniem i szlachetnością odznacza się odmiana Chandler. Smakosze doceniają ją ze względu na smak i wygląd. To również naturalne źródło wielu składników odżywczych, m.in.: fosforu, potasu, witaminy B6 oraz manganu.
W wykorzystaniu orzechów w świątecznych daniach, ogranicza nas tak naprawdę tylko wyobraźnia. Wybór jest duży: nerkowce, pistacje, orzechy włoskie, brazylijskie, pekan, migdały, macadamia i pinii. Możemy bawić się smakami i teksturą orzechów.
Wigilijna zupa migdałowa
Składniki (na 4 porcje):
200 g Migdałów Bakalland
1 litr mleka
40 dag ryżu
1 łyżka masła
Sól do smaku
Ilość migdałów dzielimy na pół. Część migdałów mielimy i dodajemy do wrzącego mleka. Gotujemy na małym ogniu przez ok. 15 minut. Następnie dodajemy pozostałe kawałki migdałów. Ryż przekładamy do garnka, solimy i zalewamy wodą, dodajemy łyżkę masła. Wodę doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień i garnek przykrywamy pokrywką. Gotujemy ryż bez mieszania przez ok. 15 minut, aż pozostała woda odparuje. Następnie przekładamy ryż na talerze i zalewamy migdałową zupą. Aby unowocześnić danie można każdą porcję posypać szczyptą cynamonu.
Ser camembert w chrupiącym cieście francuskim i bakaliowej posypce
Składniki (na 4 porcje):
4 okrągłe sery camembert
1 opakowanie ciasta francuskiego
3 łyżki miodu
75 g Orzechów włoskich Chandler Bakalland
100 g Żurawiny Całe Owoce Bakalland
60 g Złotych owoców (miechunki peruwiańskiej) Bakalland
Kilka ziarenek kolorowego pieprzu
1 żółtko
Ciasto kroimy na kwadraty. Na każdym z nich na środku układamy ser, który smarujemy miodem, a na górę dodajemy posiekane bakalie. Następnie ser zawijamy ciastem i smarujemy żółtkiem. Na wierzch raz jeszcze dodajemy posiekane bakalie i ziarna pieprzu. Sery pieczemy w nagrzanym do 180 stopni piekarniku. Najlepiej smakują podane na ciepło.
Mini torciki pistacjowo – waniliowe
Przepis na ciasto:
1 opakowanie Ciasta jogurtowego Delecta
4 jaja
150 ml mleka lub 150 g jogurtu naturalnego
175 g margaryny
Przepis na nadzienie:
350 ml mleka
70 g Pistacji prażonych w piecu Bakalland
75 g Orzechów Włoskich Chandler Bakalland
1 opakowanie Kremu tortowego smak waniliowy Delecta
Wykonanie torcików rozpoczynamy od przygotowania ciasta jogurtowego według przepisu podanego na opakowaniu. Upieczone ciasto studzimy, a następnie za pomocą obręczy cukierniczej wycinamy okrągłe blaty o średnicy ok. 8 cm i przekrawamy w poziomie na dwie części. Zawartość opakowania z kremem waniliowym mieszamy z mlekiem i miksujemy przez kilka minut na najwyższych obrotach. Połowę kremu odkładamy do osobnej miski, rozdrabniamy w moździerzu pistacje i orzechy włoskie, a następnie mieszamy z odłożoną częścią kremu. Kremem bez orzechów przekładamy mini torciki, a następnie kremem z pistacjami wykończamy ciasto z każdej strony. Wierzch gotowych torcików dekorujemy orzechami.
Artykuł powstał przy współpracy z Bakalland.
Mat.pras.