Znamy już podstawowe zasady, które wpływają na jakość i idealny smak kawy… wiemy, że przy wyborze ziarna powinniśmy zwrócić uwagę na datę i stopień jego wypalenia. Kupowanie świeżych produktów jest podstawą dobrej kuchni i w 100% sprawdza się także przy wyborze ziaren kawy. Świeżość utrzymuje się dłużej zamknięta w pełnym ziarnie, dlatego kawę mielimy dopiero tuż przed jej zaparzeniem. Warto zainteresować się także charakterystyką poszczególnych ziaren, poznać kraj i region, w którym dojrzewały, gdyż miejsce z którego pochodzi kawa ukształtowało jej ostateczny smak
CZYM SĄ SINGLE?
Single, bo o nich mowa, to ziarna konkretnego pochodzenia… niezmieszane, choć pewnie nie raz wstrząśnięte, bo przybyły do nas z daleka. Uprawiane na terenach tak zwanego Pasa Kawowego, na który składają się ziemie Ameryk, Azji i Afryki. Otoczenie, w którym dojrzewa wisienka kawowca decyduje o jej końcowym profilu smakowym i charakteryzuje poszczególne Single. Zestaw czynników, które towarzyszą uprawie, nazywamy wdzięcznie terroir, co w skrócie oznacza klimatyczno – geologiczne warunki wzrostu rośliny. Na terroir składa się między innymi wysokość, na której położona jest plantacja, klimat, wilgotność, stopień zacienienia, sąsiadująca roślinność, jakość gleby. Dlatego kawy typu Single Origin tak bardzo różnią się od siebie… pochodzenie ma znaczenie.
AFRYKA
W charakterystyce kaw z poszczególnych kontynentów, krajów możemy doszukać się pewnych powtarzalnych, wspólnych cech. Afrykańskie kawy zaskakują wyjątkową owocowością, w ziarnach pochodzących z Kenii doszukamy się smaku owoców leśnych, cytrusów, zaś te pochodzące z Etiopii wyróżniają się herbaciano – cytrusowymi nutami smakowymi, są lekkie i rześkie w smaku. Zapach wypalonych ziaren pochodzących z Afryki jest obłędny, bogaty, mocno owocowy i wyróżnia się na tle kaw z innych kontynentów.
INDIE
Odmiennych cech możemy doszukać się w kawach uprawianych w krajach azjatyckich. Kawy z Indii, Indonezjii, Jemenu wyróżniają się dość ciężkim body, przez co sprawiają wrażenie mocniejszych. Kawy z tych krajów charakteryzują się niską kwasowością, mają więcej goryczy, możemy wyczuć w nich korzenne nuty, czekoladę, kakao, przyprawy, a nawet lekko ziemisty posmak.
AMERYKA
Bardziej zbalansowanych wrażeń smakowych możemy doszukać się w ziarnach z Ameryki Południowej czy Środkowej. Mowa tu o takich krajach jak Brazylia, Kolumbia, Gwatemala, Meksyk, Kostaryka… Kawy te różnią się od siebie profilem smakowym, jednak uogólniając, możemy wyodrębnić kilka cech wspólnych charakterystycznych dla ziaren z tych regionów. Kawy wyróżniają się zrównoważoną kwasowością oraz orzechowymi nutami smakowymi. W większości z nich wyczuć możemy również suszone owoce oraz delikatną słodycz.
Podczas zakupu kawy warto zwracać uwagę na informacje dotyczące ziaren. Określony, kraj, region, plantacja, wysokość uprawy, odmiana botaniczna, profil smakowy ziaren są istotnymi detalami, które dokładniej charakteryzują daną kawę i pomagają nam dopasować odpowiednie ziarna do indywidualnych gustów.
A jeśli chcesz wiedzieć jeszcze więcej, zajrzyj do naszych wcześniejszych artykułów z cyklu o kawie.
Autor / Zdjęcia : Agnieszka Grosser – Kawoteka
Nakręcona kofeiną dusza Kawoteki – mikropalarni kawy. Prowadzi sklep z kawami świata. Kawowa estetka – przed wypiciem espresso robi mu zdjęcie, podziwiając orzechowe brązy cremy. Sporo parzy, mieli, wypala, przelewa, wypija…kawy oczywiście. Mama Niny i Franka.
Zdjęcie: Designed by Freepik